http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-100-13
Riigikohtu 09.10.2013 lahend nr 3-2-1-100-13
Viited õigusaktidele:
Asjaolud
Kostjale kui kinnisasja omandajale läks kinnisasja võõrandamisel üle hageja ja üürileandja sõlmitud tähtajaline üürileping ning kostja ütles üürilepingu erakorraliselt üles. Hageja esitas hagi, milles palus kostjalt välja mõista üürilepingu rikkumisega tekitatud saamata jäänud tulu, lepingu ülesütlemisega tekitatud täiendav üürikulu ja leppetrahv.
Maakohus jättis otsusega hagi rahuldamata. Hageja esitas maakohtu otsuse peale apellatsioonkaebuse ning ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse osas ja tegi uue otsuse, millega rahuldas osaliselt hagi. Ringkonnakohus leidis, et üürilepingu lõpetamine omavajaduse tõttu on üürilepingu erakorralise ülesütlemise mõjuva põhjuse alaliik. Kostja pöördus Riigikohtusse.
Kohtu seisukoht
- Ringkonnakohtu otsus tuleb tühistada materiaalõiguse normi vale tõlgendamise ja kohaldamise ning menetlusõiguse normi olulise rikkumise tõttu.
- Omavajadus ei pea tingimata seisnema selles, et üürileandja on äärmises häda- või sunniolukorras, vaid situatsiooni, kus üürileandja saaks omandatud ruumide kasutamisega oluliselt kokku hoida oma kulusid. Selline olukord võib tekkida nt juhul, kui üürilepingu järgi saadav üür ei kata olulises osas üüri, mida omanik peaks maksma, kui ta sõlmiks üürnikuna üürilepingu teiste ruumide kasutamiseks.
- Üürilepingu ülesütlemine võib tuua kaasa üürniku õiguse nõuda eelmiselt üürileandjalt ülesütlemisega tekitatud kahju hüvitamist võlaõigusseaduse § 323 lg 2 alusel, kui uus omanik ütleb lepingu üles enne tähtaega. Uue üürileandja vastu ei ole üürnikul võimalik kahju hüvitamise nõudeid esitada.
Riigikohus rahuldas osaliselt kassatsioonkaebuse ja saatis asja uueks läbivaatamiseks ringkonnakohtule.