Samal ajal hakkab tööle ka uus ohtlike jäätmete saatekirjade infosüsteem, mis on senisest märksa kasutajasõbralikum ning vähendab oluliselt ettevõtete halduskoormust.
"Iga päev sõidab meie teedel palju selliseid veokeid, mille koorem võib põhjustada tõsist ohtu keskkonnale või teistele liiklejatele. Iga ohtliku veosega peab kaasas olema ka saatekiri, mis sisaldab andmeid koormas olevate jäätmete liigi, koguse ja põhiomaduste kohta. Samuti peavad olema kirjas andmed jäätmetekitaja, käitlemiseks üleandja, vedaja ja vastuvõtja kohta. See on vajalik selleks, et ohtlike jäätmete liikumist oleks võimalik jälgida ja vajadusel ka kontrollida," selgitas keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna nõunik Kaili Kuusk pressiteate vahendusel.
"Kalendriaastas koostatakse üle 30 000 ohtlike jäätmete saatekirja, mis töötundidesse ümberarvutatuna tähendab, et ühes tööpäevas koostatakse ligi 120 saatekirja ehk 15 saatekirja tunnis. See on ettevõtetele kahtlemata liigne halduskoormus," märkis Kuusk.
Halduskoormust vähendab ka see, et uuest aastast on võimalik ohtlike jäätmete saatekirja vormile kanda mitu jäätmekoodi. Praegu saab ohtlike jäätmete saatekirja vormile kanda vaid ühe jäätmekoodi, kuid sageli veetakse ühes veoses mitut liiki jäätmeid ning sellisel juhul tuleb ühele saadetisele vormistada mitu saatekirja.
Ohtlike jäätmete saatekirja koostamise kohustus on pandud ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omavale jäätmekäitlejale. Saatekirju saab koostada digitaaldokumendina keskkonnalubade infosüsteemis, mida haldab keskkonnaagentuur.
Uutmoodi saatekirjade esitamiseks on arendatud uus infosüsteem. Saatekirja koostajatele tutvustatakse seda süsteemi keskkonnaministeeriumis 2. detsembril kell 11. Koolitus kestab kuni kaks tundi ning eelregistreerida pole vaja.
Uue infosüsteemi funktsionaalsusega saab tutvuda ka videojuhendi vahendusel YouTube'is.