Eetikakoodeks ja selle koostamine kõigi riigikogus esindatud erakondade koostöös aitaks kaasa ühiste moraalsete väärtuste kujundamisele ja kinnistamisele parlamendis, märkis ühing Korruptsioonivaba Eesti. Samuti pakuks koodeks võimalusi sanktsioonide rakendamiseks eetiliselt vastuvõetamatu käitumise korral.
"Leiame, et hiljutiste poliitiliste skandaalide valguses on käitumiskoodeksi loomine vajalik lisa kehtivale juriidilisele regulatsioonile," lausus ühingu tegevjuht Asso Prii. "Muuhulgas oleks koodeks mõõdupuuks parlamendiliikmete käitumise hindamisel".
Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatus leiab, et madalat poliitilist kultuuri kandvate tegude hukkamõist riigikogu tasandil saadaks selge ja üheselt mõistetava sõnumi ühiskonnale - kõik, mis ei ole juriidiliselt keelatud, ei ole kindlasti mitte lubatud.
Erinevalt erakondlikest siseregulatsioonidest ning erakondade aukohtutest oleks eetikakoodeksi näol tegemist märksa kaalukama ja erakondadeülese dokumendiga. Sellise koodeksi väljatöötamine on keerukas protsess, kuid siiski on kõigi võimalike takistuste ületamine riigikogu kui rahva esindaja pädevuses, leiab ühing. Samuti ei pea Transparency Internationali Eestis esindav ühing õigustatuks väiteid, nagu ei muudaks eetikakoodeks rahvasaadikute käitumises midagi.
Esmatähtis on, et riigikogu algataks käitumiskoodeksi loomise ise ning oleks selle reaalseks koostajaks ja eestvedajaks, sest ainult nii saab rääkida tegelikust eneseregulatsioonist, märgib ühing. Samuti peaks koodeksi koostamisele eelnema ulatuslik ühiskondlik arutelu huvigruppide kaasamiseks ning nende seisukohtadega arvestamiseks.
Korruptsioonivaba Eesti