29.12.2010 Kolmapäev

Kõik süsteemid on valmis eurole üleminekuks

Samuti on üleminekuks valmis riigiasutuste IT-süsteemid. "Aastavahetuse paiku esineb IT-süsteemides küll mõningaid katkestusi, kuid suurima kasutatavusega süsteemid nagu äriregister on kasutajatele avatud juba 1. jaanuaril kell 12, maksu-ja tolliameti infosüsteemid on kasutajatele avatud hiljemalt 4. jaanuari hommikuks," rääkis rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak ajakirjanikele.

Oma valmisolekut eurole üleminekuks kinnitasid ka kommertspangad ja Eesti Pank. Pankade infosüsteemide eurovalmidus on testitud, koostatud on arveldussüsteemide ja elektroonsete pangateenuste ülemineku graafikud.

Eesti Panga sularaha- ja turvajuhi Rait Roosve sõnul on kaardistatud ka võimalikud riskid ning läbimõeldud nende maandamistegevused. Vastavad ametkonnad ja kommertspangad on aastavahetuse eel ja järel kõrgendatud valmisolekus, et tõrgete ilmnemisel need kiiresti likvideerida.

Seoses eurole ülemineku ettevalmistustega toimuvad alates 30. detsembri õhtust kuni 1. jaanuarini sularahaautomaatide ümberseadistamised ja seega ei ole võimalik kõikidest rahaautomaatidest sularaha välja võtta. Enamik rahaautomaate hakkavad eurosid väljastama uue aasta esimesel tunnil.

Automaate hakatakse järkjärgult sulgema 30. detsembri õhtust, et täita need 1. jaanuariks eurodega. 1. jaanuarist väljastavad sularahaautomaadid ainult euro pangatähti.

Kuigi pangaautomaatides kroonide eurodeks vahetamine on Roosve sõnul pingeline tegevus, suudetakse tema sõnul ilmselt siiski graafikust kinni pidada. "Peamised võimalikud tõrked on seotud ilmaga, kui juurde sajab väga palju lund," märkis ta.

Pingeline aeg sularahakäitluses on Roosve kinnitusel kogu krooni ja euro paralleelkäibe kahe nädalane pikkune periood jaanuari alguses.

Panagakontorid on 1. ja 2. jaanuaril osaliselt avatud. Internetipangad saavutavad oma täisfunktsionaalsuse 3. jaanuari hommikuks. Võimalike ebamugavuste vältimiseks soovitavad pangad inimestel varuda endale piisavas koguses sularaha. Katkestused kaardimaksetes on pankade kinnitusel väga lühiajalised. Täies mahus on pangateenused saadaval 3. jaanuarist.

"Kuigi paljud pangakontorid ning Eesti Posti kontorid on 1. ja 2. jaanuaril avatud, ei ole inimestel mingit tarvidust rahavahetusega kiirustada. Kroon ja euro on kuni jaanuari keskpaigani võrdsed maksevahendid ning kõigis sularahaga pangakontorites saab kroone eurodeks vahetada keskkursiga ja teenustasuta kuni 1. juulini 2011," rääkis pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt.

Samadel tingimustel jätkub rahavahetus juulist kuni aasta lõpuni piiratud kontorivõrgus. Eesti Post vahetab kroone eurodeks 1.-15. jaanuarini. Sularaha vahetatakse 178 postkontoris, postkontor vahetab ühe kliendi kohta päevas kuni 1000 eurot. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks keskkursiga tähtajatult, teenustasuta ja piiranguteta.

Kroonihoiused konverteeritakse pankades automaatselt üleminekukursiga 15,6466 krooni. Ühtegi lepingut kliendid muutma ei pea, need muutuvad automaatselt.
Pangad on valmis rahavahetusega seotud suuremaks koormuseks, praegu on klientide arv pangakontorites kahekordistunud. Samas loodavad pangad Undi sõnul klientide mõistvale suhtumisele.

Kõik pressikonverentsil osalenud soovitasid esialgu eelistada kaardimakseid. Alates 1. jaanuarist toimuvad kõik kaardimaksed eurodes.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255