Kogutavat infot on võimalik kasutada töötamise kestusest ja saadud tasust sõltuvate toetuste, hüvitiste, pensionite määramisel, hüvitiste maksmise ja sotsiaalteenuste osutamise õigsuse järelkontrolli teostamisel ning ravikindlustuskaitse perioodi arvestamisel, samuti maksude arvestamise ja tasumise õigsuse kontrollimisel. Nimetatud seadusega MKS-s tehtavad muudatused jõustuvad 1. juulil 2014. a.
Töötamise registreerimise peamine siht on eespool märgitud seaduseelnõu seletuskirjas välja toodud eesmärk vähendada ebaseadusliku tööjõu kasutamist ning seeläbi kindlustada tööd tegevate isikute sotsiaalsete õiguste senisest efektiivsem kaitse. Selle tagamiseks tuleb töötamine registreerida hiljemalt tööle asumisel, mis loob täiendava võimaluse tõhustada tööjõumaksude maksmise järelevalvet, vähendades seeläbi registreerimata tööjõu kasutamist (ehk n-ö ümbrikupalkade maksmist), ja samas suurendada tööd tegeva isiku suhtes sotsiaalsete tagatiste rakendamise võimalikkust. Süsteemi loomisel on eeskujuks võetud töötajate registreerimise meetodid, mis kehtivad eri variatsioonides näiteks Soomes, Rootsis ja Norras.
Töötamise registreerimise süsteemi loomise teine suurem eesmärk on koondada ühte elektroonilisse keskkonda kogu töötamisega seonduv informatsioon, mis peaks aitama vähendada kõikide asjassepuutuvate osapoolte, s.o Maksu- ja Tolliameti (edaspidi – MTA), Eesti Töötukassa, Sotsiaalkindlustusameti, Tööinspektsiooni, Eesti Haigekassa, Politsei- ja Piirivalveameti halduskoormust ning seni pahatihti esinevat dubleerivat tegevust vajalike andmete esitamisel, kogumisel ja töötlemisel.
Artiklis on Rahandusministeeriumi ja MTA ametnike koostatud seaduseelnõu 575 SE seletuskirjale tuginedes selgitatud peamisi töötamise registriga seotud põhimõtteid, mida oleks tööd tegevatel ja seda võimaldavatel isikutel kasulik teada juba enne seaduse jõustumist.
Millised uued mõisted kasutusele võetakse?
Töötamise register saab maksukohustuslaste registri üheks alaregistriks, mille vastutavaks töötlejaks on MTA. Registri volitatud töötlejateks
on edaspidi Eesti Töötukassa, kes lisab või muudab registriandmeid vajaduse järgi tema poole pöördunud isikute taotluste menetlemise raames. Samuti on volitatud töötleja Tööinspektsioon, kes kannab oma infosüsteemi sisse jõustunud töövaidluskomisjoni otsused, kust liiguvad töötamisega seotud andmed automaatselt kokkulepitud regulaarsusega töötamise registrisse.
Pikemalt saab töötamise registrist lugeda Raamatupidamisuudiste mainumbrist. Ajakirja saab tellida SIIT.