Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:
Sissemakseta osakapitali kajastamisel tuleb lähtuda raamatupidamise toimkonna juhendi (RTJ) 3 „Finantsinstrumendid“ punktist 56. Juhul kui ettevõttel puudub tingimusteta nõudeõigus omaniku vastu, nõuet ei kajastata ning sissemaksmata osa kajastatakse omakapitalis miinusega.
Juhul kui ettevõttel on tingimusteta nõue, kajastatakse sissemaksmata osa nõudena.
Näiteks: Kui omanikuga on fikseeritud kokkulepe, et ta tasub sissemakse osaliselt või täielikult mingil tähtajal, kajastatakse nõue.
Oletame, et osakapitali nimiväärtus on 2500 eurot ning omanik on kirjalikult kinnitanud, et teeb sissemakse 2500 eurot aasta pärast. Sel juhul on algbilansis nõue 2500 eurot ja osakapital 2500 eurot. Juhul kui nõude kokkulepitud tähtaeg on pikem kui üks aasta, tuleb nõue algselt kajastada nüüdisväärtuses, kusjuures nüüdisväärtuse ja nominaalväärtuse vahe kajastatakse omakapitalis miinusega.
Kui aga tingimusteta nõudeõigust ei ole, näiteks puuduvad igasugused kokkulepped selle kohta, millal ja kui suures summas sissemakse tehakse, on algbilanss järgmine:
• Kokku varad 0
• Osakapital nimiväärtuses 2500
• Sissemaksmata osakapital -2500
• Kokku kohustised ja omakapital (passiva pool kokku) 0.
Soovitan vaadata ka näidet RTJ 3 lk 19–20.
Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.