Leedu: Baltimaad peavad sünkroniseerimisega kiirustama
Eksperdid tõid ohuna välja, et Venemaa võib Baltimaad Vene ja Valgevene elektrivõrgust (BRELL) lahti ühendada, enne kui riigid jõuavad oma sünkroniseerimisprojektiga lõpule.
Leedu energiaminister Žygimantas Vaičiūnas ütles, et elektritootmise kasv Kaliningradis on osa Moskva ettevalmistustest Baltimaade lahtiühendamiseks BRELL-i süsteemist – see tähendaks, et Kaliningrad jääks ilma elektriühendustest välisriikidega.
"Olime plaanidest teadlikud ja nägime neid realiseerumas oodatust veidi varem. See on ilmselt esimene samm Kaliningradi elektritootmisvõimekuse suurendamiseks, mille eesmärk on tagada regiooni toimimine isolatsioonis. Me ei ole ainsad, kes valmistuvad Baltimaade desünkroniseerimiseks BRELL-i süsteemist, ka Venemaa valmistub ja teeb selleks teatud tehnilisi samme," ütles Vaičiūnas.
Tema sõnul tõstab elektritootmise kasv Kaliningradis ohtu, et Venemaa ühendab Baltikumi BRELL-i süsteemist lahti enne, kui need sünkroniseerivad end Euroopa võrguga.
"See võib anda meile mõningat hoogu projekti viivitamatuks ellu viimiseks, et vältida energiajulgeoleku ohte. Parim lahendus sellele on sünkroniseerimisprojekti kohene elluviimine," nentis minister.
Ka Leedu elektrivõrgufirma Litgrid tegevjuht Daivis Virbickas ütles, et sünkroniseerimine tuleb läbi viia viivitamatult. "Pole mõtet venitada või midagi oodata. Peaksime liikuma nii kiiresti kui võimalik ja taskukohane," ütles ta.
Energiaekspert Romas Švedas ütles, et Kaliningradi energiasõltumatus sunnib Baltimaid projektiga kiirustama. "See on Baltimaade jaoks signaal asja kiiremini arutada, kokku leppida ja tööd alustada. See on väga tõsine signaal, kuivõrd kõik numbrid elektri- ja gaasisektoris viitavad Kaliningradi täielikule energiasõltumatusele," sõnas Švedas.
Möödunud nädalal avati kaks soojus- ja elektrijaama Kalingradis Sovetskis ja Gussevis, koguvõimsusega 300 megavatti. Regioonis on ehitusjärgus veel kaks soojus- ja elektrijaama.
Detsembris teatasid Eesti, Läti ja Leedu peaministrid, et sünkroniseerimine toimub läbi Poola ning lõplik poliitiline kokkulepe allkirjastatakse juunis. Riikide eesmärgiks on viia sünkroniseerimine lõpule 2025. aastaks.
Kevadel peaks valmima kaks sünkroniseerimise uuringut, mille eesmärk on lahendada vaidlused Poola elektriühenduste arvu üle. Uuring käsitleb kolme stsenaariumit - üks või kaks LitPoli elektriühendust ning praegune ühendus koos merekaabliga Poola ja Leedu vahel.