Emaettevõte ja tütarfirma on Eesti residendid ja tegutsevad Eesti territooriumil ning piiriüleseid tehinguid nende ettevõtete vahel ei ole. Emaettevõte esitab tütarfirmale arveid turuhindadest madalama hinnaga. Tütarfirmal ei ole raha arvete õigeaegseks tasumiseks ja võlg kasvab. Tavaline maksetähtaeg on 14–21 päeva, maksetähtaega ületanud makseid on mõlemal ettevõttel (mõned on tähtaja ületanud üle aasta).
Millal tekib vajadus käsitleda tasumata jätmist kui intressita laenu?
Missuguse minimaalse intressimääraga võib emaettevõte anda tütarfirmale laenu, kui tagatiseks on ainult tütarfirma 100% osalus?
Maksuamet arvab, et laenu andmise turutingimused on igakuised intressimaksed ja tagatiseta laenu intress on alla 16%. Iga kuu tuleb deklareerida TSD lisas 6 intresside „maksmata jätmist“ hiljem võimaliku intresside ümberarvestamisega nende laekumisel.
Vastab Annely Hindriks, maksukonsultant, Deloitte Advisory:
Küsimuse alguses viitate, et emaettevõte väljastab tütarfirmale arveid turuhindadest madalamate hindadega. Seotud isikute vahelised tehingud peavad olema tehtud turuväärtuses, seega tekitab selline praktika emaettevõtja jaoks tulumaksuriski.
1. Kui arveid väljastav emaettevõtja mitteseotud klientide puhul rakendab viiviseid, tuleks sama teha ka seotud isikust võlgnike maksmata arvetega. Kui aga viiviseid mitteseotud osaliste puhul ei rakendata, siis näiteks rohkem kui kolme kuu võrra maksetähtaega ületavate arvete vormistamine laenuks koos näiteks 5% laenuintressimäära rakendamisega vähendaks oluliselt maksuriske. Täpse perioodi ja intressimäära määramiseks tuleks olukorda lähemalt analüüsida. Laekumata arvete ümbervormistamist laenuks tasub alati kaaluda, kui viiviste arvutamine viiks ebamõistlike summadeni.
2. Laenuintressi turuväärtuse määramine on keeruline protsess, mille puhul kasutatakse võrreldava hinna meetodit. Kui emaettevõtja annab laenu võrreldavatel tingimustel ka mitteseotud isikutele, saaks kasutatavat intressimäära rakendada ka seotud isikule antud laenu intressimäärana. Seega, kusagil ei ole määratud, milline võiks olla minimaalne intressimäär selliselt laenult. Kui sisemisi võrreldavaid tehinguid pole, soovitame kasutada intressimäära leidmiseks võrreldava hinna meetodit välise võrreldava hinna baasil. Infot mitteseotud isikute vahel tehtavate laenutehingute intresside suuruse kohta on võimalik saada näiteks Eesti Panga koduleheküljelt, Äriregistrist, Statistikaametist, krediidiasutustest.
3. TSD lisa 6 real 10 näidatakse vahe, mille võrra intressimäär seotud isikute vahelise laenu puhul erineb analüüsi tulemusel leitud turutingimustel laenuintressist. Kui maksuhaldur leiab, et tegemist oli laenuga, millelt oleks tulnud arvutada intressi, siis 0% intressimäära puhul võib põhimõtteliselt tekkida maksukohustus ka igakuiselt.
Me ei ole teadlikud teie poolt viidatud maksuameti arvamusest.