24.08.2011 Kolmapäev

FIE korteriarve kuludesse kandmine

FIE-st ehitajal on kahetoaline korter, üht tuba kasutab ta tööriistade ja materjalide hoidmiseks. Kas tal on õigus kanda kuludesse 50% korteriarvest ilma makseteta? Kui ta kannab 50% kuludesse ja tahab mingi aja pärast korterit hoopis ära müüa, kas sellega seonduvad ka maksuriskid?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Annely Hindriks:

 

Kui te reaalselt kasutate teatud osa oma korterist ainult ettevõtluse tarbeks (s.o töövahendite ja materjalide hoidmiseks) ja isiklikel eesmärkidel seda ruumi ei kasuta, tuleb kulude mahaarvamiseks leida selle toa pindala proportsioon kogu korteri üldpinnast. Kui olete FIE-na äriregistris registreeritud, võite saadud protsendi ulatuses kommunaalkulusid oma ettevõtluse tuludest maha arvata.

Nt kui korteri üldpindala on 50 m2 ja tuba, mida kasutatakse ettevõtluse tarbeks, on suurusega 10 m2, siis saame korteri ettevõtluses kasutamise osatähtsuseks 10 : 50 x 100 = 20%. Seega, toodud näite puhul võib 20 protsendi ulatuses korteri kasutamisega kaasnevatest üldkuludest kanda ettevõtluskuludesse.

Samas proportsioonis maksustatakse üldjuhul ka korteri müügist saadud tulu (tulumaksu määr 2011. aastal on 21%), st füüsilise isiku elukohana ja osaliselt ettevõtluses kasutatud eluruumi võõrandamisest saadud kasust maksustatakse füüsilise isiku tuluna see osa, mis vastab ettevõtluses kasutatavale osale eluruumist. Vara müügist saadud kasu on müügihinna ja soetusmaksumuse ning müügiga seotud otseste kulude vahe. Eeltoodud näite puhul on korteri müügist saadud tulust maksuvaba 80% ehk see osa eluruumist, mida ettevõtja kasutas oma alalise elukohana. Ülejäänud 20% maksustatakse kui tulu füüsilise isiku vara müügist. Kui aga olete ettevõtluse kuludesse kandnud ka osa eluruumi soetusmaksumusest või parenduskuludest, peate müügi korral vastava osa müügihinnast (eelneva näite korral 20%) liitma oma ettevõtlustulule.

Kui aga jõuate enne eluaseme müüki oma isikliku eluasemena kasutada ka ülejäänud osa, siis on kogu müügist saadud tulu maksuvaba. Seadus ei täpsusta, kui pikk eluasemena kasutamise periood peaks olema. Kui eluasemena kasutamise periood (vahetult enne müüki) on väga lühike, võib maksuhaldur seda ignoreerida ning püüda maksustada ettevõtluses kasutatud osa müügist saadud kasu. Maksuhaldur on oma juhendis (leitav  veebiaadressil: http://www.emta.ee/index.php?id=30089) selgitanud, et kui ettevõtja on lõpetanud eluruumi ettevõtluses kasutamise ja lisanud ettevõtluse kuludesse kantud osa turuhinna ettevõtlustulule või lõpetanud eluruumi ettevõtluses kasutamise pikemat aega (nt 3 aastat) tagasi ja kasutanud seda ainult oma peamise elukohana, siis on eluruumi võõrandamisest saadud kasu täies ulatuses maksuvaba.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255