Kinnisvaraettevõtete hinnangul on välismaiste kinnisvarainvestorite tähelepanu liikunud Tallinnasse investeerimise võimalustelt Riiga.
Eestis investeerivad kinnisvarasse põhiliselt sellised välisinvestorid, kes on siinsel turul juba kaua tegutsenud. Uusi tulijaid huvitab Tallinn, aga pigem on tähelepanu liikunud hoopis lõunanaabrite lätlaste juurde, kirjutab ajaleht Äripäev täna.
"Kohtume rootslaste või inglastega ja räägime, et meil on siin tore turg ja kas kliendid ei tahaks siia raha tuua. Ainsad, kellel on huvi siia tulla, on fondid, neid huvitavad suure rahavooga projektid, näiteks kaubanduskeskused," rääkis DTZ Kinnisvaraeksperdi Pärnu kontori juhataja Janno Peterson lehele oma kogemusest investorite meelitamisel.
Petersoni sõnul tunnevad investorid pigem huvi Riia vastu, kus on ka rohkem Vene investoreid. Vene huvist on räägitud ka Eestis, kuid Peterson tõdes, et tema ei ole seda veel realiseerumas näinud. "Pärnusse nad väga ei jõua, sest koht on väike ja siin puudub see nii-öelda bling-bling, mida nad käivad nautimas Riias ja Jurmalas, kus saab ennast ja oma vara rohkem näidata. Seal saab investeeringu vastu ka ametliku elamisloa," ütles Peterson.
Huvi Riia vastu kinnitas Kawe Groupi partner Jaanus Kosemaa, kelle sõnul vaatavad Eesti arendajad naaberriikide poole, sest siinne turg hakkab neile väikseks jääma, kuna mahud on kasvanud. Kuid Kosemaa sõnul ei olnud Kawe Groupis olevatele Norra investoritele Läti kogemus kuigi positiivne.
"Meil oli Lätis arendusprojekt ja kogu asjaajamine sealse omavalitsusega oli korruptiivsem kui meil. Mulle tundus, et lätlased on orienteeritud rohkem protsessile kui tulemusele. Norralased aga eelistaksid siin äri ajada, neile meeldib, et eestlased on motiveeritud, töökad ja kõrge saavutusvajadusega," rääkis Kosemaa.
Kosemaa sõnul jagatakse praegu siinseid objekte kogu aeg ühe ja sama ringi investorite vahel. Viimastel aastatel ei ole uusi tulnud, kuigi neid on üritatud siia meelitada. Tema hinnangul on põhjus selles, et turg on liiga väike. "Kuna turg on väike, on ka objektid väikesed ja suurte investeerimisfondide jaoks on võimalik ostetav maht liiga väike," ütles Kosemaa.