Eelkõige on aluseks töötaja ja tööandja vahel sõlmitud tööleping ja seal kokkulepitud töötingimused: töötasu, tööülesanded, töötegemise koht jne ehk töö jätkub sealt, kus ta töötaja lapsehoolduspuhkusele minnes pooleli jäi.
Lapsehoolduspuhkuselt tööle naasmiseks on töötajal vaja esitada tööandjale avaldus tööle naasmise soovist, teatades sellest 14 kalendripäeva ette.
Töötaja lapsehoolduspuhkusele minekust kuni tööle naasmiseni võib olla möödunud kolm aastat ja olukord tööturul ning ettevõttes võib olla vahepeal oluliselt muutunud. Võib juhtuda, et tööandjal polegi töötajale töölepingus kokkulepitud tingimustel tööd pakkuda.
Sellisel juhul tuleb töötajale pakkuda teist tööd, kui seda on ja töötaja nõustub pakutuga. Kui teist tööd pole või töötaja ei nõustu teist tööd tegema, on tegemist koondamissituatsiooniga.
Koondamisel tuleb tööandjal silmas pidada seda, et tööle jäämise eelisõigus on töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last, samuti töötajate esindajal. Kui töötajaga öeldaksegi tööleping üles koondamise alusel ja töötaja leiab, et sellega on tööandja tema õigusi rikkunud, on töötajal võimalus vaidlustada ülesütlemine töövaidlusorganis 30 kalendripäeva jooksul arvates ülesütlemisavalduse saamisest.