05.10.2009 Esmaspäev

KKK - raskeveokimaks

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
1. Kuidas mõista raskeveokimaksu seaduse (RVMS) § 1 punktis 1 toodud sõnu "välja arvatud käesoleva paragrahvi punktis 2 nimetatud veoauto"? Kas see tähendab, et veoauto autorongi koosseisus ei kuulu maksustamisele?

Ei tähenda.
RVMS § 1 punktis 2 nimetatud veoauto kuulub maksustamisele autorongi koosseisus.


2. Kas maksustatakse sadulveok, mille omanik/kasutaja ei ole ARK-le avaldanud selle kasutamist autorongi koosseisus?

Sadulveok maksustatakse autorongi kooseisus.

Juhul, kui sadulveoki omanik/kasutaja ei ole ARK-le avaldanud autorongi, siis ARK esitab maksuhaldurile andmed kõikide üle 12-tonnise registri- või täismassiga sadulveokite kohta ning maks määratakse sadulveoki andmetel.

Kui sadulveoki omanik/kasutaja tegelikult kasutab sadulveokit autorongi koosseisus ja ta ei ole ARK-le avaldanud autorongi andmeid, siis on ta kohustatud seda koheselt tegema.

RVMS § 13 lg 1 p 5 sätestab, et liiklusregistris peab olema autorongi koosseisus üheaegselt kasutatavate haagiste telgede arv ja nimetatud haagiste suurim mass.


3. Kuidas maksustatakse autorong, mille koosseisu kuulub sadulveok ja poolhaagis?

Autorongi maksustamise aluseks on RVMS § 1 punkt 2 ning § 2 lg 1 punkt 2.

Sadulveokist ja poolhaagisest koosnev autorong maksustatakse seaduse lisas toodud maksumäära järgi vastavalt autorongi registri- või täismassile. Aluseks võetakse sadulveoki registrimass, selle puudumisel täismass, telgede arv ja veotelje vedrustuse tüüp ning poolhaagise telgede arv ja suurim mass, mille sadulveoki omanik või kasutaja on avaldanud ARK-le ja mis on kantud liiklusregistrisse.

Maksustamisel käsitletakse haagis(t)e suurima massina ARK-le avaldatud haagis(t)e registrimassi, selle puudumisel aga täismassi.

Autorongi koosseisus kasutatava haagisena käsitletakse nii täis- kui poolhaagiseid, sest liiklusseaduse kohaselt on haagis mootorsõidukiga haakes liikumiseks valmistatud või selleks kohandatud sõiduk. Seadus ei liigita haagiseid täis- ja poolhaagisteks.


4. Autorongi maksustamine RVMS § 2 lg 1 punkti 2 kohaselt registri- või täismassi alusel on õiglane siis, kui maksustatakse autorongi, mis koosneb veoautost ja täishaagisest. Kuid sadulveokist ja poolhaagisest koosneva autorongi suhtes on see ebaõiglane, sest sadulale langev koormus maksustatakse kahekordselt.

RVMS § 2 lg 1 p 2 kohaselt on kõikide autorongide maksustamise aluseks autorongi registri- või täismass, sadulveokist ja poolhaagisest koosneva autorongi kohta mingisuguseid erandeid seadus ei sätesta.

Veoauto omanik/kasutaja võib autorongi, sh sadulveoki ja poolhaagise registrimassi avaldada ARK-le väiksemana, kui praegu märgitud registreerimistunnistusel, mis kantakse ARK poolt liiklusregistrisse ja oleks edaspidi maksustamise aluseks ning vastaks tegelikele koormustele.
 

5. Eesti-Soome ühisfirma sadulauto on kantud Eesti liiklusregistrisse ja autorongis veetavad poolhaagised Soome registrisse. Autorongiga veetakse veoseid väljaspool Eestit.

Autorong maksustatakse olenemata sellest, millise riigi registris on haagis registreeritud, sest rahvusvahelistel vedudel on lubatud vedada ka teise riigi registris olevaid haagiseid.

RVMS § 13 lg 1 p 5 kohaselt peab liiklusregistris olema autorongi koosseisus üheaegselt kasutatavate haagiste telgede arv ja nimetatud haagiste suurim mass. Maksumaksja kohustus on autorongi andmed ARK-sse deklareerida, kes kannab need liiklusregistrisse, olenemata kus ja millise riigi haagiseid veetakse.

Juhul, kui ARK-l puuduvad andmed välisriikide haagiste kohta, siis edastatakse maksuhaldurile andmed üle 12-tonnise registri- või täismassiga sadulveokite kohta ning maks tasutakse ainult sadulveoki pealt.


6. Raskeveokimaksu tasumise maksekorraldusele ei mahu kõik seaduses nõutavad andmed, eriti suurema arvu raskeveokite omamise korral.

Kõik RVMS § 6 nõutud andmed tuleb maksekorraldusele kanda, sest maksuhalduril ja ARK-l on vajalik teada, millise konkreetse veoki eest, kui palju ja millal on tasutud.

Kui kõikide veokite andmed ei mahu maksekorraldusele, siis tuleb teha rohkem kui üks maksekorraldus.
 

7. Maksumaksjal on käibemaksu või mõne muu maksu ettemaks, kas ettemaksu arvel saab katta tasumisele kuuluvat raskeveokimaksu? Mida peab sel juhul esitama maksumaksja ja kas talle väljastatakse maksu tasumise kohta mingi dokument?

Saab küll.
Maksumaksja peab esitama piirkondliku maksu- ja tollikeskuse kohalikule teenindusbüroole paberkandjal vabas vormis taotluse koos lisaga, millest nähtuks kõikide veoautode, mille eest maksu kaetakse, registreerimismärkide andmed, kaetavad maksusummad raskeveokite lõikes, periood, mille eest maks kaetakse. Juhul, kui esitatakse käibemaksu ümberkandetaotlus läbi e-maksuameti, tuleb esitada eelnimetatud lisa paberkandjal piirkondlikule teenindusbüroole.

Maksumaksjale ei väljastata raskeveokimaksu katmise kohta tõendit. Igaüks võib ühendust võtta oma kliendihalduriga. Maksumaksja saab e-maksuameti kontokaardil kontrollida maksusaldot: kui saldo on null, siis see tähendab, et maks on tasutud (kaetud).

8. Jäätme- ja prügiveokid ning liiva- ja soolapuisturid.

Kui on tegemist sihtotstarbelise veoautoga, mis ettenähtud veoste veoks, siis maksustatakse see RVMS § 1 kohaselt juhul, kui auto registrimass on vähemalt 12 tonni.

Liiklusregistris peab sihtotstarbelise veoauto puhul olema kirje, kas sõiduk on ettenähtud veose veoks (ARK kohustus veose vedamiseks ettenähtud sihtotstarbelise veoki puhul vastava märke tegemiseks tuleneb RVMS § 13 lg 1 p 4).

Kui sihtotstarbeline raskeveok on ettenähtud üht liiki veoste vedamiseks (betooniveokid, treilerid jne), siis peab liiklusregistris olema märge "veoste vedamiseks" ning selliste raskeveokite eest tasutakse maksu.

Raskeveokimaksu objektiks ei ole ainult need sihtotstarbelised veoautod, mis ei ole ettenähtud veoste vedamiseks, nagu näiteks puurmasinad, kraanad, tõstukid jne. Kui autokraana veab haagist, siis on tegemist autorongiga, mis kuulub maksustamisele.

Kui sihtotstarbelise auto puhul kirje "veose veoks" puudub, siis ARK ei esita maksuhaldurile sellise sihtotstarbelise veoauto andmeid.


9. Vedrustuse tüüp

Arvesse võetakse ainult veoauto vedava telje vedrustuse tüüp, arvestamata haagis(t)el olevat vedrustuse tüüpi.


10. Kas RVMS § 5 lg 3 kehtib ka I kvartali 2004.a kohta?

Ei kehti.
RVMS § 13 lg 3 ja 4 kohaselt esitab ARK andmed seisuga 31.03.2004, milles I kvartali muudatused RVMS § 2 lg 3 ja § 5 lg 3 mõistes kajastuvad, kuid maksu proportsionaalset tasumist ei toimu.
RVMS § 13 lg 4 sätestab, et maksumaksja on kohustatud arvutama ja tasuma 2004.a esimesel kvartalil tasumisele kuuluva raskeveokimaksu 2004.a 15.aprilliks, tasudes selle koos järgmisel maksustamisperioodil tasumisele kuuluva maksusummaga. Siin on tegemist erikorraga maksuseaduse kehtima hakkamisel.

Seega, seadusest tuleneb üheselt, et 2004.a esimese kvartali eest maksu tasumisel ei rakendatud RVMS § 2 lg 3 ning § 5 lg 2 p 2 ja 3 ning maksu tasumise 15 kalendripäevaseid tähtaegu ei arvestatud.
Sisuliselt tähendab see seda, et kui näiteks veoauto soetati märtsikuu teisel poolel, siis makstakse maksu terve esimese kvartali eest.

11. Kas haagised deklareeritakse ja maksustatakse eraldi?

Haagiseid maksustatakse ainult nende kasutamise järgi autorongi koosseisus. Autorong tuleb ARK-is deklareerida.

Näiteks kui firmal on 5 veoautot ja 10 haagist, siis maksustatakse viie autorongi koosseisus samaaegselt kasutatavad haagised, mitte haagiste üldarv. Autorongis kasutatavaid haagiseid võib vahetada.

Kui firma kasutab veduki järel näiteks 3-es erinevas massikategoorias olevaid haagiseid, siis tuleks tal deklareerida maksimaalse telgede arvu ja massiga kombinatsioon eelmainitud 3-st võimalikust variandist ja maksta maksu selle järgi.


12. Kas korraga maksu tasumisel I, II või muu kvartali eest peab maksekorraldusel näitama kvartalid eraldi?

Tasutava maksusumma võib kokku näidata, kuid peab märkima, et summa makstakse I, II või muu kvartali eest. Maksuhaldur peab nägema, millise maksustamisperioodi eest maksu tasutakse.

13. Varastatud raskeveok

RVMS kohaselt makstakse raskeveokimaksu veoste vedamiseks ettenähtud raskeveokilt, mis on registreeritud liiklusregistris.

Majandus- ja kommunikatsiooniministri 24. augusti 2004.a määrusega nr 175 (RTL 2004, 116, 1815) kehtestatud mootorsõiduki ja selle haagise registreerimise eeskirja kohaselt võib tagaotsitavaks kuulutatud veoki ajutiselt registrist kustutada. Registrist ajutiselt kustutatud veokilt raskeveokimaksu ei maksta. Kui varastatud veok ei ole ajutiselt registrist kustutatud, siis tuleb selle eest raskeveokimaks tasuda.


14. I kvartalis oli liiklusregistrisse kantud veoauto, II kvartalis kantakse liiklusregistrisse sama veoautoga koostatud autorong. I ja II kvartali eest on esialgselt tasutud veoauto eest. Kuidas ja millal tasutakse raskeveokimaksu autorongilt?

Maksu tasumisel juhindutakse RVMS § 2 lg 3. II kvartalis tasumisele kuuluv maksusumma arvutatakse ja tasutakse ARK-le esitatud andmetest tuleneva suurima maksumäära järgi.
II kvartalis juurdemaksmisele kuuluv maksusumma arvutatakse proportsionaalselt tervete kalendrikuude arvuga, mis on jäänud muudetud andmete kandmisest liiklusregistrisse kuni kvartali lõpuni, ja tasutakse 15 kalendripäeva jooksul nende andmete liiklusregistrisse kandmise päevast arvates.


15. Maksumaksja soovib raskeveokimaksu tasuda, kuid talle ei ole omistatud viitenumbrit

Viitenumbri saamiseks peab maksumaksja pöörduma vastava piirkondliku maksu- ja tollikeskuse kohalikku teenindusbüroosse, kus talle omistatakse personaalne viitenumber raskeveokimaksu tasumiseks.

Viitenumbri puudumisel peaks raskeveoki kasutaja veenduma, kas raskeveoki kasutus on ARK-le avaldatud ja liiklusregistrisse kantud. RVMS § 3 lg 11 kohaselt on raskeveoki kasutaja raskeveokimaksu maksjaks, kui ta kasutab raskeveokit kasutuslepingu või omandireservatsiooniga müügilepingu alusel ja tema nimi või nimetus, isiku- või registrikood ning elu- või asukoha aadress on kantud liiklusregistrisse. Nimetatud kande puudumisel maksab maksu raskeveokiomanik.


16. Autorongi telgede arv on 3+1 või mõni muu kombinatsioon, mida maksumäärade tabelis ei ole. Kas sellised autorongid on maksuvabad?

On maksuvabad.


17. Maksumäärade tabelis on viimane variant 3+3. Kas variandid 2+4 ja 4+2 arvatakse ka siia alla?

Ei arvata.
Variandid 2+4 ja 4+2 on maksuvabad.


18. Veoautot kasutatakse nii autorongis koos täishaagisega ning ka veoautot ilma haagiseta. Autorongi andmete alusel on autorongi maksumääraks null, kuid veoauto ilma haagiseta kasutamisel kuuluks maks tasumisele. Kui ARK-le avaldada autorong, mil maksu ei pea tasuma, kas võib kasutada veoautot ilma haagiseta?

Seaduse kohaselt võib. Maksustamise seisukohalt peaks olema ARK-ile avaldatud veoauto kasutamine.


19. Kas raskeveokimaksu tasumist tõendav dokument peab olema autos kaasas?

Ei pea olema.


20. Maksustamisperioodi (kvartali) esimese kuu 20.-ndal kuupäeval raskeveok võõrandatakse või vähendatakse registrimassi, mille tulemusel maksumäär väheneb. Kas sellistel juhtudel jooksva kvartali eest tasutud raskeveokimaks tagastatakse?

Maksustamisperioodi eest tasutud raskeveokimaksu ei tagastata (RVMS § 5 lg 4).
Juhul, kui maks on tasutud eelseisvate kvartalite eest, siis need maksusummad tagastatakse maksumaksja kirjaliku avalduse alusel.


21. Sadulveoki omanik/kasutaja/valdaja kasutas autorongi, kuid ei olnud enne 31.03.2005.a avaldanud ARK-ile autorongi koosseisus üheaegselt kasutatavate haagiste telgede arvu ja nimetatud haagiste suurimat massi, vaid tegi seda 20.04.2005.a, millal kanti liiklusregistrisse 2+3 teljeline, registrimassiga 38 000 kg ja õhkvedrustusega autorong. Kuidas toimub tasumine II kvartali eest?

Kuna seisuga 31.03.2005 oli liiklusregistris andmed ainult sadulveoki kohta (2 telge, registrimass 15 000 kg, õhkvedrustus), siis ARK-st saadud andmete alusel määras maksuhaldur 15.04.2005.a raskeveokimaksu tasumiseks II kvartali eest 475 kr (ka I kvartali eest oli määratud 475 kr), mis oli maksumaksja poolt samal päeval ka tasutud.

Pärast autorongi andmete deklareerimist 20.04.2005.a määrati autorongilt ühes kvartalis tasutavaks raskeveokimaksuks 2015 kr ning II kvartali eest juurdemakstavaks summaks 1026 kr (proportsionaalselt kvartali lõpuni jäävate täiskuude arvuga).

Juurdemaksmisele kuuluva maksusumma arvestatakse: (2015:3x2)-(475:3x2)=1026 krooni või (2015-475):3x2=1026 kr.


22. ARK-s registreeriti raskeveoki omanike vahetus 07.04.2005.
Kas uus omanik peab tasuma raskeveokimaksu II kvartali eest?

Uue omaniku maksukohustus algab III kvartalist ja tasumine toimub kvartali esimese kuu 15. kuupäevaks.
II kvartali eest maksab eelmine omanik ja uus omanik tasuma ei pea. Omanike vahetuse puhul rakendub RVMS § 5 lg 4.


23. ARK-is registreeriti veoauto omanike vahetus 07.04.2005. Enne seda oli eelmine omanik avaldanud ARK-ile veoki alla 12-tonnise registrimassi, mistõttu veok raskeveokimaksuga maksustamisele ei kuulunud. Uus omanik registreeris omanike vahetuse kuupäevast samale veoautole üle 12-tonnise registrimassi, millelt maks kuulub tasumisele.
Kas uus omanik peab II kvartali raskeveokimaksu tasuma 15 kalendripäeva jooksul?

Uus omanik peab II kv maksu tasuma 15 kalendripäeva jooksul, kuna ta esmaregistreeris üle 12-tonnise registrimassi liiklusregistrisse. Tasuda tuleb proportsionaalselt II kvartali tervete kalendrikuude arvuga (mai, juuni), mis on jäänud maksustamisperioodi (kvartali) lõpuni.

Näiteks, kui II kvartali maksusummaks on 340 krooni, siis kahe kuu (mai, juuni) eest kuulub tasumisele 226 krooni (340:3x2).


24. ARK esitas maksustamise aluseks olevad andmed 31.03.2005 seisuga. Kas 01.04.2005 veoki müünud firma peab tasuma ka II kvartali maksu või peab veoki ostnud firma tasuma maksu 15 kalendripäeva jooksul pärast veoauto enda nimele registreerimist?

RVMS § 5 lg 4 kohaselt on kasutaja/omaniku vahetuse korral raskeveoki soetanud/kasutusse saanud isik kohustatud tasuma maksu alates raskeveoki soetamisele/kasutusse saamisele järgnevast kvartalist.
Seega raskeveoki müüja peab tasuma ka II kvartali maksu.


25. Firma tegeleb raskeveokite ostu- ja müügiga. Selleks, et veokit välismaale müüa, peab veoki ARK-is registreerima. Veok on ostetud müügiks 30.03.2004 ja samal kuupäeval ARK-is arvele võetud ja müüdud ning arvelt maha võetud 02.04.2004.
Kas firma peab raskeveokimaksu maksma I ja II kvartali või ainult II kvartali eest?

Kuna seisuga 31.03.2004 oli veok liiklusregistris, siis pidi maksma 2004.a. I ja II kvartali eest.


26. Kui vastutav kasutaja jätab raskeveokimaksu maksmata, kas maks nõutakse sisse omanikfirmalt?

Maksusumma nõutakse sisse isikult, kes on kantud liiklusregistrisse ja kellel on maksukohustus, seega vastutatavalt kasutajalt.


27. Infopäring

ARK-I koduleheküljelt (www.ark.ee) on võimalik teha raskeveokipäring ning vastuseks kuvatakse ekraanile raskeveoki kohta liiklusregistris olevad andmed, mille alusel maksuhaldur määrab raskeveokimaksu. Sama päringu saab teha ka Maksu- ja Tolliameti kodulehe kaudu (www.emta.ee), rubriigist "Raskeveokimaks" >"Kasulik teave".

Maksu- ja Tolliameti kodulehelt on võimalik leida raskeveokimaksu tasumiseks vajalikud konto- ja viitenumbrid, milleks tuleb avalehel valida "Tulukontod ja viitenumbrid" .
Valides "MTA tulukontode numbrid", kuvatakse Maksu- ja Tolliameti tulukontod SEB Pangas ja Hansapangas, raskeveokimaksu konto numbrid võib leida realt Raskeveokimaks.
Valides "Personaalse viitenumbri otsing", avaneb otsinguaken, kus isikukoodi/registrikoodi sisestamisel kuvatakse isiku erinevate maksude personaalsed viitenumbrid.

Täpsemat informatsiooni raskeveokimaksu summade kohta on võimalik saada e-maksuametist:

  • menüü avamiseks vajutada vasakpoolsel ekraanil isiku nime ees oleval ristikesel;
  • vajutades sõnal "Saldod", avaneb aken põhimaksu ja intressi saldode ning viitenumbritega;
  • vajutades samas aknas sõnal "Kontokaardid", avaneb ekraan, millel valida maksuliigiks "Raskeveokimaks" ja väljavõtte liigiks "Maksuarvestus" ja vastav periood ning käivitada otsing. Kuvatakse kontokaart.
  • vajutades parempoolsel ekraanil "Raskeveokimaksu kuvamine", sisestanud isiku- või registrikoodi ning aasta ja kvartali, avaneb aken isikule kuuluvate raskeveokite andmetega ja arvutatud maksusummadega.

Kontokaardil kajastuvad maksustamisperioodide (kvartalite) määramiste summad, laekumised ning selgituses on näha raskeveoki registreerimismärgi andmed, mille kohta maks on määratud.

28. Kas on lubatud osaleda teeliikluses autoga, mille pealt on maksmata raskeveokimaks ?
 
Raskeveokimaksu maksuhalduriks on Maksu- ja Tolliamet. Maksuhalduri ülesandeks on kontrollida maksude arvestamise ja tasumise õigsust ning jälgida, et makse tasutakse seadusega sätestatud suuruses ja korras ning vajadusel kohaldada maksuseaduse rikkujate suhtes seadusega lubatud sunnivahendeid ja karistusi.
Veokiga, mille pealt on maksmata raskeveokimaks ei ole lubatud osaleda teeliikluses.


 

oktoober 2005

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255