17.10.2011 Esmaspäev

Topeltmaksustamise vältimise lepingute kohaldamise nüanssidest

Leonid Agejev Leonid Agejev,
partner,
Larssen TM CS

Äri peamine eesmärk on kasu saada ning on loogiline, et ettevõtjad on huvitatud sellest, et nende tegevuse maksualased tagajärjed oleksid minimaalsed.


 

 

 

 

Igas riigis kehtivad erinevad tulude maksustamise reeglid, näiteks:

  • mõnedes jurisdiktsioonides (sealhulgas ka Eestis) on dividendidena saadud tulu maksuvaba;
  • Luksemburgis ei maksustata teatud tingimuste täitmisel 80% intellektuaalse omandi kasutamisest ja võõrandamisest saadud tulust;
  • Belgias kehtivad maksusoodustused finantseerimisest saadud tulu maksustamisel jne.

Eri riikides kasutatakse tulude maksustamisel ka erinevaid maksustamise tingimusi (maksumäärasid) kahepoolsete topeltmaksustamise vältimise lepingute kohaselt.

Maksulepingute tingimustest nähtub, et riigis, kus plaanitakse teenida tulu, rakendatakse tulu maksustamisel erinevaid maksumäärasid, olenevalt sellest, mis lepinguosalise riigi resident on konkreetne ettevõte. Võib ka nii olla, et mõnede riikide – näiteks Eesti ja Venemaa – vahel ei ole lihtsalt kehtivat maksulepingut.

Oluline on märkida, et mitteresidendi Euroopa Liidu liikmesriigis saadud tulu maksustamisel ei tule lähtuda mitte niivõrd maksulepingu tingimustest, kuivõrd vastavate direktiivide tingimustest, sest Euroopa Liidu tasandil kehtivad õigusaktid siiski prevaleerivad. Samuti tuleb silmas pidada, et Šveitsi ja Euroopa Liidu vahel on sõlmitud dividendide, intresside ja litsentsitasude maksustamise leping. Seega, kui ema- ja tütarettevõte direktiiv (Parent – Subsidiary Directive), intresside ja litsentsitasude väljamaksmise direktiiv (Interest & Royalty Payment Directive) või Šveitsi ja Euroopa Liidu vaheline leping näevad ette maksulepinguga võrreldes madalama maksumäära, siis on maksumaksjal õigus valida temale soodsamad tingimused.

Leonid Agejev,
partner,
Larssen TM CS 


Kogu artiklit koos näidetega saate lugeda Raamatupidamisuudistest Nr6 (133) 2011 (Osta) (Telli)