Maksuameti juriidilise osakonna juhataja kohusetäitja Villy Lopman ütles BNS-ile, et amet analüüsib kohtu väljendatud seisukohti ja otsustab lähipäevil, kas amet vaidleb asjas edasi või mitte. "Kuna kohtulahend on nõnda värske, siis pole hetkel võimalik täpsemat infot anda," lisas Lopman.
Ühena paljudest on trahviotsuse vaidlustanud börsifirma Luterma.
AS-i Luterma (endine AS Kalev) esindaja vandeadvokaat Leon Glikman ütles BNS-ile, et vastaspool [riik] võib küll esitada apellatsiooni, kuid sellise põhjendatud otsuse puhul [nagu kohus reedel tegi] osutub see ilmselt väheperspektiivseks.
"Meie kliendi vastu tehti ka eelnevalt analoogne haldusakt, mis oli samuti vastuolus Euroopa Liidu (EL) õigusega, kuid kahjuks sellest ei õpitud," rääkis Glikman.
Oleme pikemat aega rõhutanud, et põhiseadus ja EL-i õigus ei võimalda ettevõtjatelt sellises olukorras üleliigse laovaru tasu sisse nõuda, märkis Glikman.
Maksu- ja tolliametil tulnuks Glikmani sõnul haldusakt tühistada ja hoiduda kulutuste tekitamisest ja ettevõtjate normaalse töö häirimisest.
Glikman lisas, et Luterma oleks pidanud riigile maksma alusetult 135 miljonit krooni ja lisaks sellele veel intressi 22 protsenti aastas.
Tallinna halduskohus andis reedel õiguse 21 ettevõttele, kes olid vaidlustanud põllumajandusministri käskkirju ning maksu- ja tolliameti otsuseid üleliigse laovaru tasu sissenõudmise asjades.
Kohus leidis, et ettevõtetelt ei saa üleliigse laovaru tasu ehk niinimetatud suhkrutrahvi sisse nõuda, kuna seda reguleeriv seadus on vastuolus Euroopa Liidu õiguse ja Eesti Vabariigi põhiseadusega, teatas halduskohus.
Nimelt ei olnud maksu objekti ja määra kehtestavaid Euroopa Liidu õigusakte ametlikus korras eesti keeles avaldatud 2004. aasta 1. mail, mil Eesti liitus Euroopa Liiduga. Sama kuupäeva seisuga arvutas riik ettevõtjate üleliigse laovaru suuruse.
Varasema info kohaselt on maksu- ja tolliametil üleliigse laovaru tasu saamata 17 ettevõtjalt kokku 514 miljoni krooni eest.
Maksuhaldur on kokku koostanud maksuteateid nõuetega summas 549 miljonit krooni, sellest on 70 ettevõtjat tasunud kokku 35 miljonit krooni.
31 firmat on tasu vaidlustanud. Kogusummas ulatuvad vaidlustatud nõuded 407 miljoni kroonini.
Samal teemal:
Kohus andis suhkrutrahvi vaidlustes õiguse ettevõtjatele