Tehingud forwarditega toimuvad OTC (over-the-counter) ehk börsiväliselt, see tähendab otseselt tehingu vastaspoolte vahel (forward-leping sõlmitakse tavaliselt kas pankade või panga ja kliendi vahel). Tavaliselt teostatakse valuutaforwardeid, kuid on olemas ka forwardid, mille alusvaraks on aktsiad, indeksid, kaubad jne.
Forwardeid teostatakse riskide maandamise eesmärgil või spekuleerimise eesmärgil.
Forward-leping on tühistamatu ja kohustuslik mõlemale osapoolele, selle täitmisest ei tohi keelduda. Tehingu sooritamine (lepingu täitmine) garanteeritakse kliendi rahalise tagatisdeposiidiga pangaga kokkulepitud ulatuses või mõne muu panga poolt aktsepteeritud likviidse tagatisega. Kui tagatiseks on väärtpaber, siis see panditakse. Kui tehing toimub korrektselt ja klient täidab lepingutingimused, saab ta tagatise tagasi, vastupidisel korral kaetakse tagatise arvel aga kliendi kohustus panga ees. Tagatise suuruse kehtestab pank oma kogemustele tuginedes, arvestades seda, et tagatis kataks kliendi potentsiaalse kahju.
Sarnaselt teiste tuletisinstrumentidega forwardi positsiooni tavaliselt väärtpaberikontol ei kajastata.
Forward-tehingu võib lõpetada lepingus märgitud tähtajal (maturity). Juhul kui forward oli teostatud spekuleerimise eesmärgil, teeb klient tagurpidi swapi. Forwardi võib sulgeda tagurpidi forwardiga (selline võimalus on kliendil ka lepingus ette nähtud). Ettevõtte raamatupidaja peab jälgima, millal on vaja arvesse võtta erinevate tähtajaliste lepingute lõpud (swapide ja forwardite tähtajad).
Forwardi hind on seotud raha tulevase väärtusega. Põhimõtteliselt on forward-kurss hetkekurss (spot) + intressimäär vastavaks perioodiks.
Näiteks: oletame, et on olemas aktsia, millel ei ole dividende ja mille väärtus on 60 eurot. Ning oletame, et on võimalik laenata raha üheks aastaks intressimääraga 5%. Arvutuskäik on järgmine 60 x 1,05 = 63.
Juhul kui forwardi hind oleks 67 eurot, siis oleks arbitraaživõimalus. Targad inimesed võtaksid laenu 60 eurot, ostaksid aktsia, müüksid selle forwardi üheks aastaks ja pärast 1 aasta möödumist teeniksid 67 eurot, tagastaksid laenu 63 eurot ning saaksid ikkagi kasumit 4 eurot.
NÄIDE:VALUUTARISKI MAANDAMINE FORWARD-LEPINGUGA
Spot ja forward. USD/GBP valuutakurss (USD kogus ühe GBP eest)
Ost |
Müük |
|
Spot |
1,6281 |
1,6285 |
1‑kuuline forward |
1,6248 |
1,6253 |
3‑kuuline forward |
1,6187 |
1,6192 |
6‑kuuline forward |
1,6094 |
1,6100 |
Oletame, et ettevõte teab, et 6 kuu möödudes peab ta tasuma ühe miljoni naela ning tahab kindlustada end võimalike valuutakursside kõikumiste eest. Üheks võimaluseks on osta kuuekuuline forward (ettevõte kohustub ostma valuutat 6 kuu möödudes kokkulepitud kursiga 1,6100).
Kuue kuu möödudes on võimalikud mitu tulemust.
Ettevõte on kohustatud ostma ühe miljoni naela kursiga $1,6100.
Juhul kui tegelik valuuta hetkekurss on kõrgem, näiteks $1,7 ühe naela eest, on kasum forward-lepingust $90 000
Arvutuskäik:
(1,7 – 1,6) x 1 000 000 = $90 000
Juhul kui tegelik hetkekurss turul on 6 kuu möödudes madalam, näiteks $1,5 ühe naela eest, siis saab ettevõte forvard-lepingust kahjumit ($110 000).
Arvutuskäik:
(1,5 – 1,6) x 1 000 000 = ($110 000)
Valuutakurss on kindel, aga see ei garanteeri veel, et tulemus forvard-lepingu sõlmimisega on parem kui ilma selleta.
Sõltuvalt alusvarast eksisteerivad erinevad finantsforwardi liigid. Valuutaforwardite alusvaraks võivad põhimõtteliselt olla kõik panga poolt noteeritavad põhivälisvaluutad. Intressiforwardite alusvaraks on tavaliselt rahaturu intressimäär. FRA (future rate agreement ehk kokkulepe tulevase intressimäära kohta) on sisuliselt börsiväline optsioon, kus alusvaraks on turuintressimäär. Lepingu kohaselt maksavad osapooled tegelikult kinni arvestusliku põhisumma pealt vaid kokkulepitud intressimäära ja turuintressimäära vahe kokkulepitud tulevikuperioodi eest. FRA müüja kompenseerib FRA ostjale kahjumi tegeliku turuintressimäära tõusu korral võrreldes kokkulepituga. FRA ostja aga kompenseerib FRA müüjale kahjumi tegeliku turuintressimäära languse korral võrreldes kokkulepituga. Aktsiaforwardite alusvara on aktsia.
Swap
Swap-tehing – vahetusleping, kus lepingupartnerid vahetavad rahavooge; tehing, kus osapooled vahetavad erinevat valuutat tingimusel sooritada vastupidine operatsioon tulevikus (põhiliselt eksisteerib 4 liiki swap’e: spot-ost – forward-müügi vastu, spot-müük – forward-ostu vastu, lühiajaline forward-ost – pikaajalise forward’i vastu, lühiajaline forward-müük – pikaajalise forward’i vastu).
Swap-tehingu eesmärk on hoida kokku intressikulusid ja maandada intressi- ning valuutariski. Swap on põhimõtteliselt spot (ehk tavaline valuutavahetus) ja forward. Pärast spoti toimumise päeva käitub swap nagu forward. Swaptehingud toimuvad OTC, see tähendab börsiväliselt.
Juhul kui swap tehakse spekuleerimise eesmärgil, tehakse tehingu lõpukuupäeva saabudes selle peale uus swap. Kui tahetakse swap lõpetada, tehakse tagurpidi-spot. Põhiline erinevus swapi ja forwardi vahel on see, et swap-tehing eeldab tulevikus mitut makset. Forward tähendab ühte tulevikumakset. Kõige levinumad swapi liigid on intressiswap ja valuutaswap.