03.03.2016 Neljapäev

Põlevkivitööstuse tasud langevad ajutiselt 2016. aasta juulist

Valitsus otsustas neljapäeval Narvas peetud kabinetinõupidamisel ajutiselt vähendada põlevkiviga seotud tasusid, et toetada keerulises olukorras Eesti põlevkivitööstust. Meetmed jõustuvad hiljemalt 1. juulil.

Valitsus otsustas ajutiselt langetada keskkonna- ja ressursitasusid, et põlevkivitööstus saaks rasked ajad üle elada
Valitsus otsustas ajutiselt langetada keskkonna- ja ressursitasusid, et põlevkivitööstus saaks rasked ajad üle elada Foto: PM

Rahandusminister Sven Sesteri ettepanekul otsustas valitsus viia põlevkivi kaevandamisõiguse tasu tasemele 0,275 eurot tonni kohta ning põlevkivitööstust enim mõjutavad keskkonnatasud 2009. aasta tasemele. Omavalitsustes, kus põlevkivitööstusettevõte tegutseb, kaotatakse saastetasude suurendatud koefitsientide süsteem, teatas rahandusministeerium.

Põlevkivi ressursitasu 0,275 eurot tonni kohta tähendab, et omavalitsused saavad ka edaspidi sama palju ressursitasu kui varem.

Rahandusminister lisas, et põlevkivi ressursitasude ajutine langetamine toimub selle aasta 1. juulist kuni 2018. aasta jaanuarini. Selle rahaline mõju sektorile on ligikaudu 40 miljonit eurot aastas.  Alates 2018. aastast peaks rakenduma uus turuhinnast sõltuvate keskkonnatasude süsteem.

„Soovime võimaluste piires anda põlevkivisektorile keerulisteks aegadeks tuge nii, et inimesed ei kaotaks tööd ja sektor suudaks üle elada olukorra, mille on põhjustanud toodangu madalad maailmaturu hinnad,“ ütles Sester.

„Ida-Virumaa olukord on praegu tõsine. Koondamisi on olnud mitmes ettevõttes ja neid võib tulla veel, kogu piirkonna majandus on habras. Jaanuaris saatsin kirja suurtele põlevkiviettevõtetele ja palusin sektori toetamiseks konkreetseid ettepanekuid. Nende alusel ja koostöös teiste ministeeriumidega oleme lahendused nüüdseks välja töötanud,“ märkis ta.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal lisas, et ettevõtluse ning energeetikasektori jaoks on see väga oodatud uudis. „Nafta maailmaturu hindade langedes oleme koos ettevõtjatega otsinud võimalusi töökohtade ning ettevõtete säilitamiseks, tasude langetamine on olnud üks mõjuvamaid samme selleks. Järgmine samm peale tasude langetamist peaks olema uue, maailmaturu hinnaga arvestava ressursitasude süsteemi väljatöötamine, et tulevikus suured hinnakõikumised ei seaks ohtu suurt osa põlevkivisektorit ning Ida-Virumaad,“ ütles ta.

Põlevkiviga on otseselt seotud ligikaudu 7500 töökohta. Tööjõumakse ning ressursi- ja saastetasusid sai riik põlevkivisektorilt möödunud aastal ligikaudu 140 miljonit eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255