Valitsus otsustas täna toetada Euroopa Komisjonile mandaadi andmist läbirääkimiste alustamiseks Euroopa Liidu (EL) ja Ameerika Ühendriikide vahelise kaubandus- ja investeerimispartnerluse kokkuleppe üle.
"Eesti soovib, et läbirääkimised EL-i ja USA vahel algaksid juba selle aasta keskel," kommenteeris välisminister Urmas Paet pressiteates. Välisministri sõnul on nii Eesti kui ka EL-i jaoks laiemalt tähtis jätkata kaubanduse liberaliseerimist ja laiaulatuslike vabakaubanduslepingute sõlmimist.
"See annab ettevõtjatele suurema kindlustunde uutele turgudele sisenemisel ja seal tegutsemisel," lisas Paet.
EL ja Ameerika Ühendriigid on kaks olulisimat maailmamajanduse turgu. Kahe peale kokku toodavad nad umbes poole kogu maailma sisemajanduse koguproduktist (SKP) ja nende kahepoolne kaubavahetus moodustab kolmandiku maailma kaubandusest.
Ülemöödunud aastal eksportis EL USA-sse 2011. aastal 260 miljardi euro väärtuses kaupu ja 127 miljardi euro väärtuses teenuseid. USA eksportis EL-i samal ajal 184 miljardi euro väärtuses kaupu ja 130 miljardi euro väärtuses teenuseid.
"Need numbrid räägivad kaalukalt sellest, kui tihedad on Euroopa ja USA vahelised majandus- ja kaubandussuhted. Seetõttu on Atlandi-ülese vabakaubandusala loomine loogiline ning äärmiselt vajalik samm nende suhete lihtsustamise ja efektiivsemaks muutmise teel," lausus Paet.
Samuti märkis Paet, et Euroopa Komisjonile on läbirääkimisteks laia ulatusega mandaadi andmine oluline just seetõttu, et komisjonil oleks piisavalt läbirääkimisruumi.
"USA on EL-i jaoks võrdne läbirääkimispartner ning võimalikult laia ulatusega lepingust saavad kasu mõlemad pooled," selgitas välisminister.
Rahvusvaheliste kaubanduslepingute läbirääkimised kuuluvad EL-i ühise kaubanduspoliitika valdkonda, mis on EL-i toimimise lepingu artikli 207 kohaselt EL-i ainupädevuses.
Läbirääkimiste lõppedes võib selguda, et peatükkides on ka jagatud pädevusse kuuluvaid sätteid, kuid seda on mandaadi kui esialgsete läbirääkimissuuniste faasis keeruline ette näha.
Eelnõu kohaselt koosneb EL-i ja USA vaheline kaubandus- ja investeerimispartnerluse kokkulepe kolmest osast - turulepääs, regulatsioonid ja mittetariifsed tõkked ning globaalsed kaubandusreeglid.
Leping peaks enamikus valdkondades põhinema Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) lepingutel ja nendest tulenevatel kohustustel, mitmes valdkonnas soovitakse sõlmida ka WTO lepingutest ulatuslikumaid kokkuleppeid.
Läbirääkimiste protsess peaks viima vastastikuse liberaliseerimiseni toodete ja teenuste kaubanduses ning investeeringute turulepääsul. Ulatuslik liberaliseerimine soovitakse saavutada nii kaupade, teenuste, investeeringute kui ka riigihangete suhtes.
Lepingu üheks eesmärgiks on ka mittetariifsete tõkete kaotamine ja regulatiivsete süsteemide ühtlustamine.