18.11.2011 Reede

Ilmunud on Raamatupidamisuudiste novembrinumber!

Aasta lõpus seadusandjad üldjuhul elavnevad ning tavalisel töötajal pole siis kerge tutvuda kõigi vastuvõetud ning muudetud seaduste ja määrustega. Seda enam, et igapäevase rutiinse töö maht ei vähene. Juba sellest ajakirjanumbrist leiate ühe järgmisest aastast jõustuva määruse üksikasjaliku selgituse, nimelt Vabariigi Valitsuse määruse „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“.

 

 

 

 

  • AKTUAALNE

Uuest aastast muutub keskmise töötasu arvutamise kord
Maria Pihl, Sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna peaspetsialist

6. oktoobril 2011 võeti vastu Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009 määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ muudatused, mis jõustuvad 1. jaanuaril 2012. Miks oli vaja seda määrust muuta? Muudatustega tagatakse määruse ühetaoline tõlgendamine, sest kehtiva määruse puhul on tekkinud küsimusi selle ühtses rakendamispraktikas.

  • RAAMATUPIDAMINE

Kuidas parandada aruandes tehtud vigu
Stella Zdobnõh, vandeaudiitor

Artiklis käsitetakse raamatupidamise aastaaruandes avastatud vigu ja nende korrigeerimise viise. Samuti peatub autor võimalusel asendada äriregistrile juba esitatud raamatupidamise aastaarunnet.


  • ÕIGUS

Kuidas teha põhikirjas muudatusi vastavalt äriseadustikule?
Kadri-Catre Kasak, LAWIN Lepik & Luhaäär Advokaadibüroo jurist, ja Pirkko-Liis Harkmaa, assotsieerunud partner/vandeadvokaat

Osaühingu põhikirja muutmine on praegu aktuaalne suurele osale osaühingutest. Põhikirja tuleb muuta juhul, kui osakapital ja osa või osade nimiväärtus on põhikirjas sätestatud Eesti kroonides. Seadusandja on otsustanud, et põhikirja muutmise otsuse saab vastu võtta n-ö lihtsustatud korras juhul, kui põhikirja muudetakse osakapitali ja osa või osade nimiväärtuse eurodesse ümberarvestamiseks ning osakapitali suurendatakse või vähendatakse lähima võimaliku suuruseni, et oleks täidetud äriseadustiku § 136 ja § 148 lõigetes 1 ja 2 sätestatud nõuded.

  • MAKSUD

Maksuhalduriga suhtlemise reeglid
Jaak Siim, Advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat
   
Maksukohustuslasel tuleb arvestada tõsiasjaga, et tema maksukohustuse kontrollimiseks alustatud maksumenetluse puhul lasub tal suhteliselt suur kaasaaitamiskohustus, seepärast tuleb tal teatada maksuhaldurile kõik talle teadaolevad asjaolud, mis võivad maksustamise ja maksukohustuse täitmise kontrollimise seisukohast tähendust omada. Et vältida olukorda, kus maksukohustuslane minetab võimaluse tõendada talle soodsa maksuõigusliku asjaolu esinemist, peab isik maksuhalduriga suheldes teadma oma õiguste kõrval ka tal lasuvatest kohustustest, mis on valdavalt sätestatud maksukorralduse seaduses (MKS).  

  • TÖÖSUHTED

Tööleping või töövõtuleping 
Riina Vään, õigusõpetuse lektor

Olemas on sellised tingimused, mis peavad tingimata lepingus kirjas olema. Poolte andmeid märkides tuleb näiteks sätestada lepingus tööandja ja töötaja nimi, isiku- või registrikood, elu- või asukoht. Oluline on see, et töötaja esitaks selle elukoha, kust ta ka oma postisaadetised kätte saab, näiteks juhul kui tööandja tahab talle saata ülesütlemiskirja.

Ajakirja saab osta siit

Toimetus