29.01.2016 Reede

Tööinspektsioon tuvastas 15 tootmisettevõttes 51 rikkumist

Tööinspektsioon külastas 15 tootmisettevõtet, et kontrollida füüsilise ülekoormuse vältimiseks tehtavat ning tuvastas 51 rikkumist.

Füsioloogilise ohuteguriga tööd tegevad inimesed ei tohiks töötada üle ettenähtud aja ning peaksid tegema töös puhkepause
Füsioloogilise ohuteguriga tööd tegevad inimesed ei tohiks töötada üle ettenähtud aja ning peaksid tegema töös puhkepause Foto: PM

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul ajendas sihtkontrolli läbi viima kutsehaigestumiste arvukus. „Töö tegemine ei tohi kahjustada töö tegija tervist. Parimad tööandjad investeerivad töötajate tervisesse ja turvalise töökeskkonna loomisse. See aitab vältida haigestumisi ning töölt ära jäämisi, kuna tervis on saanud kannatada,“ selgitas Maripuu pressiteate vahendusel.

„Kontrolli käigus uurisimegi, milliseid abinõusid on tööandjad kasutusele võtnud, et füüsilist ülekoormust ei tekiks ning töötajate tervis oleks hoitud. Samuti jälgisime, kas töötajad järgivad juhiseid ning peavad puhkepause,“ lisas Maripuu.

Viimase kolme aastaga on Eestis diagnoositud 635 tööst põhjustatud haigestumist ja 221 kutsehaigestumist, mille põhjuseks on füsioloogiline ohutegur.

Möödunud aasta sügisel kontrollis tööinspektsioon ettevõtteid, kus füüsilise ülekoormuse tekkimise oht on suur. Tootmisettevõtetes vaadeldi töökeskkonda, töökohti ja küsitleti töötajaid ning töötervishoiu ja tööohutust reguleerivaid dokumente. Kokku tuvastati 51 rikkumist. Ettekirjutus koostati 37 puuduse kõrvaldamiseks. Lisaks jagati ka 37 suulist soovitust.

Tööinspektsioon paneb füsioloogilise ohuteguriga tööd tegevatele inimestele südamele, et nad ei töötaks üle ettenähtud tööaja. Samuti tuleb kinni pidada puhkepausidest. Puhkepauside ajal tuleb teha võimlemisharjutusi, sest võimlemine aitab parandada verevarustust lihastes ning liigestes. Kontroll näitas, et töötajad peavad puhkepause, ent neid ei kasutata reeglina harjutuste tegemiseks.

Tööandja ülesanne on tagada ergonoomiline töökoht, mis arvestab töötaja eripäraga ning on kohandatud vastavalt inimese vajadusele. Niisuguse töökoha puhul väsib inimese tugi-liikumisaparaat vähem ning säilib töövõime.

Töövõtteid ja tööprotsessi tuleb pidevalt jälgida ning vajadusel muuta töökoht selliseks, mis aitab vältida töötaja haigestumist. Juhendamise ajal peab tööandja tutvustama töötajale ergonoomiliselt õigeid tööasendeid ja töövõtteid.

Ergonoomiliselt töötamine tähendab seda, et inimene teeb tööd piisava jõuga, ent ei koorma end liigselt ning luud ja lihased väsivad aeglasemalt.

Sihtkontrollitud ettevõtetes olid küll olemas juhendmaterjalid tööasendite-töövõtete kohta, aga paraku olid need üldsõnalised ning polnud kohandatud ettevõttes tehtavale tööle ja ametite eripäradele, teatas tööinspektsioon.

Tööinspektsioon pakub ettevõtjatele tasuta töökeskkonna konsultandi teenust, et nõustada tööandjaid töökeskkonna juhtimissüsteemi loomisel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference