02.09.2011 Reede

Tulekul on värske Raamatupidamisuudiste number!

Raamatupidamisuudised N5 Suvi on möödas ja enamikul ka puhkuseaeg lõppenud. Taas on aeg asuda täie jõuga tööülesandeid täitma.

Selles aitab teid peagi ilmuv ajakirja Raamatupidamisuudised uus number. Nagu alati, ootab lugejaid palju kasulikku ja praktilist infot meie rubriikides Raamatupidamine, Maksud, Praktikum, Aktuaalne, Töö, Majandus, IT-Park. Järgnevalt toome teieni selle numbri kõige huvitavamate kirjutiste lühitutvustused. 








  • RAAMATUPIDAMINE

Eesti ja rahvusvahelised arvestusstandardid – mis neil vahet?
Eve Neumann, Ernst & Youngi vanemkonsultant

Kohalikud ja rahvusvahelised standardid toovad finantsistidele hulgaliselt eeskirju, millest lähtudes oma tööd teha. RTJ, IFRS, IFRIC, IAS, SIC – oleme neid lühendeid kõik kuulnud, kuid mida need täpselt endast kujutavad ja kuidas need üldse omavahel seotud on? Mida võtta, mida jätta oma raamatupidamisarvestuses?

  • PRAKTIKUM

Välislähetused

Marina Lillo, vandeaudiitor

Eurole üleminek tegi lihtsamaks välistöölähetuse kulude hüvitiste maksmise nendes ettevõtetes, kelle põhilisteks välispartneriteks on euroala liikmesriigid, kuid teiste ettevõtete raamatupidajate ees seisavad endiselt välislähetuste vormistamisel mitmed probleemid, mis on seotud eelkõige valuutakursside vahega. Kaks artiklis toodud näidet aitavad mõista, kuidas tuleb välislähetusega seotud kulude hüvitised raamatupidamises kajastada ja töötajale välja maksta.

  • AKTUAALNE

Tulumaksuseaduse muudatused
Marko Talur, Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna koosseisuväline spetsialist

Riigikogu võttis 16. juunil vastu tulumaksuseaduse (edaspidi TuMS) muutmise seaduse (40 SE).
Sisulisi muudatusi tehakse kokku neli:

  •     langetatakse tulumaksu määra ühe protsendipunkti võrra;
  •     langetatakse füüsilise isiku tulust lubatud mahaarvamiste piirmäära;
  •     luuakse füüsilise isiku metsaga seotud tulu maksustamisele erikord;
  •     välistatakse tööga seotud tasemekoolituse käsitlemine erisoodustusena.

  • MAKSUD

Maksumuudatused aastal 2012
Ivo Vanasaun, Deloitte Advisory juhtiv maksukonsultant

Tänavu kevadel ametisse asunud Riigikogu koosseis on muu hulgas asunud seadustesse kirjutama ka koalitsioonilepingus kokku lepitud maksumuudatusi.
Artikli eesmärk on anda terviklik ülevaade kõikidest olulisematest maksumuudatustest, mis jõustuvad 2012. aasta alguses, sõltumata asjaolust, kas konkreetne muudatus tuleneb koalitsioonilepingust või mitte. Võimalike segaduste vältimiseks tutvustatakse üksnes neid muudatusi, mis Riigikogu on heaks kiitnud ning mis Riigi Teatajas on avaldatud. Kuna uue aasta alguseni on veel üpris palju aega, võib seadusandja vahepeal maksuseadustes veel muidki muudatusi teha.

  • TÖÖSUHTED

Ergutustasud töötajatele
Heino Siigur, dr iur, TÜ emeriitprofessor

Kõrvuti töölepingu alusel töötajale töö eest makstavate tasudega on töölepingu seadusega (TLS) sätestatud töötajale tasu maksmise võimalus tööandja majandustulemustelt ja tehingutelt. Mõlemad tasude liigid on sisuliselt ergutustasud. Tööandjal ei ole piiranguid ka mitmesuguste muude ergutustasude (lisatasude, preemiate) kehtestamiseks. Kuid ergutustasude kehtestamine ei ole tööandjale kohustuslik.

  • IT-PARK

Finantssituatsioonide analüüs MS Excelis. Varude juhtimine – ajalehemüüja probleem
Priit Sander, PhD, TÜ majandusteaduskonna dotsent
Mark Kantšukov, TÜ majandusteaduskonna lektor


Igal hommikul peab ajalehemüüjana tegutsev ettevõtja tellima teatud hulga ajalehti edasimüügiks tänaval asuvas ajalehekioskis. Kui ettevõtja tellib konkreetseks päevaks liiga palju ajalehti, siis müümatajäänud ajalehti saab realiseerida vaid vanapaberihinnaga või siis ära visata. Kui aga ettevõtja on liiga riskikartlik ja tellib vähe lehti, jääb ta ilma potentsiaalsest müügitulust ja ka kasumist. Ajalehemüüjal tulebki lahendada probleem selgitamaks ajalehtede optimaalne kogus nii, et see maksimeeriks oodatavat kasumit (või minimeeriks varude juhtimisega seonduvaid kulusid, mis on sisuliselt sama). Ajalehemüüja probleemi raamistikku võib kasutada paljude analoogiliste ülesannete lahendamisel, nagu näiteks sesoonsete kaupade ost, kaupade kindlustusvaru, tootmisvõimsuste planeerimine jmt.

Toimetus