28.11.2011 Esmaspäev

Palk ja maksud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Palk ja maksud Töötaja palk võib koosneda kas ainult põhipalgast või põhipalgast ja lisatasudest.

Lisatasude liike on erinevaid, kuid üldistades võib need jagada kolmeks:

  •     seadusest tulenevad lisatasud (näiteks ületunnitöö, puhkepäeval töötamine jms)
  •     tööandja ühepoolse otsuse alusel makstavad lisatasud (näiteks preemia)
  •     töölepingust või muust kokkuleppest tulenevad lisatasud (näiteks müügitöötajatel kokkulepitud lisatasu suurus sõltuvalt müügitulemustest).

Põhipalga suurus ehk palgamäär peab olema töölepingusse kirja pandud ning see võib olla tunni-, päeva-, nädala- või kuupalgamäär. Kokkulepitud põhipalga suurust saab muuta ainult tööandja ja töövõtja kokkuleppel. Töölepingu kohta saad rohkem lugeda siit ja töötasu kohta siit.

Kuna töölepingusse pannakse kirja põhipalga määrana brutopalk, on oluline teha vahet mõistetel brutopalk ja netopalk. Brutopalk tähendab seda, et sellelt summalt peab tööandja kinni kohustuslikud riigimaksud ja -maksed: tulumaksu (21%), töötuskindlustusmakse (2,8%) ja neil, kes on liitunud kohustusliku pensionikindlustuse süsteemi ehk II sambaga, ka kohustusliku kogumispensioni makse (2%). Summa, mis pärast nimetatud maksude tasumist töötaja pangakontole üle kantakse, on netopalk. Näiteks kui töölepingus on sinu põhipalga summana kirjas 800 eurot, siis ei laeku su pangaarvele mitte 800 eurot, vaid 631 eurot ja 90 senti.

Tegelikult on tööandja jaoks sinu palgakulu veel suurem kui brutopalga summa, mis lepingus kirjas. Tööandja maksab palgafondist sinu eest ka sotsiaalmaksu, mis on 33% ja töötuskindlustusmakset, mis tööandja jaoks on 1,4%. Seega kui sinu brutopalk on 800 eurot, saad sa kätte 631 eurot ja 90 senti ning tööandja jaoks on sinu palgaga seotud kogukulu ehk palgafond 1075 eurot ja 20 senti.

Palga arvutamine käib nii (summad on eurodes):

Brutopalk     800.00
Sotsiaalmaks     264.00
Töötuskindlustmakse (maksab tööandja)       11.20
Töötuskindlustusmakse (maksad sina)       22.40
Kohustusliku kogumispensioni makse*       16.00
Tulumaks     129.70
Netopalk     631.90
Tööandja kogukulu ehk palgafond    1075.20

* Kui sa ei ole liitunud kohustusliku kogumispensioni süsteemiga, jääb sulle ülaltoodud näite puhul 16 eurot ehk kogumispensioni makse võrra rohkem kätte.

Oma netopalga suuruse saad välja arvutada palgakalkulaatoril .
 
Maksudest lähemalt

    Tulumaksu suurus on 21%, kuid seda ei tule maksta kogu brutopalgalt. Nimelt on Eesti elanikele kehtestatud ka maksuvaba tulu: see on osa sinu töötasust, millelt tulumaksu maksma ei pea. Praegu on see summa, millelt tulumaksu maksma ei pea, 144 eurot kuus ehk 1728 eurot aastas. Selleks, et tööandja sinu palga arvutamisel tulumaksuvaba osa arvesse võtaks, pead kirjutama tööle asudes avalduse.
     
    Töötuskindlustusmakse jaguneb töövõtja ja tööandja vahel: sinu brutopalgast läheb maha 2,8% ning tööandja maksab 1,4%. See maks on mõeldud töötuskindlustuse rahastamiseks. Loe lähemalt Töötukassa kodulehelt.

    Sotsiaalmaksu suurus on 33% ning ning sellest rahastatakse riikliku pensionikindlustust (I sammast) ja ravikindlustust ning osaliselt ka kohustuslikku kogumispensioni (II sammas). Loe lähemalt Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

    Kohustusliku kogumispensioni makse on 2% brutopalgast. Sinu tööandja kannab selle summa Maksu- ja Tolliametile, kus riigi poolt lisatakse 4% sinu eest makstud sotsiaalmaksust. Kogu summa kantakse üle Eesti Väärtpaberikeskuse pangakontole, kes arvestab laekunud summa eest su pensionikontole vastava arvu pensionifondi osakuid ning kannab raha edasi sinu valitud pensionifondile. Pensionikonto seisu saad jooksvalt jälgida Pensionikeskuse "Minu konto " alateemas.

minuraha.ee

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.