19.02.2013 Teisipäev

Muudetud RTJ-d annavad valikuvõimaluse

Liina Link, vandeaudiitor, PricewaterhouseCoopersLiina Link,
vandeaudiitor,
PricewaterhouseCoopers

Mõned muudatused võivad oluliselt mõjutada ettevõtte kasumiaruannet ja/või bilanssi tulevastel perioodidel.

Jaanuari alguses jõustusid Raamatupidamise Toimkonna muudetud juhendid (edaspidi – RTJ). Ilmselt on enamiku ettevõtete raamatupidamisvaldkonna eest vastutajad juba alustanud analüüsiga, mismoodi uuendatud juhendid hakkavad mõjutama ettevõtte raamatupidamisarvestust. Alljärgnevalt käsitlengi mõningaid valdkondi, millele peaks selle analüüsi käigus kindlasti tähelepanu pöörama.

Uued arvestuspõhimõtted, arvestuspõhimõtete valikuvõimalused ja üleminekusätted

Kõigepealt juhin tähelepanu valdkondadele, kus arvestuspõhimõtted on muutunud või on lisandunud täiendavaid valikuid ning kus uue arvestuspõhimõtte kasutuselevõtt võib oluliselt mõjutada ettevõtte kasumiaruannet ja/või bilanssi tulevastel perioodidel. Seega oleks vaja need valdkonnad eelnevalt hoolikalt läbi mõelda, otsustamaks:

  • milline arvestuspõhimõte on kõige sobilikum,
  • kuidas on kõige mõistlikum rakendada üleminekujuhiseid,
  • kuidas tekkinud mõjusid finantsaruannetele võtta arvesse eelarvete koostamisel ning vajadusel selgitada omanikele.

Juhul kui ettevõtte laenulepingutes on sätestatud finantssuhtarvud, mida nimetatud muudatused võivad oluliselt mõjutada, võib osutuda vajalikuks kontakti võtmine laenuandjaga.

Immateriaalse põhivara amortisatsioon

Firmaväärtust tuleb hakata amortiseerima vastavalt tema elueale; juhul kui eluiga ei ole võimalik usaldusväärselt hinnata, siis kuni kümne aasta jooksul (RTJ 5.44–47). Seega on ettevõtetel suhteliselt suur valikuvõimalus määrata perioodi, mille jooksul firmaväärtuse amortisatsioonikulu mõjutab kasumiaruannet. Lisaks pakub täiendavat valikuvõimalust RTJ 5.81-s toodud üleminekusäte, mille kohaselt võib ettevõte otsustada, kas amortiseerimist alustatakse:

  • alates firmaväärtuse arvelevõtmise hetkest või,
  • alates 1. jaanuarist 2013.

seega, kui firmaväärtus on tekkinud enne 2013. aastat, võiks selle soovi korral osaliselt või täielikult kajastada kuluna eelmistes perioodides – varad ja omakapital küll vähenevad, kuid sellisel juhul ei teki kulu kasumiaruandesse tulevikuperioodidel.

Liina Link,
vandeaudiitor,
PricewaterhouseCoopers


Artikli täisversiooniga saab tutvuda majandusajakirja Raamatupidamisuudised veebruarinumbris. Ajakirja saab tellida siit: www.rup.ee/tellimine