16.12.2013 Esmaspäev

Inventuuri tegemise meetodid ja korraldus

Paljud ettevõtted, kellel on majandusaastaks kalendriaasta, on juba alustanud inventeerimist. On välja kujunenud üldine arvamus, et inventuure tehakse üksnes ettevõtetes, kellel on palju varusid. Kuid peale varude inventuuri tehakse ja tuleb teha ka põhivarade, sularaha,
väikevahendite, samuti nõuete ja kohustuste inventuuri.

Pille Pärn, vandeaudiitor
Pille Pärn, vandeaudiitor Foto: Deloitte Audit Eesti

Viimased ei ole võib-olla kõigile töötajatele ja ettevõtte partneritele nii nähtavad, sest neid teevad peamiselt raamatupidajad. Peale eelnimetatu tuleb ettevõtte juhtkonnal hinnata vajadust inventeerida ka muid bilansiväliseid varasid kui üksnes väikevahendid, nt vastutaval hoiul olevad kaubad ja põhivarad, garantiikirjad.

Mis on inventeerimine ja miks seda vaja on?

Inventeerimise eesmärk on täpsustada jooksvat raamatupidamisarvestust ja saada täiendavat informatsiooni raamatupidamisarvestuse õigsuse kohta, samuti aitavad inventuurid välja selgitada loomuliku kao, võimalikud arvestusvead ja vargused. Inventuurid on teema, millega peavad ja peaksid kokku puutuma inimesed, kes tegelevad ettevõttes finants-, logistika-, tootmis- või juhtimistegevusega. Finantsarvestuse ja finantsjuhtimise puhul on inventuur omamoodi kindlustunde andja, tagades, et aruanded on õiged ja õiglased. Logistikutele annab inventuur ülevaate tegelikust laoseisust ja tootmisosakonnale tagab kindluse, et plaanipäraseks tootmiseks on kõik vajalikud komponendid olemas.

Raamatupidamise seisukohalt on inventuuri eesmärk tegelike ja raamatupidamises arvestatud varade olemasolu kindlakstegemine. Seega inventuur on kui sisekontrollisüsteemi üks elemente.

Üldjuhul peetakse inventuuri tegemist raamatupidaja ülesandeks ja vastutuseks, kuid tegelikult vastutab selle eest juhtkond. Raamatupidamise seaduse järgi on juhtkond vastutav raamatupidamise aastaaruande koostamise eest ning kinnitab, et raamatupidamise aastaaruanne kajastab õigesti ja õiglaselt ettevõtte finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid. Selle tagamiseks on juhatuse vastutus luua ettevõttes selline sisekontrollisüsteem, mida ta peab vajalikuks, et koostada oluliste väärkajastamisteta ehk vigadeta raamatupidamise aastaaruanne. Seega vastutab juhtkond eelneva kaudu ka inventuuri kvaliteetse ja nõuetele vastava läbiviimise eest.

Otsustamaks, mida ja kuidas inventeerida, peab teadma, mis on inventeerimise eesmärk ning millised on inventeerimise meetodid. Vastus küsimusele «Mida inventeerida?» on lihtne. Inventeerida tuleb varasid ja arveldusi, mis on ettevõtte omanike ja tema majandusaasta aruande
kasutajate jaoks olulised. Inventeerimise põhiobjektiks on kassa, varud, põhivara ja arveldused. Inventeerimismeetodi valikul ehk küsimusele
«Kuidas inventeerida?» vastuse leidmisel peab lähtuma sellest, mis on inventuuri eesmärk ning millist kindlust soovitakse selle abil saavutada.


Inventuuri läbiviimise võimalustest saab lähemalt lugeda Raamatupidamisuudiste detsembrinumbrist. Ajakirja saab tellida siit.