Määruse mõjul väheneb hinnanguliselt riigi teenitav kaevandusõiguse tasu aastatel 2015-2017 55,3 miljonit eurot ja senini enammakstud tasu tagastatakse tagasiulatuvalt ettevõtjatele. Samas, kui energiahinnad peaksid vahepeal maailmaturul taastuma, võiks riigi poolt saamata jääv tulu väheneda.
Määruse rakendamisega võib kaasneda positiivne mõju Ida-Virumaa regionaalarengule ja sotsiaalsele toimetulekule, kui paindlikum riigi ressursi eest tulu võtmise süsteem võimaldab tootmiskulude paindliku rakendamise abil vältida väga kehvades turutingimustes tööjõukulude kärpimist koondamiste ja tegevuse seiskamise abil, seisab määruse seletuskirjas.
Määrus avaldab positiivset mõju põlevkivi ja hästilagunenud turvast kasutavatele ettevõtetele. Nendest maavaradest toodetav väärtus sõltub oluliselt ettevõtete kontrolli alt väljas olevatest teguritest, nagu energeetiliste toodete hindadest ja turba puhul hakkepuidu kui konkureerivatooraine hinnast.
Kuna mõjutavate hindade kõikuvus on suur, siis kehtestatava süsteemi järgi makstakse riigitulu vähem, kui mõjurid on ebasoodsad, ja rohkem, kui hinnatasemed on ettevõtetele soodsad. Selliselt jagab riik riigitulu osas osa riski ettevõtetega, kuid saab ka võimaluse teenida turule vastavat tulu, kui hinnad kasvavad.
Määruse elnõu koostamise käigus on toimunud arutelud Kunda Nordic Tsement AS-i, Viru Keemia´Grupp AS-i, Kiviõli Keemiatööstuse OÜ, Eesti Energia AS-i ja MTÜ-ga Eesti Turbaliit, sest tegemist on enim mõjutatud tegevusalade esindajatega.
Riigikogu kiitis 16. juunil heaks keskkonnatasude seaduse muudatused, millega külmutati põlevkivisektori ressursistasud 2015. aasta tasemele ja tehti eelmiste aastate eest laekunud ressursitasudelt tagasimakseid sektori turgutamiseks.
Vastuvõetud seadus nägi ette, et põlevkivi kaevandamisõiguse tasu määra muudetakse hiljemalt ühe kuu jooksul seaduse vastuvõtmisest ja kaevandamisõiguse tasu määra kohaldatakse tagasiulatuvalt 2015. aasta 1. juulist. Enammakstud tasud tagastatakse ettevõtetele.
Uue määruse kohaselt kehtib kütteõli hinna puhul alla 240 eurot põlevkivi kaevandamisõiguse tasu alammäär ehk 0,275 eurot. Kuivõrd praegune hinnatase on 240 eurost madalam, kehtib tasumäär 0,275 eurot alates määruse jõustumisest – 1. juulist sel aastal ning ka tagasiulatuvalt kuni 1. juulini 2015, millest alates hind on olnud 240 eurost madalam.
Põlevkiviressursi jaoks töötatakse hiljemalt 31. detsembriks 2017. aastal välja sellest loodava väärtuse põhine tasustamise mudel, mida rakendatakse tasumäärade muutmise alusena hiljemalt 1. jaanuarist 2021. aastal.