Teisipäev, 22 Mai 2018 12:56

Palm: ettevõtjate jaoks kujuneb probleemiks tööjõupuudus

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palmi sõnul kujuneb käesoleval aastal Euroopa ettevõtjate jaoks peamiseks probleemiks kasvav tööjõupuudus.

IMF-i majandusprognoos jättis maailma majanduskasvu 3,9-protsendilise kasvuprognoosi paika, kuid tõstis 0,2 protsendipunkti võrra USA ja euroala käesoleva aasta kasvuväljavaadet vastavalt 2,9 protsendini ja 2,4 protsendini aastatagusega võrreldes, teatas Luminor.

"Kui USA puhul on positiivne mõju seotud ennekõike maksumuudatustega, siis euroala tugevat kasvu veab jõulisem sisenõudlus koos tööturu märkimisväärse paranemisega," märkis Palm. Tema hinnangul mõjutab pikemaajalist kestlikku kasvutempot ületav majandusareng positiivselt avatud majandusega riikide nagu Eesti kasvuväljavaadet.

"Sarnaselt nägime Luminori kevadprognoosis käesolevaks aastaks Eestis veel tugevat 3,5-protsendilist kasvu, mille puhul kasvuriskid on üles seoses investeeringute elavnemisega," märkis ta. Eesolevatel aastatel on Palmi sõnul oodata aga euroalas ning ka Eestis juba mõõdukamaid kasvutemposid, mis peegeldavad majanduste jõudmist küpsemasse kasvufaasi, mille puhul saavad Euroopa majandused vähem tuge hõive kasvust ja esialgsest investeeringute elavnemisest.

"Kokkuvõttes on tänavu Euroopa ettevõtjate jaoks tegemist jätkuvalt suviselt kuuma ärikliimaga, mille puhul kujuneb väljakutseks mitte niivõrd tellimuste vähesus, vaid kasvav tööjõu puudus," lisas Palm. Madala tööpuuduse juures kasvab palgasurve ja see toetab omakorda tarbijate kindlustunnet.

Kasvuväljavaade püsib euroalal ja Eestis jätkuvalt hea ning kindlasti tasub pikemaajalisi plaane tehes arvestada sellega, et ees ootavad paratamatult veidi küpsemad ja vähem tormaka majandusaktiivsusega aastad.

Ka globaalsetel finantsturgudel on Palmi sõnul praegu märke küpsemast arengufaasist, millega tavaliselt kaasneb intressitõus ja mõõdukam aktsiahindade kasvutempo. Näiteks USA riigivõlakirjade intresside tootlus läheneb keskpanga eesootavate intressitõusude najal 3,5 protsendile. Euroopa majanduse kasvufaas on USA-st maas ning seega seisab mõõdukas intressitõus Euroopas alles ees. Soodne intressitase soosib jätkuvalt investeeringuid.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Registreeritud töötus püsis kolmandas kvartalis 4,5 protsendil

  Kolmandas kvartalis oli töötuna arvel ligi 29600 inimest, ning registreeritud töötuse määr püsis mullusega samal tasemel 4,5 protsendil.

 • Kuidas mõjutab tehnoloogia areng tööturgu?
  Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus esitles hiljaaegu uuringutulemusi, mille järgi Eesti elanike arvates ei mõjuta tehnoloogia areng nende ametikoha püsimajäämist. Ainult 6% vastanutest arvas, et uute tehnoloogiate mõju nende ametile avaldub juba lähiaastatel ning 20% usub, et see mõju avaldub viie aasta pärast. Rahaasjade Teabekeskus korraldas vestlusringi, kus arutleti uuringutulemuste valguses selle üle, kuidas tehnoloogia areng mõjutab ametikohti, millised on tuleviku töökohad ning vajalikud kompetentsid. Ülevaate arutelus räägitust teeb Swedbanki blogis Kukkur Kati Voomets.
 • Sotsiaalkindlustusamet otsib 5,8 miljoni eest kaitstud töö partnereid
  Sotsiaalkindlustusamet otsib kaheks aastaks partnereid pikaajaliselt kaitstud töö teenuse osutamiseks, hanke eeldatav maksumus on 5,8 miljonit eurot.
 • Autoettevõtjad: autojuhtide miinimumpalk tõuseb
  Autoettevõtete liidu hinnangul on ametiühingute ettepanek tõsta autojuhtide miinimumpalka teretulnud ning õigustatud ja sellega tuleks edasi liikuda, mis summani töötasu aga tõsta võiks, ei oska liit veel öelda.
 • Ametiühing: TS Laevad pakub töötajatele ebaeetilisi hüvesid
  Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA) süüdistab TS Laevade juhtkonna liiget ebaeetilises käitumises ja selles, et ettevõtte töötajatele pakuti erinevaid hüvesid, et vabaneda kollektiivlepingu sõlmimisest ametiühingu vahendusel.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes