19.05.2011 Neljapäev

Mitteresidendi maksuesindajale tegevusloa väljastamise kord

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
sxc.hu Järgnevas Maksu-ja Tolliameti (MTA) koostatud juhendis selgitatakse mitteresidendi maksuesindajale tegevusloa väljastamise korda MTA-s.

Maksuesindaja

Mitteresidendi maksuesindaja on MTA-lt vastava tegevusloa saanud isik, keda mitteresident võib volitada ennast esindama Eestis maksuseadustest või maksukorralduse seadusest tulenevate kohustuste täitmiseks. Maksuesindajana võib tegutseda Eestis asutatud juriidiline isik või välismaa juriidilise isiku Eestis äriregistrisse kantud filiaal, kes on MTA poolt hinnatud usaldusväärseks.

Maksuesindajale laienevad kõik registreeritud mitteresidendist maksukohustuslase õigused ja kohustused. Maksuesindaja on kohustatud tagama esindatava maksukorralduse seadusest ja maksuseadustest tulenevate rahaliste ja mitterahaliste kohustuste tähtaegse ning täieliku täitmise.

Andmed maksuesindajate kohta on avaldatud maksuhalduri koduleheküljel Internetis.

Maksuesindajana tegutsemise õiguslik alus on sätestatud maksukorralduse seaduse (edaspidi MKS) § 81.

Maksuesindajana tegutseda sooviv isik esitab maksuesindaja tegevusloa saamiseks kirjaliku taotluse (paberil allkirjastatud või digiallkirjastatud e-kirjana edastatud) MTA Põhja maksu- ja tollikeskuse teenindusbüroole (aadress Endla 8, Tallinn 15177 või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.).

Taotlus

Taotluse vorm on vaba ja sellesse märgitakse taotleja:

  •    nimi ja aadress;
  •    registreerimise kood;
  •    tegevusala ja tegevuskoht.

Isik, kes soovib tegutseda aktsiisikauba kaugmüüja esindajana, märgib taotlusse lisaks:

  •    aktsiisikauba liigi (alkohol, tubakas, kütus);
  •    maksuesindaja raamatupidamise eest vastutava isiku kontaktandmed ning raamatupidamisdokumentide hoidmise koht.

Maksuesindajale tegevusloa väljastamine ei eelda konkreetse esindatava olemasolu. Tegevusloa andmine võib eelneda vajalike volituste saamisele konkreetse mitteresidendi esindamiseks. Tegevusloa saanud maksuesindaja edastab Põhja maksu- ja tollikeskusele andmed konkreetsest esindatavast ning dokumendi mitteresidendi esindamise aluse kohta esimesel võimalusel. Taotleja võib esitada taotluse koos sellega kaasnevate dokumentidega mistahes maksu- ja tollikeskuse teenindusbüroole, kuid taotlust menetleb Põhja maksu- ja tollikeskus.

Tegevusluba

Otsus tegevusloa andmisest saadetakse taotluse esitajale võimalusel digitaalselt või taotleja soovil paberkandjal.

Kui on tegemist aktsiisikauba kaugmüüja maksuesindajaga, siis omistatakse talle lisaks maksuesindaja tegevusloa koodile aktsiisikauba kaugmüüja maksuesindaja erikood. Erikoodi formaat ei ole seotud maksuesindaja tegevusloa koodiga.

Tegevusluba on tähtajatu.

MTA kodulehel avalikustatakse maksuesindaja nimi ja aadress, taotlusse märgitud tegevusala ja tegevuskoha aadress, registrikood ja tegevusloa kood ning tegevusloa kehtivuse alguskuupäev ning märge tegutsemisest aktsiisikauba kaugmüüjana. Andmed avalikustatakse eesti-, vene- ja ingliskeelsel koduleheküljel.

Tegevusloa väljastamise tingimused

MTA otsustab maksuesindajale tegevusloa andmise MKS § 81 lõikes 5 ettenähtud 20 kalendripäeva jooksul, arvates taotluse saamisest.

Tegevusloa andmise otsustamisel kontrollitakse isiku vastavust maksuesindajale esitatavatele nõuetele, kusjuures võidakse arvesse võtta ka isiku varasemate maksuseadustest tulenevate kohustuste täitmist.

Tulenevalt MKS § 81 lõikest 4 maksuesindaja:

  •    peab olema maksevõimeline;
  •    peab olema laitmatu reputatsiooniga;
  •    ei tohi omada kehtivat maksuvõlga.

Osa informatsioonist maksuesindaja maksevõimelisuse kohta esitab taotleja ise ning osaliselt kogub vajalikku informatsiooni maksuhaldur omal initsiatiivil.

Informatsioon, mida taotluse esitajalt tema maksevõime tõestamiseks nõutakse, on:

  •    viimane lõppenud majandusaasta kinnitatud bilanss (juhul, kui see ei ole kättesaadav äriregistrist);
  •    bilanss hetkeseisuga;
  •    viimase kuue kuu kõigi pangakontode väljavõte (sobilik on ka Interneti-pangast tehtud väljavõte).

Informatsioon, mida maksuhaldur kogub omal initsiatiivil maksuesindaja maksevõime ja reputatsiooni kohta nii maksukohustuslaste registrist kui ka teistest maksuhaldurile kättesaadavatest allikatest, on muuhulgas:

  •    viimane lõppenud majandusaasta kinnitatud bilanss (juhul, kui see on kättesaadav äriregistrist);
  •    informatsioon esitamata maksudeklaratsioonide kohta;
  •    maksuvõla viimase aasta ajalugu;
  •    Krediidiinfo ja peamiste inkassoettevõtete hallatavad maksehäirete andmed;
  •    kinnistusraamatu andmed võimalike piirangute kohta;
  •    andmed taotleja ja tema juhtimis- ja kontrollorgani liikmete kohta, nt seos teiste isikutega, juhtimis- ja kontrollorgani liikmete reputatsioon, vms;
  •    karistusregistri andmed.

Maksuhaldur võib maksevõimelisuse kontrollimiseks nõuda taotlejalt täiendavalt tõendeid tema varalise seisundi kohta.

Informatsioon olemasolevate maksuvõlgade kohta fikseeritakse taotluse esitamise hetkeseisuga. Üldjuhul juhindutakse olemasoleva maksuvõla fikseerimisel ka MKS § 14 lg 5 sätestatud põhimõtetest.

MTA


Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255