Neljapäev, 19 Oktoober 2017 11:17

Eestis kogunevad Euroopa kõrgemate kohtute presidendid

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Neljapäeval ja reedel toimub Tallinnas Euroopa Liidu liikmesriikide kõrgemate kohtute esimeeste kohtumine, mille keskseks teemaks on võimude lahususe tagamine.

Euroopa kõrgemate kohtute esimehed kogunevad Eestis esmakordselt, kohtumist juhib riigikohtu esimees Priit Pikamäe, kes valiti mullu oktoobris Euroopa liidu kõrgemate kohtute presidentide ühenduse esimeheks.

Pikamäe sõnul on õigusemõistmise sõltumatus ja võimude lahususe sisuline saavutamine muutunud Euroopas üha enam aktuaalseks. „Pean siin silmas sündmusi Poolas, aga enne seda ka Türgis, kus riigipöörde järgselt vahistati massiliselt kohtunikke. Samuti ka Ungaris, kus poliitiliselt motiveeritud kohtureformi tulemusena kaotasid paljud kohtunikud oma ameti. See näitab, et kohtuvõimu sõltumatus ei ole midagi enesestmõistetavat isegi mitte 21. sajandi Euroopas.“

„Kohtuvõimu sõltumatuse tagamine on seadusandja otsus ja oluline osa poliitilisest kultuurist. Kohtute tegevuse mõjutamine avalike poliitiliste reformidega on vaid üks osa, märksa hiilivam tendents on kõrgemate kohtute tegevuse mõjutamine läbi rahastamisotsuste,“ lisas Pikamäe.

Tallinnas toimuval kohtumisel arutatakse, millised tingimused peavad olema täidetud kohtuvõimu kui eraldiseisva võimuharu sõltumatuse ja finantsautonoomsuse tagamiseks. Samuti tulevad vastastikkuste teadmiste ja kogemuste vahetamise teel kõne alla küsimused, kas ja kuivõrd kontrollivad teised riiklikud institutsioonid kõrgemate kohtute tegevust ning milline on kohtuesimeeste roll seoses kohtusüsteemi puudutavate reformidega. Kohtumise üks eesmärke on ühtsete standardite kujundamine kohtuvõimu sõltumatuse sisustamiseks ja mõistmiseks.

Kohtumisel osalevad Austria, Belgia, Hollandi, Horvaatia, Soome, Luksemburgi, Norra, Poola, Sloveenia, Rootsi, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Läti, Itaalia, Hispaania, Portugali, Tšehhi, Iirimaa, Slovakkia, Albaania, Montenegro ja Eesti kõrgema kohtu esimehed.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Ühiskond viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid ühiskonna, inimeste ja poliitika teemal

 • Riigikontrolör: inimesed ootavad lahendusi päriseluprobleemidele
  Inimesed ootavad lahendusi päriseluprobleemidele, mitte tegelemist riigiaparaadi sisekaemusega riigireformi nime all, sõnas riigikontrolör Janar Holm riigikogus esinedes.
 • Uuring: töötajate rahulolu ja pühendumine tööle on vähenenud
  Nii avalikus kui ka erasektoris on töötajate rahulolu ja pühendumine tööl võrreldes kolme aasta taguse ajaga langenud, selgub Eesti Rakendusuuringute Keskuse CentAR ja rahandusministeeriumi korraldatud uuringust.
 • Kantar Emor: Coop on tugeivaima brändi- ja turujõuga kaubanduskett
  Kantar Emori toidupoekettide kasvupotentsiaali uuringust ilmnes, et suurima brändi- ja turujõuga kaubanduskett Eestis on Coop.
 • Mõtteid pensionisammaste tugevusest ja kasulikkusest
  Mõtteid pensionisammaste tugevusest ja kasulikkusest Kired kogumispensioni ümber on lõkkele löönud ning leekidele annab hoogu pensionifondide seni pigem kehv tootlus. Seetõttu on täiesti ootuspärased ka püüdlused Eesti pensionikorraldust kui mitte radikaalselt muuta, siis vähemalt parandada. Need arutelud puudutavad meid kõiki kui maksumaksjaid või tulevasi pensionäre. Et kulutused pensionidele moodustavad ka suure osa riigieelarvest, on tegemist väga olulise majanduspoliitilise debatiga, milles otsuseid ei saa langetada kergekäeliselt.
 • Euroopa Parlament kiitis heaks taastuvenergia eesmärgid aastaks 2030
  Euroopa Parlament kiitis 13. novembri hääletusel heaks uue siduva taastuvenergia eesmärgi ja energiatõhususe põhieesmärgi aastaks 2030, mille kohaselt tuleb selleks ajaks suurendada energiatõhusust 32,5 protsenti ning taastuvenergia osakaal peab moodustama lõpptarbimisest 32 protsenti.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes