11.02.2009 Kolmapäev

Käibemaksuseaduse muudatustest

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)


Muudatused maksumäärades

1. jaanuarist tõusid seni kehtinud käibemaksu soodusmäärad. Maksumäär rakendub käibe toimumise ajal ehk rolli ei mängi lepingu sõlmimise või hinnapakkumise aeg. Näiteks kui raamatute müügi kohta sõlmiti leping 2008. aastal, kuid kauba ja raha liikumine toimub 2009. aastal, siis tuleb raamatute müümisel rakendada 9%-list maksumäära. Kui aga raamatute müügi eest laekus raha 2008. aastal, siis käive toimus 2008. aastal makstud summa ulatuses ning seda maksustati 5%-se maksumääraga. Samuti rakendatakse 5%-list maksumäära juhul, kui kaup lähetati 2008. aastal ning raha saadakse 2009. aastal.

Alates 01.01.2009 maksustatakse üldises korras garantiiremondi teenuse osutamist ühendusevälise riigi isikule, seni nimetatud teenuse osutamist käibeks ei loetud.  


Muudatused maksuvaba käibe loetelus


Maksuvabaks käibeks ei loeta enam eluruumi hooldusteenuse osutamist, samuti väärtpaberit või osalust, mis annab selle omanikule käibemaksuseaduse (edaspidi KMS) § 16 lg 2 p 3 teises lauses nimetatud kinnisasja kasutamise ja käsutamise õiguse. Teatud väärtpaberite käibemaksuga maksustamise eesmärgiks on käsitleda vormiliselt väärtpabereid, kuid sisuliselt kinnisasju ühtmoodi kinnisasjadega. Eelkõige puudutab see hooneühistuid. Maksuvabade finantsteenuste loetelu kirjutati seadusesse, kusjuures laiendati investeerimisfondide ringi, mille valitsemine on maksuvaba teenus.

Käibe maksustatav väärtus


Seaduses täpsustati ja muudeti käibe maksustatava väärtuse sätet. Üldjuhul on käibe maksustatavaks väärtuseks endiselt müügihind, mida ostja müüjale maksab, välja arvatud käibemaks ise. Täpsustati, et maksustatava väärtuse hulka ei arvata ainult rahas väljenduvad, vaid ka kõik muud tasuna käsitatavad hüved, mille kauba võõrandaja või teenuse osutaja kauba või teenuse eest saab.

Käibemaksu arvestamise ning arvega seonduvad muudatused


Kui käibemaksu arvutamiseks vajalikud andmed on välisvaluutas, siis üldjuhul kohaldatakse käibemaksusumma arvutamiseks käibe toimumise päeval Eesti Panga määratud vahetuskurssi. Käesolevast aastast kohaldatakse nimetatud vahetuskurssi ka kauba ühendusesisese soetuse puhul. Erandiks jääb vaid kauba import, kus kohaldatakse vahetuskurssi tolliväärtuse arvutamist reguleerivate ühenduse tolliseadustiku sätete kohaselt.

Muudatusi on ka füüsilisest isikust ettevõtja käibemaksuga maksustamise erikorras. Sätestati, et erikorda (nn kassapõhist arvestust) ei saa rakenda ühendusesisese käibe ja ühendusesisese soetuse puhul.

Maksukohustuslasena registreerimine
Alates käesolevast aastast saab maksukohustuslaseks registreerida ka äriregistri infosüsteemi kaudu digitaalallkirjastatult või taotleda notarilt avalduse koostamist ja e-notari infosüsteemi kaudu esitamist. Endiselt peab isik tõendama, et ta tegeleb ettevõtlusega Eestis või alustab Eestis ettevõtlust ning maksuhalduril on õigus kolme tööpäeva jooksul  kas avaldus heaks kiita või küsida täiendavaid tõendeid.
 
Käesolevast aastast võib füüsilisest isikust ettevõtja käibemaksukohustuslaseks registreerimiskohustuse piirmäära arvestust pidada ka kassapõhiselt.


Artikli täisversioon lugege ajakirjas RaamatupidamisUudised, Nr 1 2009

 

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255