Sester: riigivaraseaduse muudatused soovitakse jõustada aprilliks
"Sooviksime eelnõu jõustada lähimate kuude jooksul, praegu oleme vaadanud tempot, et 1. aprilliks võiksid võimaluse korral seaduse muudatused jõustuda," ütles Sester BNS-ile. Riigikogu majanduskomisjon otsustas teisipäevasel istungil, et riigivaraseaduse muutmise seaduse eelnõu läheb riigikogus esimesele lugemisele järgmise nädala teisipäeval ehk 13. veebruaril.
Majanduskomisjoni esimehe sõnul on riigivaraseaduse muudatuste peamiseks eesmärgiks vältida riigi erikohtlemist. "Selle eesmärk on tulevikus täpselt võrdne kohtlemine kõikide teiste aktsionäridega. Riigil ei tohi olla eksklusiivõigusi, selleks, et seda ei juhtuks tuleb teha riigivaraseaduse teatavad muudatused," märkis Sester.
Riigikogu võttis tänavu jaanuaris menetlusse riigivaraseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on tagada riigi osalusega börsil noteeritud ettevõtete tegevuse kooskõla börsireeglitega ning aktsionäride võrdne kohtlemine ehk vältida riigi erikohtlemist.
Valitsuse 8. jaanuaril algatatud eelnõu on seotud vajadusega muuta riigivaraseadust, et börsil oleks võimalik noteerida AS Tallinna Sadama aktsiaid.
Eelnõuga sätestatakse, et riigi osalusega äriühingu puhul, mille väärtpaberid on noteeritud börsil või mille noteerimiseks on esitatud avaldus, ei kohaldata neid riigivaraseaduse sätteid, mis on vastuolus väärtpaberiturul kehtivate äriühingu juhtimise, teabe avalikustamise ja erikontrolli tegemise nõuetega. Kehtiv seadus ei ole piisav, et ühemõtteliselt tagada riigi osalusega börsil oleva äriühingu juhtimine väärtpaberituru reeglite järgi ning kõigi aktsionäride võrdne kohtlemine.
Eelnõu muudatuste kohaselt ei saa valitsus edaspidi küsida äriühinguga seotud otsuste tegemiseks äriühingu mitme aasta strateegiat ja finantsplaane. Samuti ei ole hea tava, et börsil oleva äriühingu iga-aastane dividend otsustatakse valitsuse tasandil. Edaspidi ei ole riigil õigust äriühingu erikontrolli läbiviimiseks kasutada oma struktuuriüksust ega ministril õigust saada nõukogu koosolekute protokolle ja materjale, mida käsitletakse siseinfona. Kohaldada ei saa ka nõuet, et riigi osalusega äriühingute osalemine teistes äriühingutes peab olema otsustatud üldkoosoleku poolt.
Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et riigil on 2017. aasta detsembri seisuga osalus 29 jätkuvalt tegutsevas äriühingus. Valitsuskoalitsiooni kokkuleppe kohaselt on plaanis börsil noteerida AS Tallinna Sadama ja AS Enefit Green aktsiad.