Tõniste: Euroopa stabiilsusmehhanism on Euroopat stabiliseerinud
"ESM on aidanud kindlustada finantsstabiilsust euroalas ja teinud seda, andes toetuslaene riikidele, mis erinevate probleemide tõttu enam turgudel vajalikke vahendeid kaasata ei saanud. Neid laene on antud ka soodsamatel tingimustel kui tavaolukorras võimalik," rääkis rahandusminister riigikogu ees, teatas riigikogu pressiteenistus.
Tõniste sõnul on toetuslaene saanud riigid aasta baasil kokku hoidnud kuni 5 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). "See sääst on olnud võimalik suunata majanduse taastamisse. Unustada ei saa ka nende laenudega kaasas käivat tingimuslikkust, mis on neid riike pannud korrastama oma riigi rahandust, puhastama pangandust ning läbi viima struktuurseid reforme," lausus ta.
"Iirimaa, Portugal, kes said toetust Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF) kaudu, ning Küpros ja Hispaania kui ESM-i kliendid on neile antud uue võimaluse hästi ära kasutanud ning näitavad positiivseid või väga positiivseid eelarve- ja majandustulemusi," ütles Tõniste. Ta lisas, et euroala turvavõrk on aidanud taastada usaldust, mis on olnud oluline soodsa majandusolukorra tagamisel.
Tõniste märki, et Eesti kohustused ESM-is pole kasvanud. Ta juhtis tähelepanu ka sellele, et ESM on teeninud tulu, mis on suunatud reservidesse. 2016. aastal suunati ministri sõnul reservi 568 miljonit eurot tulusid ja reservi maht on nüüdseks peaaegu 2 miljardit eurot.
ESM-i tulevikuplaanidest rääkides ütles Tõniste, et sel aastal tegeldakse Kreeka programmi lõpetamisega ning Küprose ja Hispaania programmijärgse seirega. Ministri sõnul on ESM tugevalt segatud ka Euroopa majandus- ja rahaliidu (EMU) tulevikuaruteludesse ning tegeletakse ka ESM-i rolli laiendamisega ehk selle riikidevahelisest lepingust Euroopa Liidu õigusesse toomisega.