29.05.2013 Kolmapäev

Euroopa Komisjon soovitab Eestil säilitada senist eelarvepoliitikat

Euroopa Komisjoni hinnangul on Eesti aastaga edusamme teinud kõigis valdkondades, millele eelmisel aastal tähelepanu juhiti. Eesti majanduspoliitika on õigel teel ning stabiilsusprogramm ja konkurentsivõime kavas esitatud plaanid on kooskõlas komisjoni soovitustega.

Eesti stabiilsusprogramm ja konkurentsivõime kava tugineb komisjoni hinnangul realistlikule makromajanduslikule prognoosile, esitatud eelarveplaanid on piisavad ja kooskõlas ELi põhimõtetega ning komisjon soovitab need ellu viia.

Komisjon tõstab esile Eesti oodatust parema valitsussektori eelarvepositsiooni saavutamise, tööpuuduse kiirema languse, haridusreformiga edasimineku ning märkimisväärsed investeeringud energiasäästlikkusse. Siiski on komisjoni sõnul enam vaja edasi tegeleda tööturu, hariduse ja energia valdkondade arendamisega.

Perioodiks 2013-2014 soovitab komisjon Eestil muu hulgas jätkata majanduskasvu soodustava eelarvepoliitikaga, soodustada pikaaegselt töötute ja töövõimetustoetusi saavate inimeste pöördumist tööturule, siduda haridus paremini tööturu vajadustega, suurendada energia kasutamise efektiivsust ning parandada kohalike omavalitsuste finantssuutlikkust.

Üldiselt on komisjoni ja Eesti analüüs ning hinnang sarnased. Komisjoni pakutud soovitused puudutavad valdkondi, mida valitsus on prioriteetseks hinnanud ning muutusi juba plaaninud.

Euroopa Komisjon kinnitas täna ELi majandus- ja eelarvepoliitikate koordineerimise protsessi raames oma arvamused liikmesriikide majanduspoliitikate kohta ja riigispetsiifilised poliitikasoovitused. Euroopa semestri raames pidid kõik liikmesriigid aprillikuu jooksul esitama komisjonile ja EL Nõukogule hindamiseks oma stabiilsus- ja konvergentsiprogrammid (vastavalt euroala liikmed ja ülejäänud liikmesriigid) ning rahvuslikud reformiprogrammid.

Komisjoni täna avaldatud arvamused ja soovitused on eeltöö, mille alusel nõukogu juunikuus liikmesriikide poliitikaid hindab. Juuni lõpus võetakse soovitused vastu EL rahandusministrite (ECOFIN) ning seejärel Euroopa Ülemkogu poolt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255