tellimine 938x200 apple ee gif fixed
Teisipäev, 22 Mai 2018 12:56

Palm: ettevõtjate jaoks kujuneb probleemiks tööjõupuudus

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palmi sõnul kujuneb käesoleval aastal Euroopa ettevõtjate jaoks peamiseks probleemiks kasvav tööjõupuudus.

IMF-i majandusprognoos jättis maailma majanduskasvu 3,9-protsendilise kasvuprognoosi paika, kuid tõstis 0,2 protsendipunkti võrra USA ja euroala käesoleva aasta kasvuväljavaadet vastavalt 2,9 protsendini ja 2,4 protsendini aastatagusega võrreldes, teatas Luminor.

"Kui USA puhul on positiivne mõju seotud ennekõike maksumuudatustega, siis euroala tugevat kasvu veab jõulisem sisenõudlus koos tööturu märkimisväärse paranemisega," märkis Palm. Tema hinnangul mõjutab pikemaajalist kestlikku kasvutempot ületav majandusareng positiivselt avatud majandusega riikide nagu Eesti kasvuväljavaadet.

"Sarnaselt nägime Luminori kevadprognoosis käesolevaks aastaks Eestis veel tugevat 3,5-protsendilist kasvu, mille puhul kasvuriskid on üles seoses investeeringute elavnemisega," märkis ta. Eesolevatel aastatel on Palmi sõnul oodata aga euroalas ning ka Eestis juba mõõdukamaid kasvutemposid, mis peegeldavad majanduste jõudmist küpsemasse kasvufaasi, mille puhul saavad Euroopa majandused vähem tuge hõive kasvust ja esialgsest investeeringute elavnemisest.

"Kokkuvõttes on tänavu Euroopa ettevõtjate jaoks tegemist jätkuvalt suviselt kuuma ärikliimaga, mille puhul kujuneb väljakutseks mitte niivõrd tellimuste vähesus, vaid kasvav tööjõu puudus," lisas Palm. Madala tööpuuduse juures kasvab palgasurve ja see toetab omakorda tarbijate kindlustunnet.

Kasvuväljavaade püsib euroalal ja Eestis jätkuvalt hea ning kindlasti tasub pikemaajalisi plaane tehes arvestada sellega, et ees ootavad paratamatult veidi küpsemad ja vähem tormaka majandusaktiivsusega aastad.

Ka globaalsetel finantsturgudel on Palmi sõnul praegu märke küpsemast arengufaasist, millega tavaliselt kaasneb intressitõus ja mõõdukam aktsiahindade kasvutempo. Näiteks USA riigivõlakirjade intresside tootlus läheneb keskpanga eesootavate intressitõusude najal 3,5 protsendile. Euroopa majanduse kasvufaas on USA-st maas ning seega seisab mõõdukas intressitõus Euroopas alles ees. Soodne intressitase soosib jätkuvalt investeeringuid.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Elisa tõstab teenindajate ja müügitöötajate palka ligi 20 protsenti
  Telekommunikatsioonifirma Elisa tõstab septembrist pooletuhandel esinduse, telemüügi, teeninduse ja tehnilise halduse töötajal brutopalka keskmiselt 20 protsendi võrra.
 • EAS toob Pärnu kontorisse veerandsada ametikohta
  Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) plaanib sügisel avada peagi valmivas Riia majas Pärnu kontori, kus hakkab tööle 25 inimest, kirjutab Pärnu Postimees.
 • Rahandusministeerium: migratsioonipoliitika tuleb ümber vaadata
  Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja Erki Lõhmuste sõnul võib tööjõupuudusele pakkuda ajutist leevendust välistööjõu suurem riiki lubamine, kuid suuremaks muutuseks on vaja kogu migratsioonipoliitika ümber vaadata.
 • Tööturg püsib töötajasõbralik
  Tööturg püsib töötajasõbralik
  • Tööjõu nappus piirab tootmise laiendamist järjest suuremal osal tööandjatest
  • Ettevõtete hõiveootused kasvasid vaid tööstussektoris
  • Nn valgekraede ehk kõrgemat kvalifikatsiooni nõudvate töökohtade osakaal kasvab
 • Tööjõupuudus hoogustab palgakasvu

  Hõive kasvas oluliselt, aga ainult osa-ajaga töötajate hulgas

  Hõivatute arv kerkis teises kvartalis märkimisväärselt, 13 000 inimese võrra aastatagusega võrreldes. Suurenes vaid osa-ajaga töötajate arv, seda nii teeninduses kui ka tööstuses. Maksu- ja tolliameti andmetel suurenes hõive kõige enam ehituses.

  Hõive tõusis tänu tööpuuduse vähenemisele. Tööturul mitteaktiivsete arv (need on inimesed, kes ei tööta ega otsi aktiivselt tööd) jäi eelmise aasta tasemele.

  Tööpuudus vähenes oodatust rohkem

  Töötute arv kahanes aastataguse ajaga võrreldes hinnanguliselt 13 000 inimese võrra. Töötute arv vähenes eelkõige lühiajaliste, paar kuud tööd otsinute hulgas. Töötukassa andmete järgi oli tööpuuduse määr nii teises kvartalis kui ka juulis aastataguse ajaga võrreldes samal tasemel. Töötukassas arvel olevatest töötutest moodustasid juulis kolmandiku vähenenud töövõimega inimesed. Töövõimereformi ajastus on hea – vähenenud töövõimega inimestel on madala tööpuudusega perioodil töö leidmine lihtsam.  

  Tööjõupuudus on jõudnud eelmise buumi tasemeni

  Tööjõupuudus oli juulis äritegevust takistav peamine tegur kolmandiku tööstus- ja teenindus- ning 60% ehitusettevõtete hulgas. Need numbrid on sarnased eelmise majandusbuumi tasemega. Samas tööjõudu kui ressurssi on meil oluliselt vähem kui toona: tööealisi on praegu umbes 70 000 inimese võrra vähem kui aastatel 2006-2007.

  Tööjõupuudus hoogustab palgakasvu

  Töötajad tunnevad end tööturul järjest kindlamalt. Täitmata ametikohtade arv on tõusuteel. Töötaja algatusel töölt lahkunute hulk suureneb. Seetõttu püsib surve ka palkade kasvuks. Maksu- ja tolliameti andmetel jätkus teises kvartalis kiire palgatõus – keskmine deklareeritud töötasu tõusis aastaga ligi kuus protsenti.

  Aasta teisel poolel peaks hõive kasv jätkuma. Ettevõtjad plaanivad konjunktuuriinstituudi küsitluse järgi järgmistel kuudel töötajate arvu suurendada. Kuigi nõudlus tööjõu järele kasvab, on selle pakkumine piiratud. Seetõttu ootame vabade ametikohtade arvu kasvu ja tööturult eemal olevate inimeste arvu kahanemist. Kuna suvel on nõudlus tööjõu järele suurem, alaneb tööpuuduse määr kolmandas kvartalis ilmselt alla 5%. Viimati nägime nii madalat tööpuuduse määra aastatel 2007-2008.

  Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist 

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes