Reede, 13 Oktoober 2017 11:33

Riigikogu sotsiaalkomisjon kuulas hoolduskindlustusega seotud arvamusi

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Riigikogu sotsiaalkomisjon kuulas neljapäeval huvigruppide arvamusi seoses eakuse rahvakogu kollektiivse pöördumisega luua hoolduskindlustus, mille eesmärk on leevendada omaste hooldajate ülekoormust.

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt märkis, et omastehooldusega seotud probleem on väga terav. „Omaste hoolekanne on sageli pereliikmete õlul, kuna perekonnaseadus paneb kohustuse ja koormuse just lastele ja lastelastele,“ märkis Kütt riigikogu pressiesindaja teatel. „Pereliikmete tööst loobumine ja hooldajaiks hakkamine pole aga ei riigi ega inimeste jaoks parim lahendus.“

Ettepaneku autor Kai Saks ütles idee tagamaid selgitades, et paljudel pole hooldushaigla jaoks raha, mistõttu käiakse ühest õendushaiglast teise. Need patsiendid saaksid hakkama hooldekodus, kuid kasutavad õendusabi teenust, sest ei saa hooldekodu endale lubada. Lahendusena näeb Saks hoolduskindlustuse loomist.

Ettepanek on luua ühisest allikast rahastatud hoolduse süsteem, mis annaks võimaluse valida kõige sobivamad teenused ja vältida kallite tervishoiuteenuste mittesihipärast ja madala tulemusega kasutamist. Teenuste saamine ja nende eest tasumine sõltuks objektiivselt hinnatud vajadustest. Nii ei diskrimineeritaks neid, kellel on ülekaalus hooldusteenuste või pikaajalise õendusabi vajadus, ega ka abivajajaid, kellel on olemas pereliikmed.

Hoolduskindlustuse loomine on üks uue eakuse rahvakogule esitatud 80 ideest, mis esitati kevadel selle nimel, et tuleviku eakapõlv oleks tegusam, töökam ja õnnelikum. Esitatud ideedest 26 ettepanekut olid sellised, mida eksperdid hindasid Eestis teostatavaks ning mis läbisid ideede esitajate, ekspertide ja huviliste osalusel teemaseminaride hääletuse.

Istungist võtsid osa Sotsiaalministeeriumi, Eesti Koostöö Kogu, Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni, Hoolduskoormuse vähendamise rakkerühma, Kindlustusseltside Liidu, MTÜ Eesti Omastehoolduse, Rahandusministeeriumi, Haigekassa ja Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni (ESTA) esindajad.

Hoolduskindlustuse loomise ideed on plaanis edasi arutada koos rahanduskomisjoni ja rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoniga.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Ühiskond viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid ühiskonna, inimeste ja poliitika teemal

 • Eesti maksekeskkonnas on lähiajal toimumas olulised muudatused
  Eesti maksekeskkonnas on lähiajal toimumas olulised muudatused Eestis on pangad igapäevaelu lihtsustamiseks teinud järjepidevalt tööd selle nimel, et inimesed saaksid rahaasju ajada lihtsalt ja mugavalt. Nüüdseks on pank oma maksekaartide ja mobiilirakendustega iga eestimaalase taskus ning digitaalne asjaajamine on kirjutatud klientide DNA-sse. Võib isegi öelda, et ühe panga piires on makselahendused nii head, et nad on klientidele peaaegu nähtamatud – kuid kliendid hakkavad muretsema niipea, kui maksja ja saaja asuvad eri pankades. Tarbijal, aga ka ettevõtjal võib peast läbi käia mõte, kas makse ikka jõuab piisavalt kiiresti kohale või kas ta saab internetist osta, kui ta ei saa tasuda pangalingi kaudu otse arvelduskontolt, vaid peab veebikaupluses käsitsi oma pangakaardi andmed sisestama. Lähiajal saavad sellised mõtted peast pühitud, sest pangandus on muutumas avatumaks ja ülekanded ühest pangast teise peaks hakkama toimuma vaid loetud sekundite jooksul.
 • Reisifirmad peavad 20. aprillil esitama pakettreiside aruanded
  20. aprillil on reisiettevõtjatel tänavuse aasta esimese kvartali pakettreiside kogumüügi aruannete esitamise tähtaeg.
 • Riik alustas 2000 IKT-välisspetsialisti Eestisse toomise programmiga
  Ettevõtlus-ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas 2000 IKT-välisspetsialisti Eestisse toomise toetusprogrammi tingimused; 4 miljoni eurone programm on osa Work in Estonia projektist ja selle eesmärk on toetada Eesti tööandjaid neile vajalike välisspetsialistide värbamisega seotud lisakulutuste tegemisel.
 • Uuring: Eesti elanike alkoholi tarbimine on aastaga vähenenud
  Turu-uuringute AS-i poolt läbiviidud alkoholitarbimise ja piirikaubanduse uuringu andmetel on Eesti elanike alkoholitarbimine viimasel aastal vähenenud, kuid välismaalt toodud alkoholi tarbib mingil määral 39 protsenti elanikkonnast.
 • Uuring: ligi pooled Eesti ettevõtted on innovaatilised
  Statistikaameti poolt läbiviidud innovatsiooniuuringu andmeil oli 2016. aastal 47,7 protsenti Eesti ettevõtetest uuenduslikud, seejuures on kõige aktiivsemad uuenduste elluviijad tööstussektori ettevõtted.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes