Kolmapäev, 06 Detsember 2017 13:17

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul halveneb EL-i toetuste vähenedes teedevõrgustiku kvaliteet

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) hinnangul halveneb Eestis teede- ja raudteevõrgu kvaliteet ning saavutamata võivad jääda ka liiklusohutuse eesmärgid juhul, kui transpordivaldkonna rahastamine peaks pärast Euroopa Liidu (EL) 2014–2020 aasta eelarveperioodil vähenema; selgub riigikontrolli auditist.

MKM-i hinnangul peaks riigiteede ja raudteede kvaliteedi säilitamiseks transpordivaldkonna rahastamine pärast 2020. aastat jätkuma vähemalt praegusel tasemel. Juhul kui EL-i toetusi pole praeguses ulatuses enam võimalik kasutada, tuleks ministeeriumi hinnangul suurendada transpordivaldkonna rahastamist riigieelarve muudest tuludest.

MKM hakkab transpordivaldkonna rahastamise vajadust alates 2020. aastast planeerima 2018. aastal, alustades uue transpordivaldkonna arengukava koostamisega. Selleks ajaks peaks ka selguma, kui palju on Eestis EL-i raha võimalik transporditaristusse investeerida.

Rahandusministeeriumi esialgsel hinnangul on 2021. aastal algaval Euroopa Liidu eelarveperioodil Eestil kasutada tõenäoliselt ligi 40 protsendi võrra vähem EL-i toetusi.

EL-i eelarveperioodil 2014–2020 investeeritakse transporditaristu rekonstrueerimisse ja ehitamisse Eestis 690 miljonit eurot. Sellest 447 miljonit eurot tuleb EL-ilt, 108 miljonit toetuse saajatelt. Lisaks eraldas Eesti valitsus 135 miljonit eurot täiendavateks taristuinvesteeringuteks. Üle 253 miljoni euro EL-i raha kasutatakse Eestis teedevõrgu rekonstrueerimiseks ja uute teede ehitamiseks ja 85 miljonit eurot kasutatakse raudteevõrgu rekonstrueerimiseks.

Riigikontroll toob välja, et EL-i toetusi saab kasutada vaid üleeuroopalisse transpordivõrgustikku (TEN-T) kuuluvate põhimaanteede ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks ning nende teede olukord on paranenud. Kuid samal ajal on tugi- ja kõrvalmaanteede olukord Eestis aasta-aastalt halvenenud. Seda seepärast, et nende arendamiseks pole piisavalt investeeritud.

Riigikontroll avaldas kolmapäeval kaheksa auditit, mis käsitlevad Euroopa Liidu toetuste rolli Eesti riigi erinevates toimimisvaldkondades, ja neid kokku võtva aruande. Riigikontroll toob välja, et riigil on ülesandeid ja tegevusi, mille rahastamiseks on riigi omatulude asemel kasutatud osaliselt Euroopa Liidu toetusraha.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Ühiskond viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid ühiskonna, inimeste ja poliitika teemal

 • Kaardipettused on kolinud internetti
  Kaardipettused on kolinud internetti Eesti on kaardimaksete rohkuse poolest Euroopas esimese viie riigi hulgas, kuid  pettuste osakaal on üks väiksemaid. Eesti pankade välja antud pangakaartidega tehti 2016. aastal 10 500 kaardipettust koguväärtuses 1,1 miljonit eurot. Kaarditehinguid tehti samal ajal 328 miljonil korral ja nende koguväärtus oli 11,1 miljardit eurot. Pettuste osakaal kõikides kaarditehingutes oli Euroopa Liidu liikmesriikide keskmisest seitse korda väiksem. Eesti eristub selgelt teistest Euroopa riikidest selle poolest, et samal ajal kui inimesed kasutavad aktiivselt pangakaarte, on kaardipettuste osatähtsus võrreldav nende riikidega, kus tehinguid tehakse vähe, näiteks Ungari, Leedu ja Poola. Lisaks Eestile paistab ka Holland silma nii aktiivse kaardikasutuse kui ka väheste kaardipettuste poolest.
 • ELASA tellimusel ehitati 800 kilomeetrit lairiba baasvõrku
  Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutus (ELASA) lõpetas EstWin-nimelise baasvõrgu ehitamise etapi, mille raames ehitati välja 800 kilomeetrit baasvõrku ja üle 300 ühenduspunkti.
 • Eesti pensionifondide tootlus jääb alla inflatsioonile
  Eesti pensionifondide reaaltootlus oli eelmisel aastal -0,1 protsendiga Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriikide halvemuselt teine tulemusel ning jääb seega alla inflatsioonile.
 • Tööstusettevõtete kindlustunne septembris pisut kahanes
  Eesti Konjunktuuriinstituudi andmeil kahanes tööstusettevõtete kindlustunne septembris kuuga 2 punkti võrra 8 punktile, möödunud aasta septembris oli näitaja 11 punkti.
 • Notarid annavad avatud uste päeval tasuta nõu
  24. oktoobril kell 14-17 toimub juba kolmandat aastat järjest notaribüroode avatud uste päev, mille raames on inimestel üle Eesti võimalik külastada notarit ning saada tasuta nõuandeid notari tööd puudutavates valdkondades.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes