06.05.2011 Reede

Põhivara versus väikevara - kuidas ära tunda?

Anne Mobel Anne Mobel,
vanemprojektijuht,
Deloitte Audit Eesti

Küllap on paljudele, kel põhivarade piirmäär suhteliselt madal on olnud, tuttav järgmine situatsioon: kuigi bilansis kajastub põhivara jääkväärtuses kõigest 20 000 eurot, moodustab selle põhivara nimekiri tervelt 50 lehekülge.

Nii juhtubki, et põhivarade nimekirju lapates leiame bilansist 70 eurot maksva mobiiltelefoni, mida amortiseeritakse näiteks 10 aastat, sest see on selle põhivaragrupi eeldatavaks majanduslikuks kasutuseaks. Samal ajal teame, et sageli vahetatakse selline telefon välja ühe-kahe aasta möödudes. Kui tegemist on tõepoolest ettevõtte majandustegevusega halduseesmärkidel kasutatava varaga, mida päevast päeva kasutatakse, siis suure tõenäosusega ei kesta sellise telefoni aku kuigi pikalt ning aku vahetamise asemel eelistatakse pigem telefon välja vahetada. Kindlasti oleks korrektsem telefoni kajastada väikevahendina, kandes selle soetusmaksumuse kasumiaruandes vastava majandustegevusega seotud kulureale.

Olulisemad kriteeriumid

Ettevõtte põhivarade defineerimisel ja piirmäära kehtestamisel on soovitatav leida vastused järgmistele küsimustele:
  • Kas need varad vastavad RTJ 5 “Materiaalne ja immateriaalne põhivara” toodud põhivara definitsioonile?
Põhivara peab osalema majandusliku kasu tekitamisel. Vara, mis ei osale ettevõtlusega seotud kasumi tekitamisel, ei saa kajasta materiaalse põhivarana (nt kontoriruumi akvaarium, abikaasa naaritsakasukas; sõiduauto, mille registreeritud omanikuks on eraisik).


Artikli täisteksti lugege järgmisel nädalal ilmuvast Raamatupidamisuudistest nr 3 !