Teisipäev, 14 August 2018 11:56

Tööturg püsib töötajasõbralik

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Orsolya Soosaar, ökonomist
Orsolya Soosaar, ökonomist Eesti Pank
 • Tööjõu nappus piirab tootmise laiendamist järjest suuremal osal tööandjatest
 • Ettevõtete hõiveootused kasvasid vaid tööstussektoris
 • Nn valgekraede ehk kõrgemat kvalifikatsiooni nõudvate töökohtade osakaal kasvab

2018. aasta teises kvartalis suurenes Eesti tööjõu-uuringu järgi tööga hõivatute arv aasta varasema ajaga võrreldes 2% ja töötuse määr oli 5,1%. Nii tööturul osalemise kui ka hõive määr püsib ajaloolise tipptaseme ligidal. Tööturu olukorra püsimist töötajatele soodsal kursil toetavad ka mitmed teised andmeallikad. Maksu- ja tolliameti andmed näitavad 2018. aasta esimeses pooles palgatöötajate arvu rohkem kui 2% kasvu, vabade töökohtade arv püsib kõrge ja registreeritud töötute arvu kasvu selgitab töövõimereformi mõju.

Tööjõu nappus piirab tootmise laiendamist järjest suuremal osal tööandjatest, optimism edasise hõive kasvu suhtes näitab raugemise märke. Käesoleva aasta teises kvartalis jätkas suurenemist teeninduses ja tööstuses ettevõtete osakaal, kes peavad tööjõunappust peamiseks tootmise laiendamist takistavaks teguriks. Ehitussektoris selliste ettevõtete osakaal ei kasvanud, kuid püsis eelmise aasta kõrgel tasemel. Ent samal ajal on ettevõtted muutunud edasise hõivekasvu suhtes pessimistlikumaks, ootused on kasvanud ainult tööstussektoris. Ka vabade töökohtade statistika näitas aasta esimeses kvartalis väikest vakantsimäära kahanemist. Väiksem hulk vabu töökohti võib viidata sellele, ettevõtetel on raske oma palgapakkumises kõrgeks kasvanud tasemega sammu pidada.

Kõrgemat kvalifikatsiooni nõudvatel töökohtadel töötavate hõivatute osakaal kasvab. Sellesse on andnud tubli panuse tippspetsialistide arvu suurenemine info- ja side- ning äri- ja halduse valkkonnas. Viimase aasta jooksul on ka töötukassa vahendatavate töökuulutuste seas kiiremini kasvanud kõrgemat kvalifikatsiooni nõudvate tööpakkumiste arv. Euroopa Liidu riikide andmete põhjal saab öelda, et nn valgekraede osakaal hõives on positiivselt seotud riigi elatustasemega.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Eesti pole enam odava tööjõu maa
  Eesti pole enam odava tööjõu maa Ehkki Eesti palgad jäävad Põhja- ja Lääne-Euroopa riikide tasemele tunduvalt alla, on Eesti palgatase võrreldes Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega üsna kõrge ning läheneb Lõuna-Euroopa omale. Kõrgem palk tähendab töötegijale suuremat sissetulekut ja mitmekülgsemaid tarbimisvõimalusi. Palgakasv on märk meie edust ja kiirest arengust. Euroopa kõrgema elatustasemega riikidele järelejõudmiseks peavadki siin palgad kasvama.
 • Euroala tööhõive kasvas kolmandas kvartalis aastaga 1,3 protsenti
  Kolmandas kvartalis kasvas euroalas tööhõive aastaga 1,3 protsenti ning kogu Euroopa Liidu arvestuses suurenes näitaja 1,2 protsenti, selgub Eurostati kiirhinnangust.
 • Aeglustuv majanduskasv ja tööjõupuudus

  Tööturu olukord püsib jätkuvalt hea, kuid aeglustuva majanduskasvu tõttu jäi töötajate arv eelmise aasta tasemele. Tööjõupuudusele kiiret leevendust ei ole.

 • Uusi töökohti saaks luua Ida-Virumaal
  Uusi töökohti saaks luua Ida-Virumaal 14. novembril avaldatud tööturu andmed näitavad, et jätkuvalt on tööpuudus madal ja napib vaba tööjõudu. Samas on tööga hõivatud inimeste osakaal Eesti piirkondades väga erinev ja kõige rohkem on ruumi uute töökohtade loomiseks Ida-Virumaal.
 • Leht: TS Laevad kaalub madruste palgatõusuks mehaanikute koondamist
  Suursaarte ja mandri vahel liiklust korraldava TS Laevade juhtkond kaalub laevamehi koondava ametiühingu palganõudmistele vastutulemiseks mehaanikute arvu vähendamist, kirjutab Saarte Hääl.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes