Tööinspektsiooniga võttis ühendust kodanik, kes soovis teada, kui tihti ja kui kaua tohib töötaja tööajal suitsetada. Küsimusele vastab tööinspektor-jurist Ülle Mustkivi Tööinspektsiooni juunikuu infokirjas.
Tubakatoodete tarbimise piirangud ja keelud on sätestatud tubakaseaduse (edaspidi TubS) §-des 29 ja 30.
TubS § 30 lg 1 sätestab, et TubS §-s 29 nimetamata juhtudel otsustab ruumis või piiratud maa-alal suitsetamise lubamise vastavalt ruumi või piiratud maa-ala valda-ja enda äranägemisel, arvestades käesole-va paragrahvi lõikeid 3 ja 4 ning käesoleva seaduse § 31-ga.
Seega on tööandjal õigus enda territooriumil suitsetamine ära keelata või kohustada töötajat suitsetamise soovi korral tegema seda vastavalt suitsetamiseks ettenähtud ruumis või alal.
Tööaja korralduse aluseks on ettevõttes üldjuhul tööandja kehtestatud reeglid töökorraldusele, milles määratakse kindlaks muuhulgas tööaja algus, lõpp ja tööpäevasisesed vaheajad.
Tööpäeva kestel peab tööandja andma töötajale lõunavaheaja kestusega 30 minutit kuni 1 tund, mida ei arvata tööaja hulka ja mida töötaja võib kasutada oma äranägemise järgi.
Lisaks sellele on teatud töötingimuste korral tööandjal kohustus anda veel täiendavaid tööaja hulka arvatavaid vaheaegasid.
Nimelt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 9 lõike 31 alusel peab tööandja võimaldama töötajale suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalise sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavad vaheajad. Seda, millal vastavad pausid antakse, reguleerib ja hindab tööandja ning pauside kasutamise kord tuleb töötajatele teatavaks teha.
Kui tööandja peab vajalikuks kehtestada erireeglid töökohas suitsetamisele, siis võiks need olla sätestatud töökorralduse reeglites, mis on töötajale täitmiseks kohustuslikud.