16.02.2011 Kolmapäev

Ilmub selle aasta esimene Raamatupidamisuudiste number!

Raamatupdiamisuudised N1 Traditsiooniliselt seostatakse aasta algust huvitavate sündmuste ja uuendustega, sealhulgas ka seadusemuudatustega. Viimastele on Raamatupidamisuudiste värskes numbris pühendatud lausa mitu artiklit.

Uuest aastast jõustusid 25. novembril Riigikogus vastu võetud maksukorralduse seaduse muudatused. Peale nende muudatuste, mis olid seotud seaduses sätestatud määrade kroonidest eurodeks ümberarvutamisega, muutusid oluliselt ka teised seadusesätted, kirjutab Advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Jaak Siim artiklis “Mis on uut maksukorralduse seaduses?”.

Selle aasta 1. jaanuarist jõustus ka hulk käibemaksuseaduse muudatusi. Neist olulisemad on kindlasti juriidiliste isikute võimalus rakendada kassapõhise käibemaksuarvestuse erikorda ning pöördmaksukohustus metallijäätmete ja kinnisasjade võõrandamise korral, kui võõrandamine toimub Eesti maksukohustuslaste vahel. Nende ja teiste seadusemuudatuste praktilisest tähendusest maksumaksjale kirjutab Deloitte Advisory AS-i maksukonsultant Maigi Lasn artiklis „Käibemaksuseaduse muudatused”.

Tulumaksuseaduse olulisemad uuest aastast jõustunud muudatused on seotud elatisraha tulumaksuga maksustamisega. Kirjutises „Elatise kinnipidamine töötajale tehtavatelt väljamaksetelt” selgitab vandeaudiitor Marina Lillo konkreetse näite abil, kuidas peab raamatupidaja arvutama ja kajastama raamatupidamises elatise kinnipidamist töötajale tehtavalt väljamakselt.
Kuna selle aasta algusest liitus meie riik eurotsooniga, saavad meie lugejad tänavu igas ajakirjanumbris lugeda lühikest ülevaadet ühe eurotsooni riigi majanduse positiivsetest ja negatiivsetest külgedest.

Loos „Saksamaa – Euroopa majanduse liider” selgitab finantskolumnist Villu Zirnask, kuidas riik, mis kannatas kahe kümnendi vältel mitmesuguste majanduslike hädade all, on nüüd nii heasse vormi jõudnud (prognoositakse, et 2011. aastal on Saksamaa SKP Euroopa Liidu suurte riikide suurim).

Aeg-ajalt tuleb ka kõige väiksemal ettevõttel seista silmitsi olukorraga, kui üks töötajatest läheb lapsehoolduspuhkusele. Sellega seoses, nagu kirjutab TÜ emeriitprofessor dr iur Heino Siigur artiklis „Naiste töösuhete seaduslikud alused”, tuleb tööandjal arvestada sellega, et erisused naiste töösuhete sätestamisel on tingitud vajadusest arvestada naise organismi erisusi ning sujuvalt ühitada naise emafunktsiooni täitmine tööprotsessist ja ühiskondlikust elust aktiivse osavõtu võimaldamisega.

Peale selle saavad lugejad uudistada kirjutisi ka muudel päevakohastel teemadel.

Kasulikku lugemist!

Toimetus