Seda, kui kerge või keeruline on käibemaksukohustuslaseks registreeruda ning miks osa ettevõtteid sellest registrist kustutatakse, selgitab maksu- ja tolliameti teenindusosakonna talitusejuhataja Monika Jõesaar.
Kui palju ettevõtteid aastas käibemaksukohustuslaseks registreeritakse ja kui palju registrist kustutatakse?
Viimase 12 kuu jooksul on käibemaksukohustuslase numbri saanud 9600 ettevõtjat. Samal ajal on käibemaksukohustuslase registrist kustutatud 5383 ettevõtjat.
Kui keeruline on ettevõttel registreerida end käibemaksukohustuslaseks siis, kui tema käive jääb alla käibemaksukohustuse piirmäära? Kas see on keerulisem kui piirmäära ületanud ettevõttel?
Riik on käibemaksu kogumise rolli usaldanud ettevõtjatele, kes tasuvad selle omakorda maksuhaldurile. Et ettevõtted saaksid seda kohustust täita, tulebki taotleda käibemaksukohustuslase numbrit.
Selle numbriga annab riik signaali, et on usaldanud antud ettevõtet ja ka maksumaksjad saavad numbri omanikku tehingupartnerina usaldada. Seega peab maksuhaldur enne numbri andmist olema veendunud, et nii see ka on.
Käibemaksukohustuslase numbri saamine käib mõlemal juhul ühtmoodi ja seega otsustab ettevõtja, millal ta soovib ennast käibemaksukohustuslaseks registreerida. Näiteks on kasulik seda kohe teha, kui ostjateks on peamiselt teised käibemaksukohustuslased või ostetakse suures osas nende käest.
Meie oleme omalt poolt püüdnud numbri taotlemise protsessi teha järjest lihtsamaks.
Sellest, kas vabatahtliku käibemaksukohustuslaseks registreerimisega kaasneb maksuhalduri suurem kontrolli ettevõtte üle, võite lugeda peagi ilmuvas veebiajakirjast Raamatupidamisuudised Pluss nr 4, 2016. Tuletame meelde, et kuni 9. septembrini saab tellida ajakirja Raamatupidamisuudised teiseks poolaastaks superhinnaga – 15% soodsamalt! Lisaks saate 19 euro väärtuses kingituse. Lugege lähemalt aadressilt: http://rup.ee/tellimine