03.06.2024 Esmaspäev

Riskianalüüs alaealise töölevõtu korral Esile tõstetud

Meile tuleb tööle alaealine töötaja. Millega ma peaks riskianalüüsi tehes arvestama ja kas alaealist töötajat peab juhendama teistmoodi kui täisealist töötajat?

Kui riskide hindamise tulemusel selgub, et töö, mida alaealine tegema hakkab, on talle sobiv ja ta asub tööle, siis peab tööandja talle läbi viima juhendamise ja väljaõppe.
Kui riskide hindamise tulemusel selgub, et töö, mida alaealine tegema hakkab, on talle sobiv ja ta asub tööle, siis peab tööandja talle läbi viima juhendamise ja väljaõppe. Foto: pexels

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Enne alaealise tööle lubamist tuleb tehtava töö kohta läbi viia riskianalüüs, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid, mõõdetakse vajaduse korral nende parameetrid ning hinnatakse riske töötaja tervisele ja ohutusele. Seejuures tuleb arvestada eririske alaealisele töötajale, see tähendab töökohtade ja töövahendite kasutamise ja töökorraldusega seotud riske.

Alaealise töötaja riskide hindamisel tuleb tähelepanu pöörata järgmistele teguritele:

  • tööruumi ja -koha kujundus ja sisustus, näiteks kas töölaud või -pind on sobiva kõrgusega;
  • töökeskkonna ohutegurite mõju alaealise töötaja tervisele;
  • töövahendite ja nende kasutamise sobivus alaealisele töötajale, näiteks kas konkreetse töövahendi kasutamine on alaealisele lubatud ning kas töövahend on sobiva suurega ega ole liiga raske;
  • töökorralduse sobivus alaealisele töötajale, näiteks kas alaealine vajab rohkem puhkepause;
  • alaealise töötaja juhendamine ja väljaõpe.

Kui riskihindamise käigus selgub, et alaealine puutub töö käigus kokku tööde ja ohuteguritega, millega kokkupuude on talle keelatud, siis ei tohi teda tööle lubada. Ehk enne alaealise töötajaga töölepingu sõlmimist hindab tööandja ära töös ja töökeskkonnas esinevad riskid ning veendub, et töö on alaealisele lubatud, st ei esine välistusi töö tegemiseks. Välistused on toodud Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määruses nr 94.

Kui riskide hindamise tulemusel selgub, et töö, mida alaealine tegema hakkab, on talle sobiv ja ta asub tööle, siis peab tööandja talle läbi viima juhendamise ja väljaõppe. Juhendamine viiakse läbi kirjaliku ohutusjuhendi alusel, töötaja kinnitab juhendiga tutvumist kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.

Alaealise juhendamise puhul tasub tähelepanu pöörata, et juhend oleks talle arusaadav, mis tähendab, et see peab olema kirja pandud selgelt ja arusaadavalt. Juhendamise käigus võiks alaealisele töötajale juhendis olevat infot ka selgitada ja küsimustele vastata, et ta sellest päriselt aru saaks.

Samuti tuleb alaealisele töötajale korraldada väljaõpe kogenud töötaja juhendamisel ning ka see tuleb registreerida. Kuna alaealisel ei pruugi olla kogemusi, siis on väljaõppe korraldamine väga oluline, sest alaealine ei pruugi aru saada, kuidas ohutusjuhendis toodud ohutuid töövõtteid praktikas rakendada.

Lisaks tuleb alaealisele tutvustada ka töökeskkonna riskianalüüsi, et alaealine teaks, millised on töös esineda võivad ohud ja millised on meetmed ohtude vältimiseks. Alla 15-aastase alaealise seaduslikku esindajat tuleb teavitada alaealise tööga seotud riskidest ning tema ohutuse ja tervise kaitseks rakendatud abinõudest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255