Kolmapäev, 14 Märts 2018 11:54

Uuring: kahe aasta pärast on puudu 37 000 IKT-spetsialisti

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
OSKA tööjõuvajaduse tuleviku-uuringu järgi on aastaks 2020 vaja 37 000 IKT-spetsialisti ning kui koolituskohti on piisavalt, siis katkestab õpingud pea veerand õppuritest.

OSKA IKT uuringujuhi Urve Metsa sõnul on õpingute katkestamise põhjuseid mitmeid – näiteks vale erialavalik, majanduslikud võimalused, töötamine ja õppimine samal ajal ei ole hästi ühildatavad. „Karjäärinõustamist pakutakse, samuti stipendiume, kuid praegune süsteem ei ole piisav. Nii ettevõtetel kui koolidel tuleks pakkuda paindlikumaid õppe- ja töövõimalusi, et toetada juba töötavate õppijate kooli lõpetamist," selgitas Mets.

Piisava hulga erialase väljaõppega töötajate tagamiseks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ellu kutsunud ümberõppe programmi „Vali IT!“ teiste elualade inimestele. Kutse- ja kõrgkoolid on muutnud õpet OSKA uuringu ettepanekute järgi praktilisemaks, haridus- ja teadusministeerium pakub kõigile põhikooli lõpetajatele tööturu perspektiive arvestavat karjäärinõustamist, ka on tõusnud IKT-alaste huviringide arv.

OSKA uuringu järgi vajab Eesti majandus igal elualal spetsialiste, kes oskavad tellida ja kasutada uusi IKT-lahendusi. Selleks et töötajate oskusi arendada, on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tellinud digioskuste täiendamise koolitusprogrammi tööstuses töötajatele. Kutsekoda on alustanud kutsestandardite täiendamist IKT-kompetentsidega. Kutse- ja kõrgkoolidel tuleb täiendada õppekavasid, et õppijad saaksid koolist erialased kaasaegsed IKT-oskused.

OSKA IKT uuringus tehti ettepanekuid selleks, et viia tuleviku tööjõu ja oskuste vajadus vastavusse hariduses pakutavaga. Ettepanekute seirest selgus, et rõhuv enamus on kas ellu viimisel või plaanitakse ellu viia. Vaid kaks protsenti ettepanekutest olid sellised, mida ellu viia ei plaanita.

Uuringu koostamises osalenud IKT eksperdikogu sai ülevaate ettepanekute elluviimisest. Ekspertide arutelu põhjal koostatakse täiendavad ettepanekud peamiste kitsaskohtade lahendamiseks.

OSKA uuringus analüüsiti, milline on IKT tööjõu- ja oskuste vajadus aastaks 2020 ning kuidas peaks sellele vastamiseks muutma erialast õpet kutse- ja kõrghariduses ning täienduskoolitust.

Tuleviku tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosisüsteem OSKA koostab aastaks 2020 kõigil elualadel Eestis tuleviku tööjõu ja oskuste prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses ning täiendõppes. OSKA uuringuid koostab Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

1 kommentaar

 • Kommentaari link Esmaspäev, 19 Märts 2018 14:35 lisas lana

  võiks lühend IKT ka lahti kirjutada, et lugeja ei tunneks kirjutaja lugupidamatust lugeja vastu...

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Tänavune sisserände piirarv täitub peatselt
  Sisserände piirarv, mis reguleerib töö- ja ettevõtlusrännet kolmandatest riikidest Eestisse, on peatselt täitumas.
 • Türil on töömessil ameteid pakkumas 24 tööandjat
  Türi kultuurikeskuses toimub neljapäeval töötukassa eestvõttel Kesk-Eesti töö- ja karjäärimess, kus on töötukassa Järvamaa osakonna juhataja Eha Tasangu sõnul osalemas 24 tööandjat kaugelt üle 100 töökohaga.
 • MKM tahab EAS-i kaudu tuua Eestisse 2000 võõrtöölist
  Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tahab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaudu tuua Eestisse 2000 IKT-spetsialisti, välisvärbamise toetuse rakendamiseks on ette nähtud ligi 4 miljonit eurot.
 • Riik plaanib toetada IKT-spetsialistide värbamist
  Riik plaanib toetada IKT-spetsialistide värbamist Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saatnud kooskõlastamisele eelnõu, mille kohaselt on võimalik taotleda toetust Eesti ettevõtetel, kui nad on välismaalt värvanud IKT-spetsialisti. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda annab ülevaate, mis on eelnõu eesmärk, keda see mõjutab ja mis on olulisemad tingimused toetuse saamiseks.
 • Kredex toetab 20 miljoniga omavalitsuste üürimajade ehitamist
  Kredex toetab käesoleval aastal kohalike omavalitsusi üürimajade ehitamise ja renoveerimise projekte 20 miljoni euroga; taotlusi toetuseks saab esitada 15. augustini.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes