28.12.2010 Teisipäev

Oktoobris kaubavahetuse areng kiirenes veelgi

Kasvude kiirenemise taga oli osaliselt ka 2009. aasta oktoobrikuu madalam võrdlusbaas kui sama aasta septembris. Ekspordi- ja impordihindade jätkuva tõusu tõttu suurenes eksport püsivhindades aastaga 35% ja import 25% võrra. Samas selle aasta septembriga võrreldes ekspordi ja impordi mahud oluliselt ei muutunud.

Kaubavahetuse bilansi puudujääk jäi oktoobris endiselt madalale tasemele, ulatudes sarnaselt eelneva kuuga 0,2 miljardi kroonini. Kuigi mullu oktoobris oli defitsiit juba küllaltki väike, kahanes selle aasta defitsiit veel üle nelja korra.

Oktoobris olid jätkuvalt kiireima aastakasvuga masinad ja seadmed (ligi 2 korda). Kasvu vedasid endiselt mobiilsideseadmed, samas võrdlusbaas eelneva aasta sama perioodiga praktiliselt puudub, sest 2010. aastal hakati Eestis kokku panema uusi kõrgema lisandväärtusega tooteid. Ka mitmete teiste elektroonika- ja elektriseadmete ekspordi-turud on taastumas, jõudsalt on kasvanud aastaga näiteks isoleeritud elektrijuhtmete, elektrijaotusseadmete ja staatiliste muundurite eksport. Mineraalseid kütuseid müüdi välisturgudele ligi 2/3 rohkem kui aasta tagasi ning enam kui kolmandiku suurenes puidu ja puittoodete väljavedu. Enamiku teiste kaubagruppide eksport kasvas samuti jõudsalt.

Suurenev ekspordinõudlus viib kiirele kasvule ka impordi, sest Eesti väiksuse tõttu tuleb suur osa eksportkaupade valmistamiseks vajalikke materjale ja pooltooteid sisse tuua. Masinate ja seadmete import kasvas aastaga sarnaselt ekspordile ligi 2 korda. Võrdselt 1,8 korda suurenes metallide ja metalltoodete ning transpordivahendite sissevedu. Ka siseturu nõudlus on tasapisi taastumas.
Novembris jätkub prognooside kohaselt ekspordi ja impordi kiire aastakasv, samas eelmise aasta võrdlusbaas on juba kõrgem kui oli eelneval kuul. Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt novembris küsitletud tööstusettevõtetest viiendik ootas tavapärasest suuremaid eksporttellimusi (oktoobris 25%) ja 57% teatas tellimuste jäämisest tavalisele tasemele. Nende ettevõtete arv, kes prognoosis eksporttellimuste jäämist alla tavalise taseme, tõusis aga 23%-le (oktoobris 18%). Kui Eestis majandususaldusindeks novembris veidi langes, siis meie olulisemate kaubanduspartnerite, Soome, Rootsi, Läti ja Leedu majandususaldusindeks tõusis. See annab kindlust, et tugev nõudlus Eesti kaupade järele lähiturgudel püsib.

Majandus- Ja Kommunikatsiooniministeerium


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255