Eesti Patendivolinike Selts on esitanud sotsiaalminister Taavi Rõivasele kirja, milles selts juhib tähelepanu Euroopa Liidu (EL) tubakatoodete direktiivi muudatusettepaneku intellektuaalset omandit kahjustavale mõjule seoses kaubamärkide kasutamise keelu ja tervisehoiatuste suuruse nõudega sigaretipakendil.
Euroopa Komisjon esitas vastava eelnõu möödunud aasta detsembris, seda peaksid järgmisel nädalal arutama EL-i sotsiaalministrid Euroopa Liidu Nõukogus. Europarlamendi täiskogu ette tuleb eelnõu kava kohaselt tänavu 8. oktoobril.
Direktiivi ettepaneku järgi peab kõikidel sigareti- ja isevalmistatavate tubakatoodete jaoks mõeldud tubaka pakenditel olema pilt- ja teksthoiatuse kombinatsioonina esitatud terviseohu hoiatus, mis katab 75 protsenti pakendi esi- ja tagaküljest ning tekstihoiatus, mis katab 50 protsenti pakendi külgedest. Samuti sisaldab ettepanek toote kirjelduses kaubamärkide kasutamise keeldu ning muid pakendi suurt ja info esitlemist käsitlevaid nõudeid.
"Meie hinnangul oleks nende ettepanekute rakendamine ilmselgelt ebaproportsionaalne vaba kaubanduse ja konkurentsi riive, mis muudab selle küsimuse pigem intellektuaalomandi kui tervishoiu küsimuseks," märgib patendivolinike selts kirjas ministeeriumile.
"Mainitud muudatuste rakendamine puudutaks tööstusomandiõigustest eelkõige kaubamärgiõigust, mis on tänapäevases globaalses majanduses oluliseks õiguseks ja vahendiks tagamaks vabakaubanduse toimimist ja konkurentsi. Kaubamärk on väga oluline tarbijale aitamaks eristada erinevaid sarnaseid tooteid turul," kirjutab selts.
Muudatused, millega piiratakse või lausa keelatakse kaubamärkide kasutust oma funktsioonis, omab patendivolinike hinnangul märkimisväärset negatiivset mõju kaubamärkidest tulenevatele positiivsetele majanduslikele mõjudele. Kaubamärgid edendavad seltsi sõnul kaubandust, majanduslikku efektiivsust ja on oluliseks vahendiks konkurentsi toimimisel.
"Meie hinnangul ettepanekuga piirata ja/või reguleerida taolises ulatuses kaubamärkide kasutamise viise tubakatoodete pakendil oleks pretsedenditu samm tööstusomandi õiguste piiramisel, mis võib pikemas perspektiivis viia kaubamärkide kasutamise piirangute kehtestamisele ka muude toodete osas," märgib selts. "Erinevate rahvusvaheliste kokkulepete, Euroopa Ühenduse õiguse ja Eesti siseriikliku õiguse kohaselt on kaubamärgiõigus omand, mille suhtes on omanikel õiguspärane ootus nende õiguste kaitsmisel ja nendega arvestamisel."
Lisaks juhib selts tähelepanu asjaolule, et eri toodetel kasutatavad kaubamärgid, on lisaks eeltoodule olulised originaaltoodangu eristamisel võltstoodangust, see tähendab juhtumitest, kus kaubamärgiomanike kaubamärke ja nende tooteid püütakse kopeerida ja jäljendada kolmandate isikute poolt.
"Puhta pakendi põhimõtete kehtestamine raskendaks omakorda kaubamärgiomanike võitlust võltskauba valmistajate ja müüjatega, kuna tunnuseid, mille alusel neid eristada oleks oluliselt vähem," märgib selts.
Muudatused oleks seltsi hinnangul vastuolus muu hulgas intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepinguga, mis keelab põhjendamatud piirangud kaubamärkide kasutusele.
"Hoiatuse suurus 75 protsenti esi- ja tagaküljel ning 50 protsenti külgedel on ilmselgelt ebaproportsionaalne ja seetõttu loodame, et ministeerium ja valitsus peavad selles küsimuses aktiivset dialoogi muuhulgas tubakatööstuse esindajatega enne oma lõpliku seisukoha kujundamist," märgib patendivolinike selts kirjas ministeeriumile.
Pakendivolinikud viitavad ka valitsuse märtsis heaks kiidetud Eesti seisukohtadele direktiivi eelnõu seisukohtadele, mis muuhulgas arvestas vajadust jälgida kaubamärgi ja hoiatuste suhete proportsionaalsust. "Seaduslikult kaitstud kaubamärgi kasutamise keelustamine on ilmselgelt ebaproportsionaalne omandiõiguse piirang," märgib selts.
Eesti Patendivolinike Selts loodab, et Sotsiaalministeerium lähtub edasises töös direktiivi eelnõuga otsejooneliselt valitsuse poolt kinnitatud Eesti seisukohast ning muuhulgas arvestab kaubamärgi olulisust nii ettevõtjatele, kui tarbijatele, seisab kirjas. Kiri on saadetud ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile ja justiitsminister Hanno Pevkurile.
Eesti Patendivolinike Selts on mittetulundusühing, mis koondab valdava enamuse Eestis tegutsevatest patendivolinikest, kes esindavad oma kutsetegevuse raames enamikku tööstusomandi õiguste omanikke.