06.07.2023 Neljapäev

Alkoholitootjad nõuavad alkoholiregistri kaotamist

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (AMTL) tegi regionaalministrile Madis Kallasele ettepaneku alkoholiregister kaotada, kuna leiab, et registri jätkuv pidamine tingib ebavõrdset kohtlemist, on ettevõtetele kulukas ja piirab nende konkurentsivõimet. 

Alkoholiseaduse kohaselt peab käitlemiseks lubatud alkohol olema registreeritud alkoholiregistris.
Alkoholiseaduse kohaselt peab käitlemiseks lubatud alkohol olema registreeritud alkoholiregistris. Foto: pixabay

Alkoholiseaduse kohaselt peab käitlemiseks lubatud alkohol olema registreeritud alkoholiregistris, seda ka juhul kui alkohoolne toode ei jõua Eesti turule ja Eesti tarbijani.

„Nii tuleb registreerida ka eksporditav alkohol. See aga paneb Eesti alkoholikäitlejad ebavõrdsesse olukorda teistes riikides, kuivõrd tooted jõuavad teistes riikides kiiremini turule, kuid Eestis peab tootja või maaletooja tegelema eelnevalt toote registrisse saamisega,” kirjutas AMTL pöördumises minister Madis Kallasele.

Lisaks tõi AMTL välja, et alkoholiregistris toodete registreerimisega on seotud mitmed kulud. „Registri taotluse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv ning ühe toote puhul esineb olukordi, kus seda tuleb korduvalt registreerida. Näiteks tuleb toode uuesti registreerida kui muutub toote maht, iga uue mahu juures tuleb esitada uus taotlus,” selgitas AMTL. 

Samuti kui tehakse näiteks muudatusi toote sildil, tuleb esitada uus taotlus ja tasuda riigilõiv. Taotluse esitamisel tuleb esitada ka toote kohta katseprotokoll, mille peab olema väljastanud volitatud labor, mis on aga samuti kulu, kuivõrd registripidaja kehtestatud reegli kohaselt ei tohi katseprotokoll olla vanem kui 1 aasta. 

„Kui aga toode on esmakordselt registreeritud näiteks aastal 2021 ning 2023. aastal soovitakse täiendavalt turule tuua sama toode aga suuremas või väiksemas mahus, tuleb esitada uus taotlus, tasuda riigilõiv ning tellida volitatud laborilt uus katseprotokoll,” nentis AMTL. 

Liidu väitel kulub tavaliselt uute toodete registreerimiseks ligi 10 päeva ja seni, kuni esinevad puudused taotluses, ei registreerita toodet registris, samal ajal on aga tooted näiteks naaberriigis juba turul. 

AMTL-i hinnangul ei taga alkoholiregister kui andmebaas toote sisu ja kirjelduse vastavust toote sertifikaadis toodule, vaid iga toote vastavuse eest sertifikaatidel toodud andmetele vastutab üksnes ja ainult tootja või maaletooja. Liidu arvates puudub seetõttu alkoholiregistril ka järelevalve roll.

„Maksu- ja tolliameti andmetel tuvastatud salaalkoholi kogused on viimastel aastatel marginaalsed võrreldes turule deklareeritud alkoholi kogustega ning samuti ei ole võimalik tuvastada, millistel juhtudel on toimunud avastused alkoholiregistri kaasabil,” märkis AMTL.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255