28.12.2016 Kolmapäev

Mida reisikindlustust valides jälgida?

Kuna igal reisikindlustuse pakkujal on aga eri lepingutingimused, siis PZU reisikindlustuse riskijuht Kaja Pukk soovitab SEB Foorumis kindlustuse valimisel lähtuda kõigist lepingutingimustest kui tervikust ehk sellest, milliste riskide vastu ja millistel tingimustel teile kindlustuskaitset pakutakse.

Reisikindlustuse lepingut sõlmides tuleks kontrollida, kas kindlustus laieneb kõikidesse reisi sihtkohtadesse
Reisikindlustuse lepingut sõlmides tuleks kontrollida, kas kindlustus laieneb kõikidesse reisi sihtkohtadesse Foto: Postimees

Seejuures tuleks pöörata tähelepanu järgmistele detailidele.

Välistused

Reisikindlustuse alusel hüvitatakse lepingusse märgitud kahjud. Sageli on aga tingimustes kirjas ka välistused ehk need kahjud, mida konkreetse kindlustuse puhul ei hüvitata.

Eri kindlustusseltsidel on eri välistused: ühel võib selleks olla streigi tõttu edasilükkuv lennureis, teisel reisija kroonilise haiguse ägenemise tõttu ärajääv reis. Tihti ei hüvita kindlustusselts jätkulennust mahajäämisega seotud kulusid, kui kahe lennu vahele on juba alguses jäetud vähem kui kaks tundi. Sportimisega seotud kahju hüvitamise välistuseks võib olla suusaõnnetus, mis toimub väljaspool ettenähtud suusarada.

Mõisted

Tehke kindlaks, kas saate lepingus kasutatud mõistetest pakkujaga samamoodi aru. Väga oluline on näiteks see, kas takso liigitub ühistranspordi hulka.

Kehtivuspiirkond

Lepingut sõlmides kontrollige, kas kindlustus laieneb kõikidesse teie reisi sihtkohtadesse. Nagu mõne kindlustuse välistuseks on terrorioht või sõjakoldesse reisimine, ei pruugi kõigi pakkujate kindlustus laieneda sellistesse ohtlikesse riikidesse nagu Süüria või Somaalia.

Seega, kui märgite kindlustust valides piirkonnaks kogu maailma, siis kontrollige, et konkreetne pakkuja ei oleks nimekirjast välistanud piirkondi, kuhu plaanite reisida.

Reisitõrge

Reisikindlustuses võiks sisalduda korralik reisitõrkekindlustus.

Võtame näiteks olukorra, kus kaks sõbrannat on ostnud koos reisile minekuks lennupiletid ja broneerinud hotelli, kuid üks sõbrannadest, kes on teinud reisitõrkekindlustuse, jääb ootamatult haigeks. Sel juhul laieneb teatud pakkujate puhul reisitõrkekindlustus ka haigestunu reisikaaslasest sõbrannale. Näiteks PZU tingimustes on märgitud, et reisitõrke juhtumiks on kindlustatud isiku, tema pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine, õnnetusjuhtum või surm.

Enamasti hakkab reisitõrkekindlustus kehtima kaks kuni viis päeva pärast lepingu sõlmimist. Tihti soovitatakse reisitõrkekindlustus sõlmida 48 tunni jooksul pärast reisi ostmist, sest siis jõustub see kohe.

Kindlustusperiood

Kindlustusselts võib tingimustes piirata reisi pikkust: näiteks ühe pakkuja puhul ei tohi reis kesta üle 28 päeva ja teise pakkuja puhul üle 90 päeva.

Pagasikindlustus

Kui sõlmite pagasikindlustuse, tutvuge kindlasti sellega, mida eri pakkujad hüvitavad. Enamasti ei laiene pagasikindlustus lennupiletitele, rahale, pangakaartidele, kunsti- ja antiikesemetele, toiduainetele ja jookidele, klaasist ja muust haprast materjalist või väärismetallist esemetele ja koduloomadele.

Peale selle võib pakkuja seada teatud pagasile järelevalve või hoiustamise erinõuded. Näiteks ei pruugi pagasikindlustus kehtida videokaamerale, mis jäetakse lukustamata ustega autosse.

Sport reisil

Kui teil on plaanis reisi ajal tegeleda spordiga, siis teavitage kindlustusseltsi ka sellega seotud detailidest ehk sellest, mis spordiala plaanite harrastada ja kus te seda täpsemalt teete.

Kindlustusandja võib riskantseks pidada näiteks mägironimist, sukeldumist ja surfamist. Mõni kindlustusselts ei hüvita nende spordialadega tegelemisel tekkivaid kahjusid, teine soovitab osta juurde lisakindlustuskaitse.

Omavastutusmäär

Mõnikord seab kindlustusandja ka omavastutusmäära ehk kindlustusvõtja kaetava summa.

Tutvuge kindlasti eri pakkujate omavastutusmääradega, nii saate olla kindel, et suudate selle summa kahju tekkimisel ise tasuda.

Kindlustusvõtja kohustused

Jätke meelde reisikindlustuslepingu tingimustes sisalduvad kindlustusvõtja kohustused, sealhulgas kahjujuhtumist teatamise kord ja tähtaeg. Kui te ei täida neid tingimusi korrektselt, siis võib kindlustusselts hüvitist vähendada või selle maksmisest üldse keelduda.

Kindlustusjuhtumi tõendamine

Iga kindlustusjuhtumi puhul on võtmesõnaks tõendamine. Seepärast hoidke alles kõik arved, tšekid ja muud dokumendid, mis tõendavad juhtumi toimumist ning kulusid. Võtke ka tunnistajatelt ütlusi ja tehke fotosid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255