02.05.2011 Esmaspäev

Kuidas tasustada õppepuhkust?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

http://www.sxc.hu/ Täiskasvanute koolituse seaduse § 8 lg 3 kohaselt makstakse töötajale ja avalikule teenistujale tasemekoolituse ja tööalase koolitusega seotud õppepuhkuse ajal keskmist töötasu 20 kalendripäeva eest. Kuidas tuleks seesugusel puhul aga keskmist töötasu arvestada?

Tavapärane töötasu puhkuse ajal ei saa säilida, sest keskmine arvestatakse välja iga kord arvutamise vajaduse tekke kuust lähtuvalt eelnenud kuue kuu jooksul välja teenitud töötasude järgi. Kuna õppepuhkust antakse kalendripäevades, tuleb töötajale maksta ka keskmist töötasu kalendripäeva põhiselt.

Keskmise töötasu arvutamist puhkusetasu, sh õppepuhkuse tasu maksmisel reguleerib Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. a määruse nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” (edaspidi VVm nr 91) § 4 https://www.riigiteataja.ee/akt/13191217.

Keskmise kalendripäevatasu arvutamiseks liidetakse viimasel kuuel kuul töötasuna teenitud summad ja jagatakse sama ajavahemiku kalendripäevade arvuga. Päevade arvu vähendatakse kalendripäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral töölepingu seaduse § 19 alusel, nt puhkusel ja töövõimetuslehel viibimise aeg. Seega ei saa ajutine töövõimetus keskmist töötasu otseselt vähendada.

Juhin tähelepanu, et töölepingu seaduse § 54 lõike 3 kohaselt ei arvata rahvuspüha ja riigipühi üksnes põhipuhkuse arvestamise aluseks olevate kalendripäevade hulka. Seetõttu jäävad õppepuhkuse keskmise kalendripäeva töötasu arvutamisel arvestuse aluseks olevate (kuue kuu) ja ka puhkuse kalendripäevade hulka nii rahvuspüha kui ka riigipühad (VVm nr 91 § 4 lg 1 kohaselt) ja keskmise
kalendripäeva töötasu erineb omakorda põhipuhkuse kalendripäevatasust.

Kaia Taal,
tööinspektor-jurist

Tööinspektsioon


 

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.