17.08.2017 Neljapäev

Kuidas optimeerida sõiduki kütusekulu?

Nii väike- kui ka keskklassisõidukite oluliseks valikukriteeriumiks on keskmine kütusekulu ja energiasäästlikkus - seda peavad silmas ka autotootjad, kes otsivad üha uusi võimalusi sõidukite keskkonnasõbralikkuse parandamiseks. Rahvusvahelise täisteenusliisingu ettevõtte AVIS Eesti müügi- ja turundusjuht Villi Tõld nendib aga, et sõidukipargi kuluefektiivsusele saab iga omanik ka ise kaasa aidata.
Gerda Suumann, konsultant
Gerda Suumann, konsultant Foto: Optimist Public

AVIS Eesti müügi- ja turundusjuht sõnas, et ettevõtted eelistavad järjest enam keskkonnasõbralikumaid autosid ning ka täisteenusliisingu või rendiettevõtete valimisel pööratakse palju tähelepanu ka terve autopargi CO2 emissioonile. “Ka AVISe Baltikumi autoparki on lisandunud üha väiksema CO2 näitajatega nii tava- kui ka hübriidautosid, mis näitab klientide teadlikku valikut. Kõik valikud saab alati kliendiga läbi arutada, et selgeks teha, kas esmalt soovitu on ikka kõige otstarbekam variant. Näiteks kui ettevõte vajab peamiselt linnaliikluseks sõidukeid, siis pole mõistlik valida diiselmootoriga autosid, kuna prognoositav läbisõit on väike ja enamik ajast toimub sõit ainult linnas, mistõttu võib autol tahmaosakeste filter ummistuda, mille välja vahetamine on väga kulukas. Lisaks on diiselauto ka hinnalt kallim, seega on ainult linnatingimustes seda oluliselt kallim pidada kui bensiiniautot. Alternatiiv võiks linnasõidul olla hübriidauto, mille kütusekulu linna tingimustes on väga mõistlik ning ka CO2 näitaja väiksem kui tavaautol,” selgitas Tõld.

AVIS Eesti müügi- ja turundusjuht tõi välja erinevaid soovitusi, kuidas autojuht saab ise keskkonnasõbralikult sõita ning oma kütusekulu madalal hoida.

Jälgi ees toimuvat

Üks kõige efektiivseim viis, kuidas kütust säästa, on ümberringi toimuva jälgimine. Olgu ees ootamas punane foorituli, teetöö või aeglustuv sõiduk – kohenda oma sõidukiirust aegsasti ning ole valmis aeglustuma või peatuma. Jälgides eestoimuvat olukorda, ei säästa Sa ainult kütust, vaid oled ka liikluses turvaline juht.

Sõida sujuvalt

“Agressiivne kiirendamine ning järsk pidurdamine kulutavad kõige rohkem kütust. Selline sõidumaneer võib tõsta kütusetarbimist kuni lausa 60%, mistõttu ei tasu rohelise tule saabudes kohe gaasipedaali põhja vajutada, vaid tasub eelistada sujuvat kiirendamist ning vastavalt sõidukiirusele vahetada käiku,” soovitas AVIS Eesti müügi- ja turundusjuht.

Pea kinni sõidupiirangutest

Pea kinni õigest sõidukiirusest. Tõldi sõnul suureneb kütusekulu märgatavalt, kui ületada näiteks 90 km/h alal kiirust juba rohkem kui 10 või 20 km/h. Kui sõidad lubatud kiirusega, ei ole ka ohtu trahvi saada, ning nii säästad lisaks kütusele ka end lisakulutuste eest.

Kasuta minimaalselt õhukonditsioneeri

Kasuta õhukonditsioneeri ainult siis, kui seda väga vaja on. Iga elektroonilise lisa kasutamine tarbib energiat, millega suureneb kütusekulu. Näiteks maanteel sõites tasub aknad kinni hoida, kuna ka selline sõiduviis kulutab veelgi rohkem kütust.

Ühenda omavahel lühikesed sõidud

Tihti on suur kiusatus minna autoga lähedal olevatele kohtumistele või lõunapausile, kuid eelista selliste puhkude korral jalutamist või ühenda omavahel erinevad asjatoimetused. “Külm mootor kasutab tavaliselt kaks korda rohkem kütust kui soe mootor, seetõttu tasub hoolikalt läbi mõelda sõiduvajadus või ehk saaks omavahel ühendada erinevad sõidud,” jagas AVIS Eesti müügi- ja turundusjuht soovitusi, kuidas säästlikult sõita.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference