28.08.2014 Neljapäev

Kriminaalpolitseinike "koputusraha" reform jõuab lõpule

Valmis hakkab saama aasta aega politsei juhtkonnas küpsenud "koputamisraha" reform, mis tähendab seda, et kui praegu võib iga kriminaalpolitseinik oma informaatorile ülemuse teadmisel raha maksta, siis edaspidi jääb see õigus vähestele ning väheneb ka võimalus, et politseinik võtab informaatorile maksmise asemel raha endale ja muutub šantažeeritavaks.

Kriminaalpolitseinike "koputusraha" reform jõuab lõpule
Kriminaalpolitseinike "koputusraha" reform jõuab lõpule Foto: PM

Suuremad summad võivad politseinikku ahvatleda raha endale võtma - seda kinnitab praegu välisluures pooleli olev kriminaaluurimine, mis käsitleb mitmesaja tuhande euro omastamist. Kriminaalpolitsei kõnekaim näide oli mullune Lõuna narkopolitsei juhi Jarek Pavlihhini kriminaalasi. See juhtum viitas lisaks ohule, et politseinik muutub informaatori poolt šantažeeritavaks.

Politsei- ja piirivalveamet keeldub aga uut süsteemi kommenteerimast, viidates salastatusele.

Maksmine plaanitakse ilmselt viia ühe spetsiaalse üksuse pädevusse. Väidetavalt võeti eeskuju Suurbritanniast, kus politsei maksab raha vaid olulise info eest ning maksjad on selleks koolitatud inimesed. Vältimaks omastamist või hilisemaid süüdistusi, peab teine politseinik olema tunnistajana raha üleandmise juures. Tõenäoliselt viibivad edaspidi raha üleandmisel nii "koputaja" politseikontakt kui ka politsei salajases rahaüksuses koolitatud spetsialist.

"Koputajapalga" tõstmisel tehakse väidetavalt erand narkopolitseile. Uimastitarvitajast informaatori jaoks on motiveeriv ka 15 eurot, mille eest ta uue doosi saab.

"Kriminaalpolitsei töös on informatsioon väga oluline, teavet on vaja nii kuritegude lahendamiseks kui ka elude päästmiseks. Ajakohastame töökorraldust, et olla tulemuslikud ning vältida kuritarvitusi, võtame muudatuste tegemisel eeskujuks maailma parimad praktikad. Info eest maksmine on üks võimalus info toojaid motiveerida ning saada kvaliteetset teavet," kommenteeris keskkriminaalpolitsei juht Indrek Tibar. "Politseinikele, kes töötavad salajast koostööd tegevate inimestega, kehtivad ranged kontrollnõuded ning neile tagatakse väljaõpe. Riske maandame täpsete tööprotseduuridega ning põhjaliku sisemise järelevalvega. Informatsiooni kogumise ja töötlemisega seonduvast ei saa ma täpsemalt rääkida, sest see raskendaks kriminaalpolitsei tööd."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255