22.09.2021 Kolmapäev

Kõrged elektrihinnad on jõudmas ka suurtarbijate toodanguhindadesse

Rekordiliste elektrihindade tõttu on suurtarbijad Kunda Nordic Tsement ja Estonian Cell tänavust kuluplaani ületanud sadades tuhandetes eurodes ning suuremad kulud mõjutavad ka toodanguhindu. 

Elektri hind elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas on teinud tänavu septembris mitmeid rekordeid.
Elektri hind elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas on teinud tänavu septembris mitmeid rekordeid. Foto: pixabay

Kunda tsemenditehase juhatuse liige Meelis Einstein ütles BNS-ile, et ettevõtte kulud on kõrgema elektrihinna tõttu tõusnud sadades tuhandetes eurodes võrreldes plaaniga, kus oli niigi juba arvestatud kõrgem kulu kui eelmise aasta tegelik.

Tootmist ümber korraldada ei ole väga võimalik, sest tarnete kindlustamine on prioriteet number 1. See tõttu ei ole ka võimalik tootmisseisakuid teha. Jääbki üle toodete müügihinda tõsta, mille me oleme oma klientidele välja kuulutanud alates oktoobrist,

tõdes Einstein. 

Ta tõi välja, et tsemenditootmist mõjutab tugevasti ka üle kahe korra kõrgem süsinikdioksiidi (CO2) kvoodi hind võrreldes aastatagusega. "Kõik tootjad saavad seda teatud osas tasuta, aga kõigil jääb puudu," nentis tsemenditehase juhatuse liige. 

Einstein märkis, et CO2 kõrge hind ka üks elektri hinna tõusu põhjuseid. Sama puudutab tema sõnul ilmselt ka terase hinda, kuna need on kõik süsinikumahukat tootmised. "Paistab, et seni varjus olnud rohepöörde hinnalipik hakkab välja ulatuma," kommenteeris ta. 

Samuti Kundas asuva haavapuitmassi tootja Estonian Cell juhatuse liige Siiri Lahe nentis samuti, et nii elektri kui gaasi turuhindade tõus on olnud suure negatiivse mõjuga ettevõtte tulemustele. "Ainuüksi augustis maksime elektri ja gaasi eest üle 600 000 euro rohkem kui olime arvestanud," tõdes ta. 

Lahe selgitas, et traditsiooniliselt on jooksva aasta hindadest ette fikseeritud vähemalt 50 protsenti, mis osaliselt aitab ootamatult tõusnud turuhindade mõju leevendada. Samuti on ettevõttele abiks hiljutiste energiaefektiivsuse investeeringute mõju, mille tulemusel elektritarbimine on ligikaudu 5 protsendi võrra väiksem tooteühiku kohta võrreldes varasemaga.

"Siiski moodustas energiakulu augustis otsestest tootmiskuludest 44 protsenti. Hetkel aitavad suhteliselt kõrged puitmassi müügihinnad energiakulu kallinemise korvata, aga jälgime hindade arengut igapäevaselt ja tuleviku prognoosimine on tänases turuolukorras keeruline," sõnas ta. 

Lahe tõi välja, et jätkusuutliku omahinnaga tootmise tagamiseks peavad nii energia turuhinnad kui riigi poolt kehtestatavad maksud olema konkurentriikidega samal tasemel. "Kui energia hinnad ja maksud on konkurentsivõimelised, siis on Estonian Cellil võrdsed võimalused teiste puitmassitootjatega konkureerimiseks," märkis ta.

Ent hetkel on Estonian Cell tema sõnul nii Soome, Norra, Rootsi kui arvatavalt ka idanaabri tootjatega väga ebavõrdses seisus. "Sisemiselt oleme andnud ja jätkuvalt anname endast parima, et olla võimalikult energiaefektiivsed ja toota puitmassi meie klientide jaoks mitte ainult parima kvaliteediga, vaid ka vastutustundlikult ja kuluefektiivselt," kinnitas Lahe.

Elektri hind elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas on teinud tänavu septembris mitmeid rekordeid, küündides eelmise nädala kolmapäeval ehk 15. septembril 160,36 euroni. Aasta varem samal päeval oli elektrihind 66,63 eurot. 

Enne tänavust aastat pärines rekordhind elektribörsi Eesti hinnapiirkonnas 2014. aasta 20. juulist, mil päeva keskmine hind oli 124,77 eurot megavatt-tunni kohta. Võrdluses sellega kerkis möödunud kolmapäevane rekordhind 28,5 protsenti. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255