Teisipäev, 27 Märts 2018 10:59

Millist ettevõtlusvormi eelistada: FIE või OÜ?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kellel on soovitatav olla FIE ning kelle jaoks on mõistlik see ettevõtlusvorm ümber registreerida OÜ-ks? Nõu annab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss.
Kellel on soovitatav olla FIE ning kelle jaoks on mõistlik see ettevõtlusvorm ümber registreerida OÜ-ks? Nõu annab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss. pixabay.com
FIE või OÜ! Mis on plussid ja miinused, kui rääkida tegutsemisest osaühinguna (OÜ) või füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE)? Mis on muutunud aastate jooksul? Kellel on soovitatav olla FIE ning kelle jaoks on mõistlik see ettevõtlusvorm ümber registreerida OÜ-ks? Nõu annab Mamareti OÜ raamatupidaja Kairi Kiss.

Ettevõtlusega alustamise seadused on aja jooksul mõnevõrra muutnud ja sellest lähtuvalt on muutunud ka inimeste eelistused ettevõtlusvormide osas. Näiteks tuli veel mõni aeg tagasi osaühingu asutamisel teha päris arvestatav sissemakse, samal ajal kui FIE-ks registreerimine käis ilma algkapitali ja põhikirjata. Aga kui seejuures vastutas ja vastutab FIE endiselt läbikukkumise korral kogu oma isikliku varaga, läheb OÜ puhul kehval ajal haamri alla ainult osakapital, mis on praegu 2500 eurot.

OÜ minimaalse osakapitali 2500 eurot võib sisse maksta nii rahana kui ka näiteks mitterahalise sissemaksena arvuti, sõiduki vms tööks vajaliku vahendi näol. Lisaks on nüüd Eestis võimalik osaühing asutada osakapitali sissemakseta, kuigi mingi aja jooksul on mõistlik see siiski tasuda, sest kuni osakapitali sissemakse tasumiseni vastutab ettevõtte osanik OÜ kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses, kui osaühingu kohustust ei ole võimalik täita osaühingu vara arvelt. Aga mis peamine – sissemakse peab olema tasutud hetkeks, kui OÜ on valmis omanikele dividende maksma.

Nii FIE kui ka OÜ asutamine käib interneti teel ning on lihtne ja kiire. Ent milline ettevõtlusvorm siis valida? Lihtsalt seletades on mõistlik olla FIE, kui tehakse-müüakse näiteks käsitööd põhitöö kõrvalt, sest FIE puhul pole nii palju paberimajandust. FIE-l on vaja ainult kassapõhist arvestust, kus raha laekumine on tulu ja väljaminek kulu, ning ta saab legaalselt kasutada igapäevaselt ettevõtlusest teenitud raha, samal ajal kui OÜ raha tuleb enda rahakotist täiesti eraldi hoida.

FIE ei pea esitama iga-aastast majandusaasta aruannet, vaid ainult tuludeklaratsiooni. Samas on FIE sissetulek maksustatud täies ulatuses ning lisaks vastutab ta kehva majandamise korral kogu oma eravaraga. See võib olla oluline aspekt just igasuguste lepingute, garantiide ja kahjutasunõuete puhul.

See tähendab, et juba natuke suurema ettevõtluse puhul on mõistlik äri ajada osaühinguna, sest nii on eraisikuna vastutus väiksem. FIE käibemaksuarvestus on OÜ omast ka keerulisem ning lisaks saab osaühingust endale välja maksta dividende eelmiste perioodide jaotamata kasumi arvelt. Samas on OÜ aastaaruanded avalikud ehk neil on privaatsust palju vähem.

FIE plussid ja miinused

 • Loomine algmaksu ja põhikirjata
 • Sobib väikeettevõtjale, näiteks hobi korras käsitöölisele
 • Vähene „paberimajandus”
 • Laekuvat raha saab legaalselt igapäevaselt kasutada
 • Kassapõhine arvestus – raha laekumine on tulu ja väljaminek kulu
 • FIE käbemaksuarvestus on OÜ omast keerulisem
 • Ei pea esitama iga-aastast majandusaastaaruannet
 • Vastutab kogu oma isikliku varaga

OÜ plussid ja miinused

 • Asutamisel peaks tegema sissemakse 2500 eurot (võib teha ka hiljem)
 • Asutamisel tuleb koostada põhikiri
 • Vastutamine vaid osakapitali väärtuses
 • Iga-aastase majandusaasta aruande kohustus
 • Ettevõtte raha on omaniku rahakotist rangelt eraldi
 • Omanikele saab välja maksta dividende eelmiste perioodide jaotamata kasumi arvelt
 • Avalikud aastaaruanded ehk vähene privaatsus

Ehk siis kokkuvõttes vastus küsimusele  "FIE või OÜ – kumb valida?" sõltub teie tegevusalast ja eelistustest ettevõtte majandamisel. Mõlemal variandil on oma plussid ja miinused.

Gerli Ramler, vabakutseline ajakirjanik

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Ühiskond viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid ühiskonna, inimeste ja poliitika teemal

 • Läheneb reisiettevõtjate aruannete esitamise tähtaeg
  20. oktoobriks tuleb reisiettevõtjatel esitada kolmanda kvartali kogumüügi aruanded, mis peavad sisaldama andmeid kogumüügi ja ettemaksete kohta, mis omavad suurt tähtsust reisiettevõtjate üle järelevalve teostamisel. Aruanne tuleb esmakordselt esitada uuel vormil.
 • Swedbank avas 18. oktoobril mobiilsed viipemaksed
  Alates 18. oktoobrist on Swedbanki klientidel võimalik kasutada uue äpi esmaversiooni Swedbank 2019 Eestis, mille saab alla laadida Google Play ja App Store' äpipoodidest. Esimesena Eestis pakub rakendus uue kasutajakogemuse ja värske kujunduse kõrval Androidi kasutajatele ka täiesti uut võimalust teha mobiilseid viipemakseid. Mobiiliga maksmiseks tuleb poes oma telefoniga terminali puudutada just nagu kaardiga tehtavate viipemaksete puhul. Täpsem info siin: www.swedbank.ee/mobiilimaksed.
 • SEB: Suurem osa eluasemelaenudest on kindlustatud terviseriskide vastu
  SEB Elukindlustuse kliendianalüüsi kohaselt pelgavad SEB-st eluasemelaenu võtnud kliendid enim lähedase pereliikme kaotust, millele järgnevad terviseriskide realiseerumine ja töökaotus.
 • Ettevaatust! Ettevõtjatele suunatud petuskeemid on endiselt liikvel
  Kaubanduskoja teatel on viimasel ajal taas sagenenud Eesti ettevõtetele European Business Number-pakkumiste saatmine. Tegemist on nn kataloogipettusega, milles palutakse ettevõtetel European Business Number-registri uuendamiseks edastada enda andmed, et need oleks potentsiaalsetele koostööpartneritele kättesaadavad.
 • Baltikumi elanike vaesusrisk on EL-i keskmisest kõrgem
  Balti riikide elanike vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse risk on Euroopa keskmisest suurem, selgub Eurostati andmetest, mis katab 23 Euroopa Liidu 28 liikmesriigist.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes