Reede, 13 Oktoober 2017 11:33

Riigikogu sotsiaalkomisjon kuulas hoolduskindlustusega seotud arvamusi

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Riigikogu sotsiaalkomisjon kuulas neljapäeval huvigruppide arvamusi seoses eakuse rahvakogu kollektiivse pöördumisega luua hoolduskindlustus, mille eesmärk on leevendada omaste hooldajate ülekoormust.

Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt märkis, et omastehooldusega seotud probleem on väga terav. „Omaste hoolekanne on sageli pereliikmete õlul, kuna perekonnaseadus paneb kohustuse ja koormuse just lastele ja lastelastele,“ märkis Kütt riigikogu pressiesindaja teatel. „Pereliikmete tööst loobumine ja hooldajaiks hakkamine pole aga ei riigi ega inimeste jaoks parim lahendus.“

Ettepaneku autor Kai Saks ütles idee tagamaid selgitades, et paljudel pole hooldushaigla jaoks raha, mistõttu käiakse ühest õendushaiglast teise. Need patsiendid saaksid hakkama hooldekodus, kuid kasutavad õendusabi teenust, sest ei saa hooldekodu endale lubada. Lahendusena näeb Saks hoolduskindlustuse loomist.

Ettepanek on luua ühisest allikast rahastatud hoolduse süsteem, mis annaks võimaluse valida kõige sobivamad teenused ja vältida kallite tervishoiuteenuste mittesihipärast ja madala tulemusega kasutamist. Teenuste saamine ja nende eest tasumine sõltuks objektiivselt hinnatud vajadustest. Nii ei diskrimineeritaks neid, kellel on ülekaalus hooldusteenuste või pikaajalise õendusabi vajadus, ega ka abivajajaid, kellel on olemas pereliikmed.

Hoolduskindlustuse loomine on üks uue eakuse rahvakogule esitatud 80 ideest, mis esitati kevadel selle nimel, et tuleviku eakapõlv oleks tegusam, töökam ja õnnelikum. Esitatud ideedest 26 ettepanekut olid sellised, mida eksperdid hindasid Eestis teostatavaks ning mis läbisid ideede esitajate, ekspertide ja huviliste osalusel teemaseminaride hääletuse.

Istungist võtsid osa Sotsiaalministeeriumi, Eesti Koostöö Kogu, Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni, Hoolduskoormuse vähendamise rakkerühma, Kindlustusseltside Liidu, MTÜ Eesti Omastehoolduse, Rahandusministeeriumi, Haigekassa ja Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni (ESTA) esindajad.

Hoolduskindlustuse loomise ideed on plaanis edasi arutada koos rahanduskomisjoni ja rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoniga.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Ühiskond viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid ühiskonna, inimeste ja poliitika teemal

 • Viiepäevane haigus vähendab sinu palka viiendiku võrra
  Viiepäevane haigus vähendab sinu palka viiendiku võrra Sügise saabumisega on kohale jõudnud ka iga-aastane haigestumiste kõrgperiood. Keegi meist ei taha enda või oma pereliikme võimalikku haigestumist planeerida, kuid majanduslikult on mõistlik seda teha. Nii saab leevendada haiguse tõttu vähenenud sissetulekust tekkinud tühimikku, soovitab Kati Voomets Swedbanki majandusblogis.
 • Kuidas ära tunda hea laenupakkumine?
  Kuidas ära tunda hea laenupakkumine?

  Kui olete oma laenutaotlusele positiivse vastuse saanud, tehakse teile laenupakkumine. Nõuandeid, kuidas selgeks teha, kas tegemist on ikka hea pakkumisega, jagab SEB Foorumis vabakutseline ajakirjanik Triin Preem.

 • Levikom alustas ülikiire interneti pakkumist hajaasustatud aladel
  Telekommunikatsioonifirma Levikom alustas oktoobris ülikiire interneti püsiühenduse pakkumist hajaasustusega piirkondades; ettevõte pakub kodu- ja äriklientidele internetiühenduse pakette kiiruseni kuni 1 gigabitt sekundis.
 • Õigusapteek annab neljapäeval Mustamäel õigusnõu
  Eesti Juristide Liit koostöös Tallinna linnavalitsusega korraldab 19. oktoobril algusega kell 10 Mustamäel kultuurikeskuses Kaja tasuta õigusabi päeva Õigusapteek.
 • Eestis kogunevad Euroopa kõrgemate kohtute presidendid
  Neljapäeval ja reedel toimub Tallinnas Euroopa Liidu liikmesriikide kõrgemate kohtute esimeeste kohtumine, mille keskseks teemaks on võimude lahususe tagamine.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes