Mahaarvamist saab arvestada kuumääras tulumaksu kinnipidamisel (tulumaksuseaduse § 42 lõige 1²) ja aastamääras tuludeklaratsioonis. Kui maksumaksjale ei tehtud tööõnnetus- või kutsehaigushüvitise väljamakset igal kuul või kui väljamakse oli mõnel kuul väiksem kui 64 eurot, siis on samal tulumaksu kinnipidajal õigus ka arvestada maksuvaba tulu mahaarvamise kasutamata osa sama kalendriaasta järgmistel kuudel (tulumaksuseaduse § 42 lõige 3).
Tööõnnetus- või kutsehaigushüvitise maksustamiserisuse võib arvesse võtta vaid juhul, kui tööõnnetuse või kutsehaiguse menetlemisel on järgitud töötervishoiu ja tööohutuse seadust.
Kui tööõnnetus- või kutsehaigushüvitist makstakse kindlustushüvitisena, siis täiendavat maksuvaba tulu ei rakendata.
Maksumaksja, kes saab tööõnnetus- või kutsehaigushüvitist, peab väljamakse tegijale ja tulumaksu kinnipidajale täiendava maksuvaba tulu arvestamiseks esitama eraldi avalduse. Juhul, kui väljamakse tegijaid on mitu, peab hüvitise saaja ise valima, kellele ta avalduse esitab. Avalduse saab esitada ainult ühele väljamakse tegijale.
Väljamakse tegijal ei ole ilma avalduseta õigust tulumaksu kinnipidamisel täiendavat maksuvaba tulu rakendada.
Väljamakse tegija deklareerib tööõnnetus- või kutsehaigushüvitise residendist isiku puhul maksudeklaratsiooni TSD lisas 1 väljamakse liigiga 32 ja mitteresidendist isiku puhul TSD lisas 2 väljamakse liigiga 131